niedziela, styczeń 05, 2025
piątek, 28 marzec 2014 17:42

Jak Ludwik XIV rozsławił likier z Chambord

       Według legendy historia królewskiego likieru Chambord sięga XVII w. i wiąże się z zamkiem w Chambord oraz Ludwikiem XIV – Królem Słońce. Ludwik XIV niezwykle hojnie wspierał rozwój kultury, nauki i sztuki. Cenił przede wszystkim teatr, architekturę monumentalną oraz malarstwo.

To za jego panowania zbudowany został pałac w Wersalu – siedziba dworu królewskiego, a budowa zamku w Chambord, który stał się letnią rezydencją dworu, została ukończona. Król Słońce doskonale wiedział, że taka działalność będziewspaniałą reklamą jego majestatu i pozwoli mu na stałe zapisać się na kartach historii.

ZAMEK CHAMBORD

Zanim w Chambord stanął zamek, Ludwik XIV, wraz ze swoją świtą, zatrzymywał się w budynku który służył mu jako rezydencja letniskowa na czas polowań. A jak donoszą źródła historyczne, teren ten słynął z okolicznych lasów, które zamieszkiwały liczne gatunki zwierząt. Po trwających kilka godzin polowaniach, król przyjmował swoich gości wystawnymi ucztami. To wówczas, licznie zgromadzeni amatorzy polowań, dzieli się wrażeniami z całego dnia i… delektowali się likierami oraz koniakami.

Według legendy to właśnie podczas takiej uczty, w 1685r., Ludwik XIV zasmakował w tradycyjnym francuskim likierze jeżynowym, który dał początek znanemu obecnie niemal każdemu miłośnikowi szlachetnych alkoholi - likierowi Chambord.

LIKIER JEŻYNOWY

Zaledwie dwie godziny drogi od Paryża, w Dolinie Loary nazywanej ogrodem Francji, znajduje się malownicze miejsce – zamek La Sistiere. To właśnie tutaj powstaje dobrze nam dzisiaj znany likier Chambord. Proces produkcji likieru oparty jest na tradycyjnej XVII-wiecznej recepturze. Zaś źródłem wyjątkowego smaku są same naturalne składniki najwyższej jakości, poddane unikalnemu procesowi produkcji. Likier Chambord powstaje z połączenia najlepszych, świeżych jeżyn i malin, które macerowane są w alkoholu w dwóch fazach - najpierw przez cztery tygodnie, a następnie przez kolejne dwa. Dzięki temu likier zyskuje bogatą i głęboką kompozycję smaków.

Aromatyczna baza uszlachetniania jest następnie wysublimowanymi smakami wanilii, miodu akacjowego, przyprawami i najlepszym francuskim koniakiem XO. Na straży jakości trunku stoi Master Blender, który dba, by likier odznaczał się charakterystyczną głębią smaku.

KRÓLEWSKI SMAK W KRÓLEWSKIEJ OPRAWIE

Szlachetny smak likieru zamknięty został w wyrafinowanej butelce w kształcie królewskiego jabłka, które przez wieki było symbolem monarchii francuskiej. Legendarne źródło pochodzenia sugeruje również korona widoczna w kartuszu oraz napis „Royale de France”. Misterna siatka, podkreślająca subtelność tłoczenia, zdobi etykietę i koronę, zaś markę Chambord można podziwiać na lśniącej, szerokiej opasce mieniącej się złotem.

Media