wtorek, styczeń 21, 2025
środa, 18 grudzień 2013 15:06

Skóra spragniona wody

Zima to taki okres, kiedy skóra jest szczególnie narażona na działanie czynników zewnętrznych. Chcąc ustrzec się przed skutkami mrozów, nawilżamy ją i natłuszczamy. Czy to jednak wystarczy, by po zimie emanować nieskazitelną urodą? Utrzymać skórę w dobrej kondycji z pewnością pomoże kwas hialuronowy.

Na temat właściwej pielęgnacji skóry zimą powstało wiele mitów. Z jednej strony przyjęło się uważać, że o tej porze roku skóra wymaga nawilżenia, z drugiej, że woda wysusza skórę i oczyszczając ją, warto robić to mleczkiem. Gdzie leży prawda i w jaki sposób w utrzymaniu dobrej kondycji skóry zimą może pomóc kwas hialuronowy wyjaśnia dr Dorota Szwarc-Szczubiał z kliniki New You w Szczecinie.

Mała cząsteczka, wielkie możliwości
Kwas hialuronowy, odkryty dla potrzeb medycyny estetycznej w 1993 roku, odznacza się niebywałą zdolnością wiązania wody. Jeden gram kwasu może związać nawet około 6 litrów wody, czyli znacznie więcej niż wynosi jego masa. Z tego powodu składnik ten jest tak ceniony i wykorzystywany w preparatach do mezoterapii i wypełnień. – Produkty na bazie kwasu hialuronowego można bezpiecznie stosować zimą, ponieważ w przeciwieństwie do zawierających wodę kremów, nie powodują rozserzenia naczyń krwionośnych i w ten sposób nie przyczyniają się do wysuszenia skóry. Przeciwnie – nawilżają ją i przywracają blask – wyjaśnia dr Szwarc-Szczubiał.

Jaki kwas, taki efekt
W zależności od tego, na jaki zabieg z kwasem hialuronowym zdecydujemy się, możemy skórę nawilżyć, zrewitalizować, a także zniwelować pierwsze oznaki starzenia. – Jeśli pacjentowi zależy na nawilżeniu, jednym z polecanych zabiegów jest mezoterapia, polegająca na wstrzykiwaniu małych dawek kwasu – mówi lekarz. – W przypadku gdy nawilżenie ma tylko stanowić wartość dodaną zabiegu, a jego głównym celem jest wygładzenie zmarszczek, należy dobrać preparat do wypełnień. Średnie zmarszczki pozwoli zniwelować na przykład Teosyal Touch Up, przeznaczony do retuszu pierwszych oznak starzenia na wszystkich obszarach – dodaje dr Szwarc-Szczubiał. Wybór jest oczywiście znacznie większy. Za każdym razem warto skorzystać z pomocy lekarza, który pomoże dobrać odpowiedni dla naszej skóry zabieg, a w domowym zaciszu pamiętajmy o kilku zasadach.

3 kroki podstawowej pielęgnacji skóry zimą
- Oczyszczanie: najlepsze będą preparaty bezalkoholowe, niedziałające wysuszająco, wskazane są mleczka i śmietanki kosmetyczne.
- Nawilżanie, a w zasadzie natłuszczanie skóry: osoby o cerze tłustej powinny używać lekkiego kremu odżywczego, półtłustego, posiadające cerę suchą i wrażliwą – kremu tłustego. Z kremów nawilżających aplikowanych w dzień rezygnujemy, gdyż pod wpływem ujemnej temperatury mogą one przynieść odwrotny skutek i zamiast nawilżyć, wysuszyć skórę. Tego rodzaju kremy warto stosować jedynie przed snem.
- Zabiegi regenerujące: nakładanie nawilżających i odżywczych masek (z witaminami A i E), SPA, mezoterapia.