niedziela, grudzień 22, 2024
piątek, 04 styczeń 2013 17:10

Badania ex vivo w tworzeniu kosmetyków Dr Irena Eris

Ex vivo - odmiana technik in vitro, różniąca się od nich tym, że materiał biologiczny jest pozyskiwany z żywego organizmu w celu jego modyfikacji in vitro i ponownego podania z powrotem do organizmu, z którego go pozyskano. To termin naukowy, ale zobaczmy jak wykorzystywany jest on w Centrum Naukowo-Badawczym Dr Irena Eris.
Testy in vitro to dopiero wstępny etap badań preparatu kosmetycznego. Jest to ważny etap, ale sam w sobie nie jest jeszcze udokumentowanym działaniem gotowego preparatu. Po stwierdzeniu, czy przebadane surowce kosmetyczne nie mają działania toksycznego i określeniu ich funkcji w komórkach skóry można jedynie domniemywać, że podobnie będą działały w kosmetyku aplikowanym na skórę. Tu rozpoczyna się kolejny etap badań – badania ex vivo.

Badania ex vivo polegają na ocenie działania składników i gotowych kosmetyków na fragmentach ludzkiej w warunkach laboratoryjnych. W tym celu skrawki skóry pozostałe po zabiegach chirurgicznych umieszcza się w specjalnym naczyniu hodowlanym, po czym aplikuje się na nie gotowy preparat kosmetyczny. Oceniany jest poziom kluczowych parametrów w skórze (np. syntezy kolagenu, elastyny, laminin, czy integryn). Takie badanie to dowód, że składniki aktywne zawarte w kremie rzeczywiście wpływają na fizjologię skóry.

Testy ex vivo z wykorzystaniem skóry ludzkiej stosuje się także przy badaniu przenikalności substancji kosmetycznych w głąb skóry. Umożliwia to ocenę – czy i jak głęboko cząsteczki kosmetyczne penetrują w poszczególne warstwy skóry.