środa, styczeń 22, 2025
środa, 27 lipiec 2011 20:18

Skóra pod parasolem

Wakacje w pełni, więc cieszymy się słońcem, podróżujemy i korzystamy z uroków życia. Jednak kiedy my odpoczywamy, nasza skóra narażona jest na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych. Promienie UV, dym papierosowy, zanieczyszczenie powietrza, twarda woda –poznaj głównych wrogów młodej skóry i dowiedz się, jak się przed nimi bronić.

Weź cerę pod lupę

Większość z nas niestety dobrze wie, jak wygląda skóra starzejąca się: jest szara, cienka, pomarszczona i mało elastyczna. Często bywa również przesuszona. Pierwsze oznaki dostrzegamy przeważnie na twarzy, szyi, dłoniach i dekolcie. Najbardziej nasilone i widoczne zmiany pojawiają się jednak w obrębie oczu i ust. Dzieje się tak na skutek degradacji włókien kolagenowych, regresu tkanki tłuszczowej i utleniania się lipidów. 

Zmiany starzenia się skóry są nieuniknione, choć z pewnością proces ten możemy opóźnić. Zwłaszcza, jeśli za starzenie odpowiadają czynniki natury zewnętrznej, takie jak: promieniowanie słoneczne, dym nikotynowy, twarda woda. Co powinniśmy zrobić? Po pierwsze unikać szkodliwych czynników. Po drugie – odpowiednio pielęgnować skórę.

Wróg numer 1: oczyścić H20 

Mycie twarzy wodą z kranu jest jednym z gorszych pomysłów na codzienną higienę. W większości polskich domów woda jest twarda, a więc zawiera znaczne ilości soli wapnia i magnezu. Składniki te, choć nie są niebezpieczne dla zdrowia, niszczą chroniącą skórę warstwę lipidową. Efektem jest szorstka, wysuszona i matowa cera. Co więcej, gruczoły łojowe zmuszone są do bardziej intensywnej pracy, a na naszej twarzy pojawiają się niedoskonałości. Marząc o gładkiej, jędrnej i młodo wyglądającej skórze nie można jednocześnie fundować jej zabójczych terapii. Co odradzają, a co zalecają eksperci, by pomóc nam w utrzymaniu efektu młodego wyglądu na dłużej?

Rada eksperta: -Absolutnie niewskazane jest zmywanie makijażu mydłem. Zamiast wody z kranu do przemywania twarzy lepiej wybrać przegotowaną lub mineralną. W codziennej pielęgnacji zalecałabym przede wszystkim stosowanie mleczka kosmetycznego do demakijażu, tonizowanie skóry i używanie kremów odżywczo-regenerujących.– radzi Katarzyna Kęsek, kosmetyczka w Centrum Kosmetyczno-Dermatologicznym DER-MED 

Zdaniem Aleksandry Czerneckiej-Micińskiej, dyplomowanego lekarza medycyny estetycznej z DER-MED, domowe kuracje warto wzmocnić profesjonalną pielęgnacją pod okiem specjalisty: -Gdy cera potrzebuje odżywienia i regeneracji, zazwyczaj polecam mezoterapię igłową. Rewitalizujące koktajle, które wstrzykiwane są bezpośrednio w skórę, poprawią jej napięcie i spłycą drobne zmarszczki. Gdy zależy nam na intensywnej walce z oznakami starzenia się, najlepszym rozwiązaniem będzie zabieg laserem Fraxel, który jest obecnie najskuteczniejszą metodą na odmłodzenie i usunięcie defektów skóry. Wiązki światła głęboko penetrują tkanki podskórne, zmuszając organizm do produkcji kolagenu i odbudowania po kolei warstwy skóry właściwej. Seria 3 do 5 zabiegów pozwala wygładzić zmarszczki, usunąć blizny oraz zregenerować skórę twarzy i ciała. Wśród zabiegów, które mają dobroczynny wpływ na stan naszej cery warto wymienić także fotoodmładzanie pulsacyjnym światłem IPL, które stymuluje produkcję kolagenu i zwalcza oznaki starzenia się oraz poprawiającym strukturę skóry światłem podczerwonym emitowanym podczas zabiegu TITAN. 

