Bywa, że chory wymaga nieustannej, całodobowej opieki oraz ciągłej obecności opiekuna. Zwłaszcza wtedy, gdy osoba cierpiąca jest dla niego kimś szczególnie bliskim, do codziennego wysiłku oraz ogromnego zmęczenia dochodzi poczucie bezradności. W sytuacji takiej niezwykle istotne jest znalezienie sposobu, by opiekę taką uczynić lżejszą i mniej wyczerpującą, choremu zaś pomóc w powrocie do zdrowia, ułatwić odzyskanie sprawności lub, w przypadku dolegliwości przewlekłych, poprawić komfort jego życia. Nieocenioną rolę odgrywa tu sprzęt rehabilitacyjny oraz akcesoria medyczne. Odpowiednio dobrane, mogą aktywnie wspierać leczenie, pozwalają na lepszą kontrolę stanu chorego, a nawet sprawiają, że jest on bardziej samodzielny.
Dla zdrowia i sprawności
Dostępna na rynku oferta sprzętu rehabilitacyjnego oraz akcesoriów medycznych jest niezwykle szeroka. Przy ich zakupie należy kierować się przede wszystkim zaleceniami lekarza, potrzebami chorego oraz jakością produktu. Trzeba też zwracać uwagę na różnice dzielące, pozornie bardzo podobne, modele. I tak, łóżka rehabilitacyjne mogą się różnić rodzajami regulacji poszczególnych segmentów. Warto wybrać takie, które posiada opcję dopasowania wysokości oraz pozwala na podnoszenia zarówno zagłówka, jak i podudzi. Ułatwi to choremu spożywanie posiłków, będzie wspomagało prawidłowe oddychanie oraz pomoże uniknąć przykurczów mięśni. Balkoniki to z kolei sprzęty, które umożliwiają chorym i seniorom samodzielne poruszanie się, zwiększają ich mobilność, a zarazem minimalizują ryzyko upadków ( w tym, niezwykle groźnego w starszym wieku, złamania kości biodrowej). Ważne, by zostały wykonane z wytrzymałych materiałów, posiadały stabilną konstrukcje oraz nakładki antypoślizgowe. Dzięki temu zyskamy pewność, że balkonik nie złamie się ani nie uszkodzi w trakcie użytkowania. Tym, na czym trzeba się skupić oglądając wózki inwalidzkie, są natomiast: rodzaj napędu (standardowy lub elektryczny), wygoda siedziska oraz sprawność hamulców. Dodatkowym atutem będzie możliwość regulacji nachylenia kół oraz niewielki ciężar, szczególnie istotny dla osób pragnących, mimo niepełnosprawności, prowadzić aktywny tryb życia.
Pomoc profesjonalisty
Jak widać, kwestii, jakie należy wziąć pod uwagę przy zakupie sprzętu rehabilitacyjnego i akcesoriów medycznych, jest całkiem sporo. Jeśli, pomimo powyższych wskazówek, nadal pojawiają się dylematy dotyczące tego, które z nich będą odpowiednie, warto zasięgnąć fachowej rady. Lekarz lub sprzedawca w sklepie rehabilitacyjnym z pewnością podpowie właściwe rozwiązanie, a także poinformuje o możliwości refundacji niektórych sprzętów przez NFZ. Dzięki temu nie będziemy mieć wątpliwości, że zapewniamy choremu to, co najlepiej przysłuży się jego sprawności, zdrowiu oraz dobremu samopoczuciu.