sobota, grudzień 21, 2024
wtorek, 05 wrzesień 2017 12:54

Czas na urlop…ale nie dla włosów!

Latem nasze włosy wymagają szczególnej uwagi. Zwłaszcza w czasie urlopu nie możemy zapominać o ich odpowiedniej ochronie i pielęgnacji. W przeciwnym razie bardzo szybko przekonamy się jak szkodliwe dla nich są wysoka temperatura czy promieniowanie słoneczne. Co zrobić, aby włosy latem nie uległy znacznemu osłabieniu radzi ekspert Anna Kuznetsova – specjalista trycholog z kliniki Dr Beata Dethloff.

Słońce we włosach…

Wygląd włosa zależny jest przede wszystkim od kondycji osłonki włosa, której łuski chronią włókna keratynowe Keratyna, która jest białkiem ulega niszczeniu nie tylko podczas mroźnych temperatur i na skutek nieodpowiedniej pielęgnacji, ale w szczególności przez promienie ultrafioletowe podczas słonecznej pogody. Badania dowiodły, że promienie UV niszczą wiązania białkowe, a także aminokwasy białek, budulca włosów.

- Naturalną ochronę przed słońcem i promieniami UV stanowi melanina - to nic innego jak barwnik znajdujący się w warstwie korowej. Im więcej melaniny, tym lepsza ochrona włosa.
Dlatego najbardziej wrażliwe na szkodliwe działanie promieni UV są włosy jasne i siwe oraz te farbowane, a w szczególności rozjaśniane – które pozbawione są melaniny. Co więcej UV powoduję utlenianie melaniny, które skutkuje blaknięciem włosów. Jak zatem należy pielęgnować włosy latem? Jedynym i skutecznym sposobem na pielęgnację włosów latem, jest używanie kosmetyków z filtrem UV , które posiadają dodatkowo witaminy: A, B, E, F, H, kolagen morski, olejek jojoba, czy olejek makadamia - radzi Anna Kuznetsova, trycholog.

Słona, morska woda – czy niszczy włosy?

Jadąc nad morze nie ma nic lepszego, jak kąpiele w morskiej wodzie. Ale czy zastanawialiście się, jak morska sól wpływa na Wasze włosy?

Warto zacząć od tego, że woda morska posiada podobne stężenie soli mineralnych oraz pierwiastków śladowych jak osocze krwi, co więcej zawartość sodu w morskiej wodzie, jest równoważna zawartości sodu we krwi. Oprócz powyższych pierwiastków znajdziesz w niej także inne zbawienne substancje chemiczne takie jak: chlor, magnez, wapń, jod, fosfor, czy żelazo.

Jak podkreśla trycholog Anna Kuznetsova - woda morska zmiękcza naskórek, dzięki czemu łatwiej przenikają w głąb skóry składniki odżywcze. Sole mineralne znajdujące się w wodzie morskiej regenerują oraz oczyszczają skórę głowy. Pewnie większość z Was zauważyła, że pod wpływem morskiej wody, włosy są bardziej skręcone, matowe i usztywnione. Spowodowane jest to tym, że sól morska usuwa toksyny z włosów, dzięki czemu wyglądają one na odświeżone.

- Należy jednak pamiętać, aby po powrocie z plaży dokładnie umyć włosy w słodkiej wodzie. Pozbędziemy się w ten sposób pozostałości po soli morskiej. Ponieważ włosy, które nasączone są morską wodą działają jak soczewki i skupiają na sobie promienie UV. W ten sposób dochodzi do nieodwracalnych uszkodzeń, w następstwie których włosy się łamią.
Efekt? Kosmyki stają się osłabione, wypłowiałe i łatwo ulegają dalszym uszkodzeniom

Jak powinna wyglądać pielęgnacja po powrocie z plaży?

- Po powrocie z plaży pamiętaj, aby dokładnie umyć włosy i skórę głowy! Najlepiej szamponem głęboko oczyszczającym i nawilżającym. Potem warto nanieść regenerującą odżywkę – na same włosy, nie na skórę głowy, dzięki temu przyspieszysz produkcję łoju i sebum. Warto umyć włosy dwa razy, aby mieć pewność, że pozbyliśmy się całej soli morskiej – wyjaśnia Anna Kuznetsova, trycholog.

Uwaga na fotoalergię!

Promieniowanie słoneczne, a w szczególności promieniowanie ultrafioeletowe, może być odpowiedzialne za wywoływanie i zaostrzanie różnorodnych chorób skóry.
Najczęściej odczyny fotoalergiczne są spowodowane lekami podawanymi doustnie lub stosowanymi zewnętrznie na skórę, a także kosmetykami. Spośród leków należy wymienić przede wszystkim furosemid, leki przeciwcukrzycowe, leki neurologiczne (pochodne fenotiazyny). Składnik kosmetyków, który może uczulać, to kwas paraaminobezoesowy, który paradoksalnie może być składnikiem preparatów o działaniu fotoprotekcyjnym.