sobota, listopad 23, 2024
sobota, 27 lipiec 2013 19:16

Osteoporoza - co warto wiedzieć?

Niewiele się o niej wspomina, a tymczasem osteoporoza grozi większej liczbie osób niż cukrzyca czy nowotwory. Schorzenie to polega na zmniejszaniu się masy kości, co prowadzi do ich kruchości i podatności na złamania. W przypadku osteoporozy osób starszych, choroba występuje około siedemdziesiątki i ma związek z brakiem wapnia spowodowanym gorszym metabolizmem pokarmu.
Jeśli chodzi o występowanie choroby u kobiet po menopauzie, pojawia się ona około końca piątej dekady życia jako konsekwencja utraty wapnia związanej z mniejszą ilością hormonów. Głównymiczynnikami ryzyka osteoporozy są wobec tego wiek i płeć (kobiety chorują znacznie częściej). Znaczenie ma także budowa ciała (osoby o drobnych kościach są bardziej narażone), występowanie różnorodnych zaburzeń hormonalnych oraz czynniki genetyczne - skłonność do osteoporozy można także odziedziczyć. Dość znaczące są także czynniki związane z dieta - niewystarczająca ilość wapnia i witaminy D, czy zbyt dużo sodu sprzyjają rozwojowi choroby. Wpływ na nią ma także mało aktywny tryb życia.

Jedną z podstawowych kwestii związanych z osteoporoza jest to, że w swoich pierwszych etapachrozwija się ona całkowicie bezobjawowo. Bywa, że dopiero złamania, które występują w dalszym stadium są pierwotną wskazówką, że choroba się rozwinęła. Dodatkowo, towarzyszące osteoporozie bóle kręgosłupa bywają diagnozowane jako objaw jego zwyrodnienia i nie pociągają za sobą wskazań do zbadania w kierunku osteoporozy. Z powyższych powodów lekarze zachęcają do profilaktycznych badań masy kostnej (densytometria) oraz wykonywania innych testów krwi oraz moczu na obecność i poziom wapnia oraz fosforu. Leczenie osteoporozy opiera się z jednej strony na hamowaniu niszczenia, z drugiej zaś na pobudzaniu organizmu do odbudowy kości. Lecenie powinno trwać do końca życia pacjenta. W zapobieganiu osteoporozie bardzo istotne znaczenie ma odpowiedni tryb życia - dieta dostarczająca odpowiedniej ilości wapnia, aktywność ruchowa, rzucenie palenia tytoniu i ograniczenie alkoholu. W przypadku zdiagnozowania choroby ważne jest, by ograniczać ryzyko wystąpienia upadków - zwłaszcza u seniorów prowadzą one bowiem do bardzo groźnych złamań. Marcin Wosh http://albercik.pl/