środa, grudzień 18, 2024
czwartek, 05 październik 2017 14:03

Angielski biznesowy – co to właściwie takiego i dlaczego warto się go uczyć

Mają go w swojej ofercie szkoły językowe. Oferowane są specjalistyczne kursy, które pozwalają zgłębić jego tajniki. Istnieją też certyfikaty, które potwierdzają nabyte umiejętności. Biznesowy angielski to popularna i ceniona specjalizacja w ramach języka angielskiego. Czym jednak różni się od zwykłych lekcji? Czy naprawdę warto się nim zainteresować? Poszukajmy odpowiedzi na te pytania.

Jeśli nie uczysz się angielskiego od wczoraj, termin „biznesowy angielski” lub „angielski dla biznesu” jest Ci najprawdopodobniej znany. Ale czy wiesz co się za nim kryje i dlaczego warto go bliżej poznać. Po naszym artykule nie będziesz miał wątpliwości, że zdecydowanie warto.

Co to takiego angielski biznesowy?

Biznesowy angielski można zdefiniować jako wykorzystanie angielskiego jako narzędzia komunikacji w międzynarodowym świecie biznesu.

Dziś angielski to język, którym posługują się specjaliści na całym świecie. Choć zawsze warto poznać język kraju, w którym działa się na płaszczyźnie profesjonalnej, nie zawsze jest to możliwe, gdy działamy w wielu krajach. Angielski biznesowy jest więc swojego rodzaju płaszczyzną porozumienia dla międzynarodowych specjalistów z takich branż jak finanse i bankowość, księgowość, turystyka, budownictwo, czy nowe technologie. To także wiedza przydatna (a często nawet niezbędna) dla pracowników z tych branż, którzy mają duży kontakt z międzynarodowymi klientami. Na angielski biznesowy składają się zarówno specjalistyczne słownictwo, jak i zestaw praktycznych umiejętności, takich jak przygotowywanie istotnych w danej branży dokumentów, prowadzenie biznesowej korespondencji, czy przemawianie.

Angielski biznesowy w praktyce - jak wyglądają lekcje z angielskiego dla biznesu?

Lekcje biznesowego angielskiego zdecydowanie różnią się od zajęć ogólnych. Przede wszystkim, wymagany jest pewien poziom ogólnych umiejętności. W przypadku zajęć z klasą, najlepiej jest, gdy uczniowie posługują się angielskim na w miarę zbliżonym poziomie. Zajęcia będą się też różniły w zależności od specjalizacji, jaką wybierzemy. Angielski biznesowy dla kadry menedżerskiej, sektora turystycznego, czy finansów i bankowości, skoncentruje się na nieco innym słownictwie i formach pisemnych.

Zajęcia w praktyce to przede wszystkim poznawanie wyrażeń, kontekstu biznesowego (poprzez różnorakie, hipotetyczne sytuacje), a także tworzenie form pisemnych charakterystycznych dla biznesu, bądź konkretnej branży (w tym różnego rodzaju e-maile, listy, sprawozdania i raporty).

Dlaczego warto znać angielski biznesowy?

Znajomość biznesowego angielskiego to oczywiście ogromny plus na rynku pracy. W wielu branżach i na wielu (zwłaszcza wyższego stopnia) stanowiskach jest on wymagany lub przynajmniej bardzo mile widziany. Biznesowy angielski pozwala łatwiej odnaleźć się w licznych sytuacjach profesjonalnego życia. Posiadamy też umiejętności, by z łatwością komunikować się ze specjalistami z całego świata.

Certyfikaty z angielskiego dla biznesu

Gdy poznasz już angielski biznesowy, możesz potwierdzić swoje umiejętności, zdając odpowiedni certyfikat. Dzięki niemu, Twoje CV wyglądać będzie zdecydowanie lepiej. Wiele takich certyfikatów jest popularnych na całym świecie. Dzięki temu posiadają tę samą wartość w wielu różnych krajach. Na pewno warto więc się nimi zainteresować. Do najpopularniejszych należą  Cambridge English: Business Certificates, znane także jako Business English Certificates (BEC), oraz certyfikaty od LCCI (London Chamber of Commerce and Industry), czyli English for Business (EFB).

Od czego zacząć naukę angielskiego dla biznesu? Najlepiej od specjalistycznego kursu angielskiego biznesowego. Taki praktyczny kurs pozwoli Ci poznać odpowiednie słownictwo, wprowadzi kontekst biznesowy i sprawdzi Twoje praktyczne umiejętności pod okiem nauczyciela. Gdy już posiądziesz odpowiednie umiejętności, z pewnością poradzisz sobie z wymaganiami egzaminu certyfikującego. Pamiętaj jednak, by poziom trudności takiego egzaminu dostosować do poziomu swojego angielskiego ogólnego, a także, by zapoznać się ze specyficznymi wymaganiami takiego egzaminu. Jednak nawet jeśli nie zdecydujesz się na zdawanie egzaminu, kurs sam w sobie będzie Ci służył w wielu sytuacjach życia zawodowego.