wtorek, styczeń 21, 2025
środa, 23 marzec 2011 20:34

Bezpieczna recepta na gładką skórę

Depilacja laserowa to jeden z najpopularniejszych zabiegów estetycznych. Ta skuteczna metoda usuwania zbędnego owłosienia największym zainteresowaniem cieszy się właśnie teraz – jesienią. Korzystając z tej okazji, wiele gabinetów kosmetycznych oferuje zniżki na zabiegi depilacji. Ale czy atrakcyjna cena jest kluczem do atrakcyjnego wyglądu? Na co zwrócić uwagę, przeglądając oferty? Co jest gwarancją bezpieczeństwa zabiegu?
Wiosna to doskonała pora roku na to, by zafundować sobie piękne i gładkie ciało. Nasza skóra odpoczęła już po zimowych mrozach, a za pasem nowe, wspaniałe okazje do wiosennej metamorfozy. Szukamy więc skutecznej i bezpiecznej recepty na atrakcyjny wygląd. Bezinwazyjną i długotrwałą metodą pozbycia się zbędnego owłosienia jest depilacja laserowa. Seria kilku zabiegów pozwala nam trwale usunąć włosy z takich obszarów ciała jak pachy, nogi, bikini czy twarz. Poprzedzona konsultacją lekarską i przeprowadzona przez doświadczonego specjalistę – jest w pełni bezpieczna dla zdrowia. Coraz więcej gabinetów proponuje takie konsultacje. Wybierając gabinet, sprawdźmy więc, czy rzeczywiście taka usługa jest w ofercie. Podczas badania lekarz oceni stan naszej skóry oraz jej podatność na działanie lasera, przeprowadzi szczegółowy wywiad, a także wykluczy ewentualne przeciwwskazania. Pamiętajmy: rozmowa z lekarzem to gwarancja bezpieczeństwa i braku późniejszych powikłań.

Kto jest dobrym kandydatem?

Depilacja laserowa to zabieg dla wszystkich. Mogą się na nią decydować zarówno kobiety, jak i mężczyźni. W szczególności zalecana jest osobom, które mają problem z nadmiernym owłosieniem, oraz tym, którzy źle znoszą tradycyjne formy usuwania owłosienia, takie jak: wosk, pasta cukrowa, pęseta, depilator, golenie żyletką. To dobra alternatywa dla uczulonych na kremy czy inne kosmetyki do depilacji lub cierpiących z powodu wrastania włosków pod skórę. Laser nie tylko pomaga utrzymać właściwy stan i wygląd skóry, ale również zapobiega nieprawidłowemu wzrostowi włosków.

Kiedy lekarz odradzi zabieg?

Warto wiedzieć, że pierwszym przeciwwskazaniem do zabiegu jest świeża opalenizna, dlatego na miesiąc przed, nie powinniśmy się opalać. Nie bez znaczenia pozostaje jakie lekarstwa aktualnie zażywamy. W tej części badania lepiej nie zatajać informacji dotyczących naszego stanu zdrowia. Niektóre leki mogą bowiem powodować nadwrażliwość skóry na światło lasera, a tym samym zwiększać ryzyko powikłań:
- W rozmowie z pacjentem ustalam, czy nie zażywa on leków światłoczułych, a takimi są np. antybiotyki lub niektóre preparaty o działaniu antydepresyjnym – wyjaśnia Agnieszka Kujawska, lekarz medycyny estetycznej w Centrum Kosmetyczno-Dermatologicznym DER-MED. – Zauważyłam, że do tych ostatnich kobiety niechętnie się przyznają. Tymczasem tak popularny Deprim zawiera wyciąg z dziurawca zwyczajnego, który powoduje, iż skóra jest bardziej wrażliwa na światło. Podobne działanie fotouczulające mają kremy zawierające retinol czy kwasy owocowe. Te błahe z pozoru informacje mają kluczowy wpływ na ewentualne skutki uboczne depilacji laserowej.
Kolejnym przeciwwskazaniem do zabiegu jest ciąża oraz pewna grupa chorób i schorzeń, takich jak: padaczka, łuszczyca, bliznowce, stany zapalne czy infekcje. Problem stanowią również nieuregulowane cukrzyca i nadciśnienie, gdyż mogą one utrudniać gojenie skóry po depilacji.

Ważna próba przed zabiegiem

Kwalifikacja do zabiegu to pierwsza część konsultacji medycznej. Kolejnym krokiem jest jednorazowa próba na małym fragmencie skóry. Pozwoli ona zaobserwować reakcję skóry oraz przekonać się, czy zabieg będzie bolesny. Zawsze istnieje możliwość zastosowania znieczulenia. Szukając odpowiedniego gabinetu, wybierzmy ten, w którym dostępny jest specjalista ds. laseroterapii. To może mieć znaczenie w sytuacji, gdy skóra wymaga odpowiedniej pielęgnacji.

Doświadczony personel i dobry sprzęt

Równie ważne co obecność lekarza w gabinecie, jest też doświadczenie personelu. Bez względu na to, czy zabieg wykonuje dyplomowany kosmetolog, fizjoterapeuta, kosmetyczka czy pielęgniarka, istotne jest, by osoba ta była przeszkolona z obsługi urządzenia. Niestety, na rynku funkcjonują gabinety, które pracują na wypożyczonym sprzęcie, a zabiegi laserem wykonują sporadycznie (np. raz czy dwa razy w tygodniu). Wybierając gabinet, pytajmy, czy jest wyposażony w najlepszy sprzęt, i czy zabieg depilacji laserowej jest na stałe wpisany w ofertę placówki. Jedynie to zagwarantuje nam poczucie bezpieczeństwa i usługę na najwyższym poziomie.

Depilacja laserowa - jak to działa?

Łagodna wiązka promieni działa na cebulkę i w ten sposób niszczy ją, uniemożliwiając ponowny wzrost włosa. Niestety nie wszystkie włosy rosną równocześnie. Część z nich znajduje się w fazie wzrostu i właśnie one reagują na światło lasera. Chcąc usunąć prawie wszystkie włosy, musimy powtórzyć zabiegi minimum 3 razy. Najlepszy efekt osiąga się w przypadku jasnej karnacji i ciemnych włosów. W przypadku włosów jaśniejszych lub delikatniejszych możliwe jest uzyskanie przerzedzenia. Zabiegi powinniśmy powtarzać co 2-3 miesiące.

Warto wiedzieć

Świeża opalenizna jest pierwszym przeciwwskazaniem do zabiegu. Przed depilacją nie smarujmy ciała balsamem brązującym ani kosmetykami z dodatkiem masła kakaowego. Minimum na 6 tygodni przed zabiegiem nie należy wyrywać włosów z cebulką.
Po zabiegu skóra będzie wymagać szczególnej troski. Przez kilka dni nie wolno nam stosować mydła, spirytusu, dezodorantów ani toników na bazie alkoholu. Nie można też trzeć skóry ręcznikiem czy wystawiać jej na działanie promieni słonecznych. Zastosowanie się do tych wskazówek pozwoli nam cieszyć się gładką i delikatną skórą na długo.v