czwartek, listopad 21, 2024
wtorek, 07 styczeń 2020 10:55

Tetralogia Fallota, czyli poczwórny problem serca

Wady serca Wady serca

Serce to niezwykle skomplikowany i ważny narząd w naszym organizmie. W ciągu jednej minuty potrafi przepompować nawet do 6 litrów krwi! Taka tytaniczna wręcz praca wymaga, aby wszystko działało w nim bez zarzutu, co jednak niestety nie zawsze ma miejsce.

Kwestia ta jest szczególnie istotna u dzieci. Oczywiście serce dziecka jest znacznie mniejsze
niż serce dorosłego i w ciągu minuty przepływa przez nie mniejsza ilość krwi. Jednak pierwsze dni, miesiące i lata życia, tak ważne dla prawidłowego rozwoju człowieka, są prawdziwym sprawdzianem dla młodego układu krwionośnego, którego głównym motorem jest przecież serce. W kardiochirurgii dziecięcej istnieje pojęcie tzw. tetralogii Fallota. Jest to przykład sytuacji, w której w sercu występuje nie jedna, lecz kilka patologii.

Poczwórny problem

Tetralogia Fallota - https://kardiochirurgiadziecieca.cm-uj.krakow.pl/dla-pacjentow/leczone-wady-serca/tetralogia-fallota-tof/ - to groźna, złożona wada serca występująca u dzieci. Słowo „tetralogia” wskazuje na obecność aż czterech składowych patologii. Należą do nich:

  • przerost prawej komory serca,

  • zwężenie drogi odpływu,

  •   ubytek przegrody międzykomorowej,

  • tzw. „aorta jeździec” uchodząca znad tego ubytku.

Objawy i stopień ciężkości wady zależą od tego, jak bardzo nasilone będą poszczególne zmiany. Najczęściej manifestuje się ona sinicą, obecnością szmeru skurczowego
oraz napadami niedotlenienia.

Tetralogię Fallota można leczyć

Choć tetralogia Fallota jest wadą złożoną, istnieją sposoby jej leczenia. Pierwszym wyborem, szczególnie w ciężkich postaciach, jest etapowa korekcja. Zaczyna się ją od tzw. zabiegu zespolenia Blalocka-Taussing, czyli połączenia prawej tętnicy podobojczykowej z prawą tętnicą płucną. Inny sposób leczenia to zamknięcie ubytku międzykomorowego, wraz z poszerzeniem i załataniem tętnicy płucnej. Operacje takie dają szanse na poprawę komfortu życia pacjentów. Po każdym z zabiegów konieczna jest regularna kontrolna
w poradni kardiologicznej.

Inne wady serca u dzieci

Tetralogia Fallota to tylko jedna z wad serca, jakie mogą wystąpić u najmłodszych pacjentów. Wśród innych, stosunkowo częstych, wymienić można m.in.: ubytek przegrody międzykomorowej i przetrwały przewód tętniczy Botalla (PDA). W przypadku pierwszej z nich dochodzi do mieszania się krwi utlenowanej z odtlenowaną, z kolei w PDA serce ma dodatkowe, pozostałe po krążeniu płodowym naczynie, które łączy aortę i pień płucny.

W dobie dzisiejszej medycyny możliwe jest leczenie wielu wrodzonych wad serca dzieci - również tych najcięższych.