sobota, grudzień 21, 2024
środa, 04 kwiecień 2012 17:55

Wykorzystana szansa.

Niedługo minie już 8 rok polskiej obecności w Unii Europejskiej. Moment wstąpienia do Wspólnoty był bez wątpienia katalizatorem przemian we wszystkich dziedzinach życia Polaków. Zmiany dotknęły również mniej oczywistych rzeczy, takich jak kulinaria i żywieniowe upodobania Polaków.

Przed wstąpieniem do Wspólnoty polska kuchnia nie miała własnego, pewnego miejsca w kulinarnych gustach Polaków.  To właśnie wtedy nastąpił wysyp lokali serwujących szybkie i niezdrowe dania o wątpliwych walorach smakowych. Jedzenie z lokali fast food miało dwa atuty – relatywnie niską cenę oraz krótki czas oczekiwania na realizację zamówienia. Przystąpienie do struktur europejskich według wielu osób miało być ostatnim elementem, który dobije rodzimą tradycję kulinarną.

Jak pokazał czas, wejście do Unii było ratunkiem i bodźcem do działania dla restauratorów serwujących rdzennie polskie dania.z największych sukcesów rodzimej gastronomii jest zwalczenie mitów dotyczących polskiej kuchni – złudnego przekonania, że nasza narodowa kuchnia składa się wyłącznie z czerwonych mięs, gęstych sosów i pierogów. Coraz więcej osób dostrzega fakt, że w kuchni polskiej zaszczytne miejsce zajmują ryby.

Potrawy przyrządzane ze szczupaków sandaczy czy łososi od wieków pojawiały się na polskich stołach i to nie tylko w czasie świąt czy dni postnych. Kolejnym sukcesem spowodowanym wejściem Polski do struktur europejskich rosnące zainteresowanie kuchnią narodową oraz większe przywiązanie do tradycji. Warty uwagi jest również stopniowy wzrost spożycia warzyw i owoców.

Według badań Europejskiej Rady Informacji o Żywności Polacy spożywają najwięcej warzyw ze wszystkich europejskich nacji. Przeciętny obywatel Polski spożywa nieco ponad pół kilograma warzyw dziennie.

Pozytywne trendy w żywieniu są spowodowane wzrostem poziomu edukacji a także licznymi kampaniami społecznymi, dzięki którym rośnie liczba osób, które zaczynają przykładać wagę do swojej diety oraz odżywiać się świadomie.

„Wejście do Unii Europejskiej było niezwykle potrzebnym katalizatorem pozytywnych zmian w polskiej gastronomii. Działania promocyjne, dotyczące rodzimej tradycji kulinarnej przyniosły wymierny efekt. Coraz więcej osób odkrywa na nowo smak kaczki z żurawiną, czy polskich ryb słodkowodnych. Nie bez znaczenia pozostaje również rosnące zainteresowanie warzywami – Polacy coraz częściej sięgają po lekkie i zdrowe warzywa, które stają się nieodłącznym dodatkiem wszystkich posiłków.” – mówi Paweł Boczkowski, manager warszawskiej restauracji Sofa Restaurant & Bar.

Warto również wspomnieć o coraz większym zainteresowaniu polskimi produktami ekologicznymi – konsumenci zaczynają doceniać smak rodzimych warzyw i owoców, a także przetworów, które z nich powstają. Przyczyną takich zachowań jest chęć powrotu do smaków, które pamiętamy z czasów dzieciństwa, a które zaginęły gdzieś w dorosłym życiu i obowiązkach dnia codziennego.

Ponowny tryumf polskiej kuchni spowodowany jest przez co najmniej parę czynników. Zdecydowanie najważniejszym z nich jest chęć powrotu do smaku, który na przestrzeni ostatnich lat został zatracony wśród jedzenia fast food oraz chemicznych dodatków. Coraz więcej osób zaczyna doceniać wagę jedzenia, i prawidłowej diety w myśl powiedzenia „jesteś tym, co jesz”.