wtorek, grudzień 03, 2024
czwartek, 10 czerwiec 2010 10:42

Czas na wzrok zachowaj ostrość widzenia

Co dzieje się ze wzrokiem około czterdziestki? Odczytanie drobnego druku lub sms-a sprawia wielu osobom trudność. Dlaczego? W wyniku naturalnego procesu fizjologicznego, wzrok zmienia się z upływem lat. Ten proces nazwany jest prezbiopią i dotyczy wszystkich osób po 40 roku życia.
Akcja „Czas na wzrok.  Zachowaj ostrość widzenia po czterdziestce”, której celem jest edukowanie w zakresie prezbiopii, właśnie rozpoczęła się we Wrocławiu. W ramach akcji mieszkańcy Wrocławia będą mogli skorzystać z bezpłatnych badań wzroku oraz wziąć udział w konkursach, w których do wygrania są bony na zakup okularów z soczewkami progresywnymi – najnowocześniejsze rozwiązanie dla poprawy wzroku w przypadku prezbiopii.

„Prezbiopię - zwaną do niedawna starczowzrocznością - obecnie nazywamy nadwzrocznością związaną z wiekiem. Stało się tak, dlatego, że zmiany związane z prezbiopią dotykają osoby począwszy od ok. 40 roku życia i trudno w stosunku do nich użyć stwierdzenia: „stare”. Prezbiopia nie jest chorobą – jest procesem fizjologicznym wynikającym ze starzenia się organizmu i zmniejszenia elastyczności pewnych elementów gałki ocznej. Spotyka się ją zarówno u osób z nadwzrocznością, krótkowzrocznością oraz u osób bez wad wzroku – wyjaśnia Marta Misiuk – Hojło - prof. nadzw. Kierownik Katedry i Kliniki Okulistyki Akademii Medycznej we Wrocławiu, patron merytoryczny Akcji „Czas na wzrok”.

„Okuliści zauważyli, że wiele osób zbyt późno decyduje się na korekcję widzenia do bliży za pomocą specjalnych soczewek okularowych. Opóźnienie decyzji o odpowiedniej korekcji wzroku może skutkować przewlekłymi zapaleniami spojówek uporczywymi bólami głowy i innymi zaburzeniami widzenia. Tych kłopotów można uniknąć gdyby w odpowiednim czasie okulista zapisał odpowiednie okulary. To skłania środowisko okulistyczne do szerszego rozpowszechniania informacji na temat prezbiopii i możliwości korekcji” – informuje prof. Marta Misiuk – Hojło.

Odsuwanie od oczu czytanego tekstu na coraz większą odległość to pierwsze oznaki prezbiopii. Na stronie internetowej akcji www.czasnawzrok.pl znajduje się test, którego rozwiązanie pozwoli wstępnie określić czy osoba udzielającą odpowiedzi jest prezbiopem. Warto pamiętać, że absolutną pewność gwarantuje dopiero badanie u specjalisty. Przed wizytą u okulisty warto zajrzeć na stronę akcji i dzięki specjalnemu demonstratorowi zobaczyć, jakie jest najlepsze rozwiązanie dla prezbiopów żeby o niego zapytać podczas badania.

Akcja „Czas na wzrok. Zachowaj ostrość widzenia po czterdziestce” prowadzona jest na terenie Wrocławia i potrwa do końca maja. Wszyscy Wrocławianie powyżej 40 roku życia będą mogli skorzystać z bezpłatnych badań wzroku w dniach 15 – 23 maja 2010 przed wejściem do Pasażu Grunwaldzkiego. To okazja do uzyskania informacji na temat aktualnego stanu wzroku oraz najlepszych sposobów korygowania jego wad. Równolegle w mediach lokalnych będą prowadzone konkursy z atrakcyjnymi nagrodami w postaci kuponów na zakup okularów. Więcej szczegółów i opisów poszczególnych rozwiązań dla prezbiopów znajduje się na oficjalnej stronie internetowej akcji: www.czasnawzrok.pl.

Akcję wspiera: Katedra i Klinika Okulistyki Akademii Medycznej we Wrocławiu, Essilor Polonia, Dolnośląski Oddział Polskiego Towarzystwa Okulistycznego, JZO Sp. z o.o. oraz Wydział Zdrowia Urzędu Miejskiego Wrocławia. Patronat medialny nad wydarzeniem objęli: Gazeta Wyborcza, Radio Wrocław, Telewizja TeDe oraz portal www.gazeta.pl.