środa, styczeń 22, 2025
wtorek, 24 styczeń 2012 18:50

Co zrobić z przymarzniętymi wycieraczkami?

Próba uruchomienia przymarzniętych wycieraczek może skończyć się uszkodzeniem piór, porysowaniem szyby lub spaleniem silniczka. Oczyszczanie przedniej szyby z lodu wydaje się proste, warto pamiętać jednak o kilku ważnych zasadach:

1. Nie ograniczajmy się tylko do oczyszczenia małego kawałka szyby, tylko odmrażajmy całą przednią szybę i pamiętajmy też o pozostałych.

2. Szyby najwygodniej czyści się z lodu odmrażaczem. Można również skrobaczką, ale wówczas bardzo łatwo porysować szybę. Aby zminimalizować to ryzyko, należy utrzymywać szyby w czystości, gdyż zamarznięte drobiny piasku mogą porysować szybę podczas skrobania.

Zobacz również: Jak samodzielnie zamontować koła zimowe?

3. Nie polecamy polewania zamarzniętej szyby gorącą wodą. Takie ekspresowe odmrażanie na pewno skończy się jej pęknięciem.

4. Przy dużych mrozach nie powinno się od razu kierować silnego i gorącego nawiewu na zimną szybę, gdyż powstałe wówczas naprężenia mogą doprowadzić do jej pęknięcia. Najlepiej od razu, po uruchomieniu zimnego silnika skierować nadmuch na szybę, gdyż stopniowe nagrzewanie nie powoduje dużych naprężeń.

5. Jeśli szyba ma uszkodzenia np. od kamieni, należy je jak najszybciej naprawić, gdyż woda dostając się do środka spowoduje bardzo szybko powiększenie uszkodzenia i znaczne osłabienie szyby.

Zobacz również: Jak zabezpieczyć uszczelki przed zimą?

6. Trzeba sprawdzić, czy wycieraczki nie są przymarznięte, nawet wówczas, gdy na szybę dmucha już ciepłe powietrze. W wielu samochodach nadmuch znajduje się powyżej piór, więc nadal mogą być one przymarznięte.

Autor: Łukasz Sowa