wtorek, styczeń 21, 2025
czwartek, 28 wrzesień 2017 12:02

Jak trenować swoją pamięć?

Czy wiesz, że w Londynie co roku odbywa się Olimpiada Umysłów, w której startują kandydaci na 1. miejsce Master Mnemonic? Do konkurencji należą m.in. zapamiętanie 1000 liczb na raz w ciągu 15 minut, albo zapamiętanie w kolejności kart z talii w ciągu 40 sekund! Aby sprawdzić, czy kandydat dobrze zapamiętał kolejność kart, wymaga się od niego ułożenia potasowanej talii w kolejności, z którą się zapoznał – ma na to 3 minuty. Niesamowite, prawda?

Chociaż umiejętność zapamiętywania u zdecydowanej większości populacji nie jest na poziomie olimpijskim, koncentracja oraz pamięć to jedne z najbardziej przydatnych umiejętności każdego człowieka. Pamięć jest podstawowym mechanizmem przechowywania doświadczenia. Dzięki niej możesz zapamiętać nowe informacje, przypomnieć sobie coś, co wydarzyło się parę lat wcześniej, odwołać się do emocji i historii z dzieciństwa, zapamiętywać dane niezbędne do życia, pracować, prawidłowo funkcjonować w społeczeństwie. Niestety z wiekiem, czynności te stają się coraz wolniejsze.

Naszą pamięć należy ćwiczyć, ponieważ stopniowo traci zdolność do szybkiego zapamiętywania i przyswajania informacji. Ten stan niestety nasila się z wiekiem. Jakie są proste sposoby, na wspomaganie pamięci?

 

  1. Rozwiązywanie krzyżówek, gier logicznych i planszowych, zabawa w skojarzenia

  2. Spacery na świeżym powietrzu, które dotleniają mózg

  3. Czytanie, zapamiętywanie fabuły książki korzystnie wpływają na umiejętności zapamiętywania i koncentracji

  4. Dłuższe spanie to odpoczynek i regeneracja dla mózgu (minimum 8 godzin na dobę)

  5. Uczenie się na pamięć potrzebnych numerów telefonów, kodów do domofonu, zadań do zrealizowania, listy zakupów

  6. Picie dużej ilości wody mineralnej – wspomaga przemiany biochemiczne w mózgu

Skoncentruj się!

Tanakan to produkt leczniczy wydawany bez recepty wskazany do poprawy upośledzonych funkcji poznawczych (związanych z wiekiem) oraz jakości życia w łagodnej postaci otępienia. Substancją czynną leku jest wyciąg suchy z liści miłorzębu japońskiego (ginkgo biloba). To jedna z najważniejszych roślin stosowanych od lat w zaburzeniach pamięci i trudnościach w koncentracji uwagi. To długowieczne drzewo, żyjące nawet do 2000 lat, na Dalekim Wschodzie uchodzi za symbol wytrzymałości i odporności na niesprzyjające warunki otoczenia.

Dawkowanie: 3 x dziennie. Doustnie, w trakcie posiłków, popijając ½ szklanki wody.

Cena: ok. 40 zł/ op. 90 kaps.

Uwaga: Lek nie jest wskazany do stosowania u dzieci i dorosłych poniżej 18 roku życia.

Podmiot odpowiedzialny: IPSEN PHARMA