sobota, grudzień 21, 2024
sobota, 05 styczeń 2019 22:18

Niewłaściwe lub nieuczciwe deklarowanie wartości celnej

W przypadku niewłaściwego lub nieuczciwego zadeklarowania wartości transakcyjnej, przez importera organ celny może wszcząć postępowanie karne skarbowe. Z tego też powodu tak istotna jest kwestia deklarowania pełnej wartości transakcyjnej towaru.

Kodeks celny definiuje, że "ceną faktycznie zapłaconą lub należną jest całkowita kwota płatności dokonanej lub mającej zostać dokonaną przez kupującego wobec lub na korzyść sprzedającego za przywożone towary i obejmuje wszystkie płatności dokonane lub mające być dokonane jako warunek sprzedaży towarów kupującemu.” Do ceny faktycznie zapłaconej lub należnej za przywożony towar, dodaje się, poniesione przez kupującego, a nie ujęte w cenie, niżej wymienione koszty prowizji i pośrednictwa, za wyjątkiem prowizji od zakupu, pojemników traktowanych łącznie z towarem, którego wartość celna jest ustalana., pakowania zarówno w sensie opakowania jak i robocizny.
Przez prowizję od zakupu należy rozumieć należność płaconą przez importera swojemu agentowi za usługi związane z reprezentowaniem go za granicą przy zakupie towaru.
Za "pojemniki" przywożone łącznie z towarem, w których sprzedawany jest towar, a których wartość ma być doliczona do ceny faktycznie zapłaconej, należy rozumieć pojemniki określone w taryfie celnej importowej. Będą to: kufry, walizy, pudła na kapelusze, teczki, aktówki, tornistry, torby pilota, futerały na: lornetki, okulary, aparaty fotograficzne, instrumenty muzyczne, strzelby, rewolwery i podobne pokrowce; torby podróżne, kosmetyczki, plecaki, torebki, torby na zakupy, portfele, portmonetki, mapniki, papierośnice, woreczki na tytoń, torby na narzędzia, torby sportowe, pojemniki na butelki, szkatułki na biżuterię, puderniczki, kasety na sztućce i podobne pojemniki jak: etui na okulary, banknotówki, sakwy, trzosy, etui na klucze, etui na fajki. Wartość pojemnika będzie wliczana do ceny faktycznie zapłaconej o ile sprzedaż towaru obejmuje również pojemnik. Do ceny faktycznie zapłaconej dolicza się również wartość: materiałów, składników itp. części składowych towaru, materiałów, narzędzi, matryc, form i podobnych elementów użytych do produkcji, prac techniczno-inżynieryjnych, rozwojowych, artystycznych i projektowych niezbędnych do produkcji. w proporcji odpowiedniej do wartości towaru. Proporcjonalny udział powyższych kosztów, odnosi się do ilości lub wartości faktycznie przywożonego towaru. Do ceny faktycznie zapłaconej lub należnej wliczane są również honoraria, tantiemy autorskie i opłaty licencyjne, opłacane jako warunek sprzedaży, obejmujące płatności za patenty, znaki handlowe i prawa autorskie oraz inne objęte ochroną własności intelektualnej, handlowej i przemysłowej.
Do opłat tych nie zalicza się jednak należności za prawo do reprodukcji importowanego towaru w kraju importu. Także płatności dokonane przez kupującego za prawo do dystrybucji lub odsprzedaży importowanego towaru, o ile nie są warunkami sprzedaży, nie są zaliczane do kosztów importu, a tym samym nie są składnikiem wartości transakcyjnej towaru. Dalszymi kosztami doliczanymi do sumy faktycznie zapłaconej są koszty wymienione w art..30 § 1pkt.,4,5.
Koszty ponoszone przez kupującego, które nie są wliczane do wartości celnej i to tylko wtedy gdy istnieje możliwość ich wyodrębnienia z ceny faktycznie zapłaconej lub należnej zostały enumeratywnie wymienione w art.31ustawy.

Możliwość podania prawidłowej i pełnej wartości transakcyjnej towaru dla ustalania wartości celnej, daje Deklaracja Wartości Celnej (DWC). Deklaracja składana jest wraz ze zgłoszeniem (faktycznie jest załącznikiem do zgłoszenia).
Stąd tak ważne jest podanie w DWC rzetelnych i kompletnych danych oraz dołączenie do deklaracji autentycznych dokumentów jak też skorygowanie ceny faktycznie zapłaconej lub należnej za towar, w przypadkach, o których mowa w art. 30 i art. 31.

źródło: www.justitia.pl