czwartek, listopad 21, 2024
środa, 29 październik 2014 15:59

5 najważniejszych faktów o łuszczycy

Pharmaceris - Kosmetyki do skóry łuszczycowej Pharmaceris - Kosmetyki do skóry łuszczycowej

 Łuszczyca nie jest zaraźliwa, ale jej objawy budzą niechęć otoczenia. Nie można jej całkowