wtorek, styczeń 07, 2025
poniedziałek, 26 październik 2015 14:50

Szkarlatyna - łagodna u dzieci i skomplikowana u dorosłych

Płonicę, jak inaczej nazywa się szkarlatynę, powoduje wtargnięcie do organizmu człowieka bakterii paciorkowca z grupy A. Jest to choroba zakaźna, przenoszona drogą kropelkową, dlatego też możesz się nią zarazić przez bezpośredni kontakt z chorym lub nosicielem.

Podobieństwa do innych chorób

Jeżeli zgłosisz się do lekarza w początkowej fazie choroby, bardzo często może on u Ciebie zdiagnozować anginę zamiast szkarlatyny. Dzieje się tak, ponieważ w stadium początkowym płonica daje podobne objawy, takie jak:

  • wysoka gorączka,
  • poczucie ogólnego rozbicia,
  • ból gardła,
  • powiększone węzły chłonne.


Dopiero w kolejnych stadiach, gdy pojawiają się symptomy choroby specyficzne dla płonicy, diagnoza staje się oczywista. Do charakterystycznych objawów należą:

  • wysypka, podobna do tej przy róży lub odrze,
  • biały nalot na języku, a w dalszej fazie choroby brodawki w kolorze malinowym,
  • utrzymywanie się wcześniejszych symptomów.


Nie tylko dzieci

Zgodnie z wiedzą potoczną szkarlatyna jest chorobą, która dotyczy tylko dzieci. Rzeczywiście, odsetek chorych wśród dorosłych jest o wiele mniejszy, jednak nie zerowy (1), co więcej, są oni zdecydowanie bardziej narażeni na groźne powikłania. Znane są nieliczne przypadki, w których konsekwencją zachorowania na szkarlatynę były zgony.

Powikłania u dorosłych

Od razu należy zaznaczyć, że leczona antybiotykami płonica niesie minimalne ryzyko wystąpienia powikłań. Zbagatelizowanie choroby może prowadzić jednak do komplikacji, które wynikają bezpośrednio z zarażenia paciorkowcami szkarlatyny, a także do takich, które są konsekwencją osłabienia organizmu i jego zwiększonej podatności na różnego rodzaju infekcje. Do najgroźniejszych powikłań należą:

angina Ludwiga – inaczej zapalenie dna jamy ustnej,


gorączka reumatyczna – choroba ogólnoustrojowa, uznawana za przyczynę nabytych wad serca,


zapalenie stawów – występujące pod różną postacią,


zespół wstrząsu toksycznego – powikłanie, które doprowadziło do zgonu części zakażonych szkarlatyną podczas epidemii tej choroby w Hong Kongu, w 2011 roku (2).

 

Nie lekceważ objawów

Szkarlatyna, choć na pozór jest niegroźną chorobą, nieleczona może poważnie zaszkodzić Twojemu zdrowiu, a nawet życiu. Dlatego też, gdy zachorujesz na anginę, a objawy choroby wydadzą Ci się nietypowe, nie wahaj się powiedzieć o swoich wątpliwościach lekarzowi.

Źródła:

1. Stevens, F. A., & Dochez, A. R. (1924). STUDIES ON THE BIOLOGY OF STREPTOCOCCUS IV. THE OCCURRENCE OF STREPTOCOCCUS SCARLATINÆ IN CONVALESCENCE AND IN THE COMPLICATIONS OF SCARLET FEVER. The Journal of experimental medicine, 40(4), 493-501

 2. Luk, E. Y., Lo, J. Y., Li, A. Z., Lau, M. C., Cheung, T. K., Wong, A. Y., ... & Tsang, T. (2012). Scarlet fever epidemic, Hong Kong, 2011. Emerging infectious diseases, 18(10), 1658


Źródło ogólne:

Yang, P., Peng, X., Zhang, D., Wu, S., Liu, Y., Cui, S., ... & Wang, Q. (2013). Characteristics of group A Streptococcus strains circulating during scarlet fever epidemic, Beijing, China, 2011. Emerg Infect Dis, 19(6), 909-915.