Wróg numer 2: najciemniej pod słońcem

Dlaczego słońce odgrywa tak ważną rolę w procesie starzenia się skóry? Przede wszystkim dlatego, że pod wpływem promieni słonecznych, skóra intensywnie wysycha, a warstwa naskórka staje się grubsza, chropowata i mało elastyczna. Przepiękna opalenizna, którą zachwycamy się latem, to nic innego jak funkcja obronna skóry przed oddziaływaniem promieni UV. Promienie UVA i UVB mogą bowiem powodować zmiany w DNA komórek skóry. Nowotwory, fotostarzenie, zaburzenia właściwej przemiany metabolicznej – oto, czym mogą się kończyć intensywne kąpiele słoneczne. Dlatego, chcąc opóźnić procesy starzenia oraz chronić skórę przed szkodliwym działaniem promieni UV, powinniśmy stosować kremy z filtrami słonecznymi, które zapewnią naszej skórze właściwą pielęgnację. Kosmetyki z filtrem, przeznaczone do stosowania w okresie letnim, powinny charakteryzować się odpornością na działanie wody, soli i piasku. Dzięki zawartości substancji nawilżających, odżywczych i łagodzących, chronią skórę przed nadmiernym opalaniem i starzeniem się. Pamiętajmy jednak, że dobór kosmetyku z filtrem powinien zależeć od kilku czynników: od warunków atmosferycznych, od klimatu i przede wszystkim: od fototypu skóry. Każda skóra wykazuje bowiem inną wrażliwość na działanie promieni ultrafioletowych i gromadzi inny poziom melaniny, czyli barwnika stanowiącego naturalną barierę przed UV. Im wrażliwsza jest nasza skóra, tym kosmetyk powinien mieć wyższy wskaźnik ochronny. 

Rada eksperta:

-Na szkodliwe działanie słońca jesteśmy narażeni nie tylko na plaży, dlatego zawsze przed wyjściem z domu należy zabezpieczyć twarz i dekolt. Warto wybierać kosmetyki do makijażu zawierające filtry lub stosować lekkie kremy pod makijaż. Smarując ciało, nie zapominajmy o okolicy oczu, ust i małżowin usznych, które szybko ulegają oparzeniom. Ponadto, w czasie największych upałów, warto nawet kilka razy dziennie aplikować na skórę preparaty nawilżające i ujędrniające, a także, przynajmniej dwa razy w miesiącu, udać się na zabieg do gabinetu kosmetycznego w celu przeprowadzenia intensywnej regeneracji i nawilżenia skóry – radzi Katarzyna Kęsek z DER-MED – Wysuszona po kąpielach słonecznych cera będzie potrzebowała intensywnej kuracji. Za pomocą mezoterapii bezigłowej możemy dostarczyć składniki regenerujące i odżywcze w głąb skóry. Jeśli zależy nam na efekcie natychmiastowego liftingu, wybierzmy krioterapię. Zabieg Cryodermie także nawilży i ujędrni skórę, przywracając jej równowagę. Częstym problemem, występującym po ekspozycji na słońce, zwłaszcza wśród kobiet stosujących terapię hormonalną, są przebarwienia. Jedną z metod na walkę z nimi jest mikrodermabrazja, która w mechaniczny sposób ściera naskórek lub peelingi chemiczne. Ich skuteczność potrafi być bardzo wysoka - terapia depigmentacyjna COSMELAN redukuje intensywność plam o podłożu hormonalnym nawet o 95%.

Po co dbać o skórę?

Właściwe nawilżenie i odżywienie skóry sprawi, że nie tylko na długo zachowa ona młodszy wygląd, ale też lepiej będzie pełnić swoje funkcje: ochronę organizmu przed uszkodzeniami mechanicznymi i czynnikami zewnętrznymi, regulowanie ciepłoty ciała, wspomaganie pracy nerek. Warto zadbać też o jakość życia: unikać stresów i używek, spędzać jak najwięcej czasu na świeżym powietrzu, stosować odpowiednią dietę i oczywiście chronić skórę przed promieniami słonecznymi. To ona jest naszą wizytówką i jednym z najważniejszych narządów ciała. Wymaga od nas dobrej, troskliwej i skutecznej pielęgnacji, ale w zamian za to, odwdzięcza się nam pięknym i zdrowym wyglądem. Dbajmy więc o skórę, a ona zadba o nas – to takie proste!

Witaminy idą z dymem

Czy wiesz, że skóra palacza narażona jest na utratę witamin A, E i C wywołaną przez substancje zawarte w dymie papierosowym? Ułatwia to szkodliwe działanie wolnych rodników i nadwrażliwość na promieniowanie UV. Dlatego regularni palacze powinni w szczególny sposób zadbać o dostarczanie skórze składników odżywczych.