Od waleriany do dziurawca
Zacznijmy od sposobów stosunkowo szybkich, nie wymagających z naszej strony specjalnego wysiłku. Ktoś może powiedzieć, że sięganie po preparaty na stres to unikanie prawdziwego problemu czy ślizganie się po powierzchni, jednak w dzisiejszych czasach, gdy rzeczywistość atakuje z każdej strony, nie można odrzucać podobnych specyfików.
Tym bardziej, że większość z nich bazuje na składnikach naturalnych. Preparaty na stres produkowane są więc w oparciu o wyciągi z koziołka lekarskiego, zawierającego estry kwasu izowalerianowego czy kwas walerenowy. To właśnie z niego produkowana jest słynna waleriana.
Innymi popularnymi roślinami są melisa i ziele dziurawca. Ta pierwsza znana jest ze swoich właściwości uspokajających, wiele osób robi sobie herbatki z jej liści. Z kolei dziurawiec działa uspokajająco hamując rozkład neurotransmiterów w mózgu, pomaga także przy lekkiej migrenie.
Witaminy ważna sprawa
Oprócz wyciągów z różnych roślin preparaty antystresowe zawierają także witaminy. Najczęściej w ich składzie znaleźć można witaminę B6. To właśnie jej niedobór może powodować pogorszenie nastroju, bezsenność czy wręcz depresję.
Obok witaminy B6 wiele środków dla osób zmagających się z nerwami zawiera także magnez. Jego dobroczynne działanie jest ogólnie znane i dotyczy nie tylko nerwów, ale także ogólnego działania organizmu. Jednym z efektów zażywania magnezu jest poprawa metabolizmu i odporności, innym – wsparcie dla układu nerwowego.
Z punktu widzenia osoby pracującej i walczącej ze stresem ważne jest także to, że magnez jest wypłukiwany przez kawę czy alkohol. Można go uzupełniać poprzez właściwą dietę, jednak w niektórych przypadkach można także sięgnąć po magnez.
Głębsze przyczyny kłopotów
Na rynku wiele jest preparatów na stres zawierających powyższe składniki. Trzeba jednak pamiętać o tym, że tak naprawdę przyczyny gorszego nastroju są głębsze. Mogą wynikać z niewłaściwego trybu życia, problemów zewnętrznych czy związanych z własną osobowością. Niektóre mogą być zredukowane za pomocą leków, inne – poprzez odpowiednią dietę czy tryb życia.
Tym, co pomaga, jest ograniczenie godzin pracy, rozdzielenie jej od odpoczynku i lepsze odżywianie się. Można stosować techniki relaksacyjne, takie jak słuchanie płyt z odpowiednią muzyką czy medytacje.
Tym niemniej, kiedy pojawią się dłużej trwające kłopoty z nerwami, warto rozważyć konsultacje ze specjalistą. W ten sposób można uniknąć komplikacji wynikających ze zbyt długiego zwlekania z podjęciem leczenia.
Artykuł przygotowany został we współpracy z Cefarm24.pl. |