czwartek, listopad 21, 2024
czwartek, 06 grudzień 2012 14:27

Wigilijny barszcz czerwony z uszkami

Zgodnie z tradycją na wigilijnym stole powinno znaleźć się 12 potraw. Przygotowanie tylu dań wymaga pełnego kulinarnego zaangażowania oraz spędzenia w kuchni dużej ilości czasu. Jedną z tradycyjnych potraw serwowanych podczas Wigilii jest barszcz czerwony. W Wigilię zawsze smakuje inaczej niż przez cały rok.

Może to być oczywiście zasługa magicznej, świątecznej atmosfery. Prawdopodobnie jednak zmiana smaku barszczu na bardziej wyjątkowy spowodowana jest tym, że podczas Świąt obowiązkowo serwowany jest z uszkami.  Trudno wyobrazić sobie wigilijny posiłek bez tradycyjnych, niewielkich pierożków w kształcie ucha.

Są obowiązkową potrawą na świątecznym stole i doskonale uzupełniają smak czerwonego barszczu. Samodzielne przygotowanie idealnych w smaku i kształcie uszek nie jest proste – ciasto powinno mieć odpowiednią grubość, farsz powinien być starannie przygotowany i odpowiednio doprawiony.

Niezbędna jest też wprawa w lepieniu pierogów i uszek, oraz oczywiście czas, który trzeba poświęcić na ich misterne sklejanie. Właśnie dlatego coraz częściej sięgamy po gotową wersję. Nic w tym dziwnego, skoro potrzeba tylko 14 minut, aby przygotować domowe uszka z grzybami z pomocą marki Jawo.

Aby jednak osiągnąć pełnię świątecznego kulinarnego szczęścia, potrzebujemy oczywiście barszczu - dziś proponujemy zatem dwa proste przepisy na tę tradycyjną zupę – jeden dla zapracowanych, drugi zaś dla cierpliwych.


Składniki:
- 1L wody
- 200 g włoszczyzny
- 1 liść laurowy
- 400 g buraków czerwonych
- 3 ziarnka ziela angielskiego
- 3 ząbki czosnku
- 150 ml koncentratu barszczu czerwonego ,
- sól
- pieprz, cukier, majeranek do smaku,
- uszka z grzybami JAWO 1 op.

Przygotowanie barszczu: Włoszczyznę i czerwone buraki rozdrabniamy i zalewamy wodą. Gotujemy z dodatkiem liścia laurowego, ziela angielskiego, majeranku i soli. Do barszczu można również dodać kawałek wędzonego boczku oraz suszone grzyby. Pod koniec gotowania dodajemy koncentrat barszczu czerwonego i do smaku roztarty czosnek i cukier. Całość gotujemy przez ok. 5 minut. Uszka chwilę wcześniej wrzucamy partiami na 3l posolonego wrzątku, uważając by nie przerywać wrzenia. Delikatnie mieszamy i gotujemy 14 minut.

Barszcz przygotować możemy także „od podstaw”. Wówczas potrzebować będziemy buraki (ok. 1,5 kg), 2 jabłka, 2 ogórki kiszone, suszone grzyby, cebulę, bulion i przyprawy (liść laurowy, majeranek, sól, pieprz, cukier, czosnek, ziele angielskie). Po ugotowaniu buraków trzemy je grubo na tarce, kroimy pozostałe warzywa, dodajemy czosnek, liść laurowy, majeranek i ziele angielskie, a całość zalewamy wywarem i odstawiamy na całą noc w chłodne miejsce. Kolejnego dnia przecedzamy, podgrzewamy i doprawiamy solą, pieprzem i cukrem.

Przygotowany barszcz podajemy z osobno ugotowanymi uszkami. Smacznego!

www.jawo.pl