Skąd się bierze ból zatok?
Warto mieć na uwadze fakt, iż stan zapalny zatok przynosowych jest dość częstym powikłaniem po przeziębieniu, które było nieprawidłowo leczone. Rozpoczyna się natychmiast po przebytej chorobie, która pozostawiła po sobie w dalszym ciągu katar z towarzyszącym jemu bólem głowy i szyi. Jeśli w miarę wcześniej zauważymy ledwo rozwijające się zapalenie, to warto podjąć leczenie zatok przynosowych domowymi sposobami. Najważniejsze jest, aby nie dopuścić do rozwinięcia się ostrego stanu zapalnego, który można określić jako silny i ropny.
Domowe sposoby
Jak zatem można rozpocząć leczenie zatok we własnym zakresie? Warto postawić na standardowe inhalacje z solanki bądź ziołowe z dodatkiem orzeźwiającym olejków eterycznych, np. eukaliptusowego bądź kamforowego, które posiadają działanie przeciwbakteryjne i rozgrzewające. Unosząca się para wodna fenomenalnie oczyszcza zatoki i sprawia, że dzięki odpowiedniemu nawilżeniu można odzyskać swobodę oddychania. Równie pomocny okazuje się także gorący prysznic. Ponadto koniecznie trzeba zwrócić uwagę na stan nawilżenia powietrza w mieszkaniu, gdyż zbyt wysuszone sprzyja częstszemu zachorowaniu na infekcje górnych dróg oddechowych, a w konsekwencji i nawrót zapalenia zatok. Dlatego warto zainwestować w specjalistyczny nawilżacz powietrza.
Leczenie zatok operacyjnie
Gdy leczenie zatok domowymi metodami nie przynosi oczekiwanych rezultatów, to nie pozostaje nic innego jak wizyta u specjalisty laryngologa. Najczęściej przepisywane są na receptę tzw. sterydy zwiewne, a w fazie przewlekłej wykonuje się profesjonalne płukanie zatok. Niestety czasami konieczne jest zabiegowe leczenie zatok za pomocą antrostomii albo funkcjonalna endoskopowa operacja zatok. adamo artykuly.marleny.pl