Jakie są rodzaje saun?
Wyróżnia się cztery podstawowe rodzaje saun:
-
sauna sucha – nazywana jest również fińską. Wilgotność powietrza w niej wynosi od 5 do 15%, a temperatura powietrza podnoszona jest do 60, a nawet 110 stopni Celsjusza. Do uzyskania odpowiedniego poziomu wilgotności wykorzystuje się tutaj gorące kamienie, które polewa się wodą. Taka sauna zazwyczaj wykonana jest z drewna;
-
sauna mokra – tutaj utrzymywana jest temperatura od 50 do 65 stopni Celsjusza. Natomiast wilgotność powietrza wynosi od 20 do 40%. Tego rodzaju sauna wyposażona jest w generator pary wodnej. Również tutaj znajduje się piec z kamieniami, a całość powinna być wykonana z drewna;
-
sauna parowa – nazywana również łaźnią parową. Charakteryzuje się bardzo wysoką wilgotnością powietrza. Sięga ona nawet 100%. Natomiast temperatura powietrza wynosi tutaj ok. 45-55%. W odróżnieniu od wyżej wymienionych saun, ta wykonana jest z płytek ceramicznych, ewentualnie tworzywa sztucznego;
-
sauna infrared – jest w niej utrzymana wilgotność i temperatura powietrza otoczenia sauny. Działa ona w oparciu o promienniki ciepła, które nie powodują nagrzewania się powietrza.
Jeżeli interesuje Cię budowa sauny w domu lub ogrodzie, więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie https://sauna.supine.eu/.
Sauna Supine
Dlaczego warto korzystać regularnie z sauny?
Sauna ceniona jest przede wszystkim z uwagi na to, że pomaga się zrelaksować oraz oczyścić organizm z toksyn. Dzięki czemu wpływa kojąco na stan umysłu, a także kondycję skóry – jej wygląd znacznie się poprawia. Trzeba jednak pamiętać o tym, że osobom z problemami skórnymi zalecana jest wcześniejsza konsultacja z dermatologiem.
Sauna polecana jest szczególnie dla sportowców po intensywnych treningach, gdyż pozwala rozluźnić mięśnie. Może być także pomocna w leczeniu nerwobólów i rwy kulszowej. Korzystanie z sauny pomaga pozbyć się stresu, jest zatem pomocne w wyciszeniu się, co znacznie ułatwia również zasypianie.
Sauna Supine
Wskazuje się również na to, że regularne korzystanie z sauny przyśpiesza przemianę materii. Jest to zatem dobre rozwiązanie dla osób, które pragną zadbać o swoje zdrowie i ładną sylwetkę. Będzie to wsparcie w odchudzaniu. Trzeba tutaj jednak pamiętać również o tym, aby zachować odpowiednio zbilansowaną dietę.
Czy są jakieś przeciwwskazania do korzystania z sauny?
Przeciwwskazań do korzystania z sauny jest niewiele. Zalicza się do nich między innymi ciążę, silne przeziębienia i grypę, problemy z sercem i ogólnie z układem krwionośnym. Jeżeli ma się wątpliwości, co do tego, czy można bezpiecznie korzystać z sauny w ciąży czy w czasie chorób przewlekłych, należy skonsultować się zawsze z lekarzem prowadzącym. Przeciwwskazaniami do korzystania z sauny są też m.in. choroby skórne, nadczynność tarczycy, stany reumatyczne, cukrzyca czy astma.