niedziela, grudzień 22, 2024
poniedziałek, 11 kwiecień 2016 16:15

Niesłuszne zwolnienie z pracy a odszkodowanie

Po wielu tygodniach pobytu w Anglii w końcu znajdujesz zatrudnienie. Być może nie jest to Twoja wymarzona praca, jednak cieszysz się, że w końcu udało Ci się gdzieś zaczepić.  Niestety po jakimś czasie pracodawca zwalnia Cię z niewiadomych przyczyn, mimo że dobrze wywiązujesz się ze swoich obowiązków. Czy w takiej sytuacji masz prawo do ubiegania się o odszkodowanie?

 

Prawo pracy w Wielkiej Brytanii, choć jest dość skomplikowane, dobrze zabezpiecza interesy osób zatrudnionych i chroni ich przed niesprawiedliwymi decyzjami pracodawców. Oznacza to, że jeżeli wyrzucono Cię z pracy bez żadnego uzasadnionemu powodu, możesz starać się o odszkodowanie pod warunkiem spełnienia określonych kryteriów.

Bardzo istotny w tym kontekście jest Twój status – jeżeli jesteś pracownikiem zatrudnionym na umowę o pracę (employee) i masz pewność, że wyrzucenie z pracy jest nieuzasadnione, możesz złożyć skargę do Trybunału Pracy (Employment Tribunal), na co masz 3 miesiące.

Jeśli natomiast należysz do grona samozatrudnionych (selfemployed), to nie przysługuje Ci prawo do odszkodowania. Kolejny warunek, który należy spełnić, aby móc ubiegać się o rekompensatę za niesłuszne zwolnienie, to odpowiednio długi czas pracy.

W przypadku osób zatrudnionych przed 25 czerwca 2013 r. wynosi on 12 miesięcy, zaś dla osób zatrudnionych po 25 czerwca 2013 r. – już 24 miesiące.

Kryteria, które trzeba spełnić, aby skarga do Trybunału Pracy z tytułu niesłusznego zwolnienia została rozpatrzona:

  • zatrudnienie na umowę o pracę przez co najmniej rok (dla osób zatrudnionych przed 25 czerwca 2013 r.) lub 2 lata (dla osób zatrudnionych po 25 czerwca 2013 r.);
  • złożenie skargi w ciągu 3 miesięcy od daty zwolnienia;
  • wniesienie opłaty do Trybunały Pracy, której wysokość waha się w granicach od £160 do £250.

Kiedy mamy do czynienia z niesłusznym zwolnieniem? Kwalifikują się do tego następujące przyczyny wyrzucenia z pracy:

  • nieprawdziwe zarzuty, np. obarczenie pracownika błędem popełnionym przez kogoś innego;
  • uprzedzenia rasowe, narodowościowe, religijne, polityczne itd.;
  • zajście w ciążę;
  • zmiana stanu cywilnego;
  • zmiana miejsca zamieszkania;
  • choroba;
  • pominięcie okresu wypowiedzenia;
  • niepodanie powodów zwolnienia;
  • działalność w związkach zawodowych.

Każdy z wymienionych powodów zwolnienia z pracy jest nielegalny i uprawnia pracownika do ubiegania się o odszkodowanie. Powyższa lista nie wyczerpuje jednak wszystkich możliwości, dlatego jeśli wyrzucono Cię z pracy z innych przyczyn i masz pewność, że było to zwolnienie niesłuszne, również możesz starać się o rekompensatę finansową.

Pamiętaj, że pracodawca, który chce Cię zwolnić, musi przedstawić logiczne argumenty przemawiające za tą decyzją, które dowodzą, że wina leży po Twojej stronie. Jego obowiązkiem jest również poinformowanie Cię o planowanym zwolnieniu z odpowiednim wyprzedzeniem czasowym.

Z uwagi na zawiłość angielskiego prawa i przewagę finansowo-mentalną, którą ma pracodawca nad zwolnionym nawet niesłusznie pracownikiem, jego pozycja w sporze jest lepsza.

Z tego względu polecamy skorzystać ze wsparcia jednej z firm z doświadczeniem jak np. Optimal Claim (http://optimalclaim.co.uk/) , która jest prowadzona przez polskich specjalistów. Firma taka zajmująca się uzyskiwaniem odszkodowań, w profesjonalny sposób poprowadzi sprawę, występując w Twoim imieniu.

Źródło: Odszkodowanie UK