niedziela, grudzień 22, 2024
wtorek, 20 wrzesień 2011 15:54

Pracując przed komputerem, zadbaj o kondycję oczu

Spędzając długie godziny przed monitorem komputera, nasz wzrok jest narażony na zmęczenie, które objawia się łzawieniem, pieczeniem a nawet bólem. W skrajnych przypadkach prowadzi to do powstawania schorzeń oczu.

Jak poradzić sobie z tym problemem, skoro coraz więcej czynności zawodowych wymaga wpatrywania się w ekran?

Niedogodności związane z pracą przed komputerem wynikają z długotrwałego kierowania wzroku na stałą, niewielką odległość. Oczy są przyzwyczajone do patrzenia w dal, dlatego aktywności wymagające długotrwałego patrzenia na bliskie odległości mogą powodować komplikacje.
- Patrzenie na ekran monitora ma negatywny wpływ na mięśnie umiejscowione wokół gałek ocznych oraz nawilżanie oczu – mówi Renata Makuc, lekarz okulista - Jest to szczególnie odczuwalne dla osób borykających się z wadą wzroku. Zaopatrując się w okulary z powłoką antyrefleksyjną, sprawimy, że do oczu docierać będzie więcej światła, a w efekcie – narząd wzroku będzie się wolniej męczył.

Rób przerwy i wykonuj ćwiczenia
Jeśli nasza praca wiąże się z długotrwałym wpatrywaniem się w ekran komputera, powinniśmy obowiązkowo, co godzinę robić kilkuminutowe przerwy. To podstawowa profilaktyka zapobiegająca zmęczeniu oczu. Skutecznym sposobem są również ćwiczenia rozluźniające mięśnie oczu i pobudzające produkcję łez, które nawilżają gałki oczne.

Oto kilka z nich:
- kieruj wzrok naprzemiennie (co ok. 5 sek.) na obiekt znajdujący się daleko i bardzo blisko Ciebie. Zrób tak 5-8 razy;
- kreśl wzrokiem ósemki w powietrzu lub na ścianie;
-zasłoń oczy dłońmi i wpatruj się w powstałą w ten sposób ciemność,
aż przestaniesz widzieć błyski światła – będzie to oznaczało, że Twój narząd wzroku jest już rozluźniony.

Profilaktyka przede wszystkim
Jeżeli ćwiczenia oczu i przerwy w pracy są niewystarczające, warto zastanowić się nad zaopatrzeniem się w odpowiednie okulary.
- Aby upewnić się, że okulary poprawią nam jakość widzenia, powinniśmy sprawdzić, czy szkła są pokryte powłoką antyrefleksyjną – mówi Jerzy Kramarczyk, główny technolog w firmie JZO, produkującej soczewki okularowe – Redukuje ona liczbę pojawiających się na powierzchni szkieł odblasków, dzięki czemu do oka dociera znacznie więcej światła. Dodatkowo powłoka zwiększa odporność soczewek na uszkodzenia, które mogą powstać przy codziennym użytkowaniu okularów.

Specjalnie do komputera
W poprawie ostrości widzenia i ochronie oczu widzenia podczas pracy mogą także pomóc okulary zaprojektowanie specjalnie z myślą o osobach często korzystających
z komputera, np. EXTENSO2. Ich zaletą jest zapewnianie wyraźnego obrazu bez względu na to, czy patrzymy się na obiekt leżący w bliskiej (np. klawiatura, monitor) czy średniej odległości (do 4 m.). W celu dobrania odpowiednich szkieł niezbędne jest przeprowadzenie badania wzroku u specjalisty.

Wybierając okulary pamiętajmy, że odpowiednio dobrane szkła możemy nabyć jedynie u optyka. Nie ryzykujmy zatem kupowania ich w niesprawdzonych miejscach, ponieważ zamiast pomóc – mogą one dodatkowo pogorszyć nasz wzrok.