wtorek, grudzień 03, 2024
poniedziałek, 27 czerwiec 2011 17:20

Jesteś kierowcą? Wybierz okulary właściwe do warunków i stylu jazdy

W czasie letnich wyjazdów oczy są szczególnie narażone na działanie czynników zewnętrznych. Trudne warunki pogodowe, silne promieniowanie UV oraz wada wzroku to tylko niektóre problemy, które mogą utrudnić naszą podróż.
Komfortowej dla oczu i bezpiecznej jazdy nie zapewnią nam okulary przeciwsłoneczne kupione na stacji benzynowej.Jednak producenci wysokich jakościowo szkieł nie zapominają o kierowcach.

Promienie słoneczne są oczywiście niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Jednak podczas jazdy samochodem ich nadmiar może nie tylko podrażnić oczy oraz rozpraszać uwagę. Promieniowanie ultrafioletowe, przedostające się do narządu wzroku wraz ze światłem słonecznym może go trwale uszkodzić. Jak się przed tym uchronić? Użycie zasłonki, czy wstawienie przyciemnianej szyby do samochodu będzie niewystarczającą bronią przeciwko promieniom UV. Radą może być jednak zakup odpowiednich soczewek okularowych, wyposażonych w filtr. Przy dokonywaniu wyboru warto kierować się głową, nie ceną, a w przypadku osób z wadą wzroku, najlepiej udać się po poradę do okulisty.

UV także dotyczy kierowcówWielu kierowcom-okularnikom wydaje się, że skoro noszą przezroczyste szkła korekcyjne, to siadając za kółko nie mogą już pozwolić sobie na okulary przeciwsłoneczne. Jednak korekcja wzroku wcale nie musi wykluczać ochrony oczu przed światłem. Osobom z wadą wzroku optycy polecają soczewki barwione.
Najbardziej popularne są szkła barwione brązowe i szare, ale paleta możliwych barwień jest o wiele szersza, istnieje też możliwość przygotowania szkieł na indywidualne życzenie Klienta – mówi Jerzy Kramarczyk, główny technolog w firmie JZO – Warto zaznaczyć, że na bardzo realistyczne widzenie kolorów pozwalają tzw. barwienia fizjologiczne soczewek okularowych.
Jeśli cenimy sobie wygodę i nie chcemy nosić przy sobie dwóch par okularów, zastanówmy się nad soczewkami fotochromowymi. W zależności od ilości promieniowania UV automatycznie zmieniają one swoje zabarwienie.
Pamiętajmy, że w czasie jazdy oczy kierowcy narażone są nie tylko na promienie UV, ale również na niebezpieczne refleksy. – Asfalt drogowy bardzo często odbija światło słoneczne w taki sposób, że jego odblask oślepia kierowcę. Podobnie może zachować się deska rozdzielcza samochodu – mówi Hubert Pikulski, dyrektor ośrodka szkolenia kierowców w Wołowie – Przez to spada szybkość reakcji, a przy prędkości ok. 50 km/godz. oślepienie tego typu może spowodować wydłużenie drogi hamowania nawet o 4 metry.

Metody na liczne zagrożenia
Jak w takim razie uchronić nasz wzrok nie tylko przed promieniami ultrafioletowymi, ale również odblaskami i po prostu ostrym słońcem? Okulary korekcyjne to za mało, a przeciwsłoneczne szkła ze stacji benzynowej, bez odpowiednich filtrów, mogą nam tylko bardziej zaszkodzić. Dlatego warto zastanowić się nad kupnem soczewek okularowych, wyposażonych w kilka warstw, z których każda będzie odpowiadała za eliminowanie innego szkodliwego czynnika.
- To wygodne i nowoczesne rozwiązanie – mówi Jerzy Kramarczyk z JZO– Dzięki połączeniu w jednej soczewce okularowej kilku warstw, jedna para szkieł będzie nam służyć w różnych warunkach i chronić przed różnymi zagrożeniami. Tak skonstruowane są np. soczewki Drivewear, zaprojektowanie dla kierowców.
Szkła Drivewear mają dwie powłoki fotochromowe – jedna reaguje na promieniowanie UV, druga zaś na światło widzialne. Dzięki temu zmieniają swój kolor, dostosowując się do warunków panujących na drodze. Soczewki wyposażone są także w filtr polaryzacyjny, który eliminuje oślepiające odblaski.

Mądrej głowie dość dwie słowie
Oczywiście możemy stosować różne sposoby na zmęczenie oczu w czasie jazdy – przerwy w podróży, proste ćwiczenia, polegające na kręceniu wzrokiem ósemek oraz zmienianie się z drugim kierowcą. Jednak te metody są skuteczne jedynie, jeśli chcemy zniwelować objawy wyczerpania, a poza tym nie zawsze mamy warunki, aby je stosować. Indywidualnie dobrane soczewki okularowe będą zaś wspierały nasze oczy przez całą drogę, dodatkowo ochronią nas przed czynnikami, z którymi sami nie dalibyśmy sobie rady. A wystarczy tylko pamiętać o tym, żeby założyć je, siadając za kółkiem.