Za jedną z najlepszych odmian wosku pszczelego uznaje się żółty wosk pszczeli, który pozyskiwany jest z plastrów, które nie zostały zaczerwienione przez pszczoły matki, czyli z tak zwanych plastrów „dziewiczych”. Uzyskuje się go również odsklepin i narośli woskowych. Jakie dokładnie właściwości ma żółty wosk pszczeli i dlaczego warto go stosować do pielęgnacji ciała?
Jakie właściwości kosmetyczne ma wosk pszczeli?
Wosk pszczeli charakteryzuje się szeregiem właściwości, które pomagają nam zadbać o piękny wygląd skóry i włosów. Do najważniejszych zaliczyć należy przede wszystkim:
-
odżywianie skóry – zawartość kwasu palmitynowego, który znajduje się również w ludzkim naskórku sprawia, że skóra po zastosowaniu produktów z woskiem pszczelim jest odżywiona i natłuszczona;
-
ujędrnienie skóry i jej odbudowa – wosk pszczeli to źródło witaminy A, która jest odpowiedzialna za niszczenie wolnych rodników, oprócz tego pobudza komórki skóry do produkcji kolagenu. Witamina A nazywana jest też często witaminą młodości (obok witaminy E i C), gdyż pomaga utrzymać skórę w dobrej kondycji – wpływa na jej jędrność i elastyczność;
-
poprawienie kondycji włosów – wosk pszczeli sprawia, że włosy są dobrze nawilżone, przez co są sprężyste i dobrze się układają. Dodatkowo nadaje im zdrowego blasku.
Właśnie dlatego wosk pszczeli jest częstym dodatkiem do produktów kosmetycznych. Można na jego bazie przygotować również kosmetyki samodzielnie w domu. Do produkcji kosmetyków w zaciszu własnego domu można wykorzystać także inne woski, o których więcej można przeczytać na stronie https://mydlasie.pl/pl/c/Woski/26. Warto wiedzieć, że wosk pszczeli w kosmetykach naturalnych jest stosowany nie tylko ze względu na swoje właściwości pielęgnacyjne, ale także dlatego, że stanowi naturalny konserwant – dzięki jego dodatkowi kosmetyki tego typu dłużej zachowują świeżość bez konieczności dodawania do nich sztucznych substancji konserwujących.
W jakich produktach najczęściej wykorzystuje się wosk pszczeli?
Wosk pszczeli najczęściej znajduje się w kosmetykach do pielęgnacji ciała. Jest szczególnie popularnym składnikiem balsamów i kremów, ale także produktów do pielęgnacji ust (pomaga on wygładzić delikatną skórę warg i doskonale ją odżywia). Wosk pszczeli stosowany jest także do produkcji peelingów oraz kosmetyków do i po depilacji. Co istotne, bardzo często stanowi także bazę dla kosmetyków kolorowych. Z jego wykorzystaniem można przygotować samodzielnie kolorowe, odżywcze błyszczyki do ust czy cienie do powiek. Firmy kosmetyczne stosują go również do produkcji tuszy do rzęs.
Z wosku pszczelego produkowane są również świece, które spalają się bezdymowo. Świece te neutralizują pole elektromagnetyczne, a także jonizują powietrze, dzięki czemu poprawiają stan powietrza w mieszkaniu.