Kampania „Nie tylko moment”:
•Międzynarodowy projekt, który od kilku miesięcy trwa w Europie pod patronatem Europejskiego Towarzystwa Medycyny Seksualnej (ESSM).
•Kampania edukacyjna, której celem jest zwiększenie świadomości problemu przedwczesnego wytrysku wśród mężczyzn i kobiet oraz przełamanie wstydu mówienia o tym problemie.
•Kampania społeczna obejmująca swym zasięgiem telewizję, prasę oraz internet.
•Na potrzeby kampanii powstała strona www.nietylkomoment.pl zawierająca bazę wiedzy na temat przedwczesnego wytrysku oraz porady ekspertów.
W przestrzeni publicznej towarzyszy nam obraz silnych mężczyzn „zwycięzców”, którzy są najlepsi we wszystkim, co robią. Okazanie słabości jest często postrzegane jako niedopuszczalne, szczególnie jeżeli chodzi o udane życie seksualne.
„Zdrowie seksualne i satysfakcja wpływają nie tylko na nasze samopoczucie, ale również na jakość życia. Utrzymanie dobrych relacji seksualnych w związku może okazać się problemem, ponieważ około 4 milionów mężczyzn w Polsce może mieć przedwczesny wytrysk. Częstotliwość tego zaburzenia jest większa niż w przypadku problemów z erekcją, mimo to tylko 9% mężczyzn zgłasza się do lekarza” – podkreślił dr Andrzej Depko, seksuolog, Prezes Polskiego Towarzystwa Medycyny Seksualnej.
Według powszechnie przyjętej definicji na przedwczesny wytrysk składają się trzy elementy: krótki czas od podniecenia do wytrysku, niska kontrola nad momentem nastąpienia wytrysku lub jej brak, a także wynikające z tego faktu poczucie frustracji. Przedwczesny wytrysk negatywnie wpływa na relacje między partnerami. Może prowadzić do wielu napięć, złości, spadku poczucia własnej wartości, a nawet depresji. Problem ten dotyczy mężczyzn, ale wpływa też na relacje w związku, poczucie satysfakcji i spełnienia. Partnerka mężczyzny dotkniętego przedwczesnym wytryskiem permanentnie nie doświadcza spełnienia, co może wyzwalać skrajne emocje od smutku po złość i frustrację.
Przełamanie społecznego tabu i własnego wstydu, zrozumienie problemu oraz szukanie rozwiązań są najlepszym sposobem na odzyskanie satysfakcjonującego życia seksualnego. Dlatego też, kampania „Nie tylko moment” zachęca do poznania problemu przedwczesnego wytrysku i rozmowy z partnerem oraz lekarzem w celu rozwiązania problemu.
W kampanii przedstawione są dwie zapałki, symbolizujące parę. Niestety brakuje im harmonii i nie mogą się dopasować. Jedna z nich spala się zbyt szybko. Kampania pokazuje, że przyjemność powinna trwać dłużej, niż tylko moment. Seks to istotny element związku, w którym powinna panować harmonia i satysfakcja.
Rozmowa o problemach seksualnych nie jest łatwa, często jest źródłem wstydu i lęku, zwłaszcza dla mężczyzn, którzy postrzegają to, jako atak na własne poczucie męskości. Przedwczesny wytrysk nie zawsze postrzegany jest jako prawdziwy i ważny problem medyczny, który ma swoje przyczyny, ale i który można leczyć.
„Jeżeli mężczyzna nie zdaje sobie sprawy, że przedwczesny wytrysk jest problemem medycznym, jest prawdopodobne, że nie będzie szukał pomocy w gabinecie lekarskim. Jeśli jest przekonany, że nie istnieją żadne rozwiązania, nie będzie ich szukał. W rezultacie, osoby dotknięte przedwczesnym wytryskiem nie wiedzą, że mogą poprawić jakość swojego życia seksualnego” – powiedział prof. dr hab. n. med. Piotr Radziszewski, urolog, Kierownik Katedry i Kliniki Urologii Ogólnej, Onkologicznej i Czynnościowej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.
Przedwczesny wytrysk oddziałuje również na kobiety. Partnerki mężczyzn z PW zgłaszają znacznie większe problemy w sferze seksualnej, odczuwają obniżoną satysfakcję i niepokój, a także mają więcej problemów z osiągnięciem orgazmu podczas stosunku niż z partnerami bez PW.
„Jak przedstawiono w badaniach naukowych partnerki mężczyzn z przedwczesnym wytryskiem zgłaszają znaczną utratę pożądania, trudności z podnieceniem, zmniejszenie nawilżenia pochwy oraz trudności w osiąganiu orgazmu. Pokazuje to, że problem przedwczesnego wytrysku nie dotyczy tylko mężczyzn, ale również ich partnerek, co przekłada się na ich stan emocjonalny – niechęć do seksu, złość na partnera oraz brak poczucia szczęścia na skutek braku orgazmów” – zaznaczyła dr Beata Sterlińska-Tulimowska, specjalista ginekolog-położnik.
Zmiana nastawienia z „nic nie mogę z tym zrobić” na „chcę znaleźć rozwiązanie problemu” jest celem kampanii „Nie tylko moment”. Przez te proste, ale ważne przesłania kampania dotrze do mężczyzn:
•NIE WSTYDŹ SIĘ, NIE CZUJ SIĘ OSAMOTNIONY, PRZEDWCZESNY WYTRYSK DOTYCZY CO 5. MĘŻCZYZNY;
•NIE LEKCEWAŻ SWOJEGO PROBLEMU, PODEJMIJ DZIAŁANIA; TY I TWOJA PARTNERKA MOŻECIE POSTARAĆ SIĘ POPRAWIĆ JAKOŚĆ WASZEGO ŻYCIA SEKSUALNEGO;
•NIE WSTYDŹ SIĘ ROZMAWIAĆ ZE SWOIĄ PARTNERKĄ NA TEMAT PW TO MEDYCZNY PROBLEM; PW MOŻNA LECZYĆ.
Kampanię „Nie tylko moment” wpiera Rada Ekspertów, w której skład wchodzą przedstawiciele różnych dziedzin medycyny: urologii, seksuologii, ginekologii czy psychiatrii.