czwartek, listopad 21, 2024
środa, 25 wrzesień 2019 11:01

Rzeczywistość zaskakuje - nie daj się zaskoczyć. Zrób cytologię

Cytologia Pomorze Cytologia Pomorze

Trzyletni projekt, organizowany przez spółkę COPERNICUS Podmiot Leczniczy, pod hasłem „Rzeczywistość zaskakuje. Nie daj się zaskoczyć – zrób cytologię.” oferuje edukację w zakresie profilaktyki nowotworowej

oraz bezpłatne badanie cytologiczne mieszkankom Pomorza. Głównym celem projektu profilaktyki raka szyjki macicy jest zmniejszenie zachorowalności i umieralności kobiet na ten typ nowotworu, przełamanie bariery wstydu oraz zwiększenie świadomości odnośnie wysokiej skuteczności i potrzeby wykonywania badań. 

Rak szyjki macicy jest obecnie siódmym pod względem częstości zachorowań nowotworem u kobiet w Polsce, co jest wynikiem o ok. 15 % gorszym niż średnia zachorowalności w krajach Unii Europejskiej. Umieralność z powodu nowotworów szyjki macicy w Polsce jest o 70% wyższa niż przeciętna dla krajów Unii, ponieważ choroba wykrywana jest zbyt późno, w zaawansowanym już stadium. Regularne badania cytologiczne pozwalają na wykrycie stanu przedrakowego, a co się z tym wiąże – dzięki odpowiedniemu leczeniu – zapobiec wystąpieniu raka szyjki macicy. Poza tym, cytologia wykrywa obecność komórek rakowych i może przyczynić się do wykrycia bezobjawowych, wczesnych postaci raka, które są całkowicie wyleczalne. 

W ciągu pierwszego roku trwania kampanii liczba wykonywanych badań cytologicznych w szpitalach COPERNICUS zwiększyła się prawie 10-krotnie. W ramach całego projektu w 2018 roku wykonano 2986 darmowych badań cytologicznych oraz przeprowadzono 4057 spotkań informacyjno-edukacyjnych. 

Projekt skierowany jest do kobiet w wieku 25-59 lat, które w ciągu ostatnich trzech lat nie miały wykonywanej cytologii w ramach programu przesiewowego finansowanego przez NFZ. Zapisów można dokonywać poprzez formularz zgłoszeniowy na stronie www.cytologia-pomorze.pl lub poprzez kontakt telefoniczny z infolinią pod numerem 58 727 01 30. Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

Profil na facebooku: @cytologiapomorze

Strona www: www.cytologia-pomorze.pl

Nawet o tak poważnych sprawach, jak profilaktyka, można mówić w niebanalny, zaskakujący sposób.

Kolonoskopia Pomorze

Kolonoskopia Pomorze

15 sierpnia przekonali się o tym mieszkańcy Starogardu Gdańskiego. Wieczorem, po seansie kina letniego, na budynku Starogardzkiego Centrum Kultury można było obejrzeć wyjątkowe widowisko multimedialne, łączące ze sobą obraz, światło i dźwięk.

Video mapping 3D to audiowizualny pokaz polegający na wyświetleniu animacji na trójwymiarowym obiekcie jak np. elewacja budynku. To nie tylko artystyczny performance, ale także niebanalna forma reklamy. Tym razem głównym celem była edukacja dotycząca profilaktyki raka jelita grubego. 

Bezpłatne widowisko zorganizowane zostało w ramach trzyletniej kampanii społecznej „Rzeczywistość zaskakuje. Nie daj się zaskoczyć – zrób kolonoskopię”, realizowanej przez COPERNICUS PL Sp. z o.o. Kampania jest częścią projektu pn. „Profilaktyka raka jelita grubego szansą na wydłużenie aktywności zawodowej mieszkańców województwa pomorskiego” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Było to już 3 wydarzenie w tym roku. Wcześniej pokazy video mappingu odbyły się w Bytowie oraz Kościerzynie.

Celem akcji jest zwiększenie świadomości odnośnie wysokiej skuteczności i potrzeby wykonywania badań kolonoskopowych. Rak jelita grubego i odbytu jest trzecim najczęściej występującym na świecie nowotworem, z czego prawie 60% zachorowań występuje w krajach rozwiniętych. W Polsce liczba zachorowań wynosi ok. 19 000 osób rocznie, liczba zgonów natomiast 11 000, co oznacza, że dziennie z powodu raka jelita grubego umiera 33 Polaków. Dlatego niezbędna jest edukacja w tym zakresie.

 Powiat starogardzki należy do obszarów tzw. „białych plam”, czyli powiatów o najniższej wykonywalności badań kolonoskopowych.Wierzymy, że wyjątkowa oprawa wizualna i niestandardowe podejście do tematu zachęci mieszkańców do przyjrzenia się bliżej zagadnieniu profilaktyki nowotworowej. – mówi Małgorzata Kondek, koordynator projektu.

Akcja bezpłatnych badań profilaktycznych skierowana jest do aktywnie zawodowo kobiet, jak i mężczyzn w wieku 50-65 lat, którzy nie mają objawów raka jelita grubego iw ciągu ostatnich dziesięciu lat nie wykonywali badania kolonoskopowego. Z badań mogą skorzystać również osoby młodsze, tj. w wieku 40-65 lat bez objawów raka jelita grubego, które miały w rodzinie krewnego pierwszego stopnia (rodzice, rodzeństwo, dzieci) z rakiem jelita grubego, lub osoby w wieku 25-65 lat pochodzące z rodziny z zespołami genetycznymi.

By skorzystać z darmowych badań, wystarczy zapisać się poprzez formularz zgłoszeniowy 
na stronie 
www.kolonoskopia-pomorze.pl lub zadzwonić pod numer 58 727 01 30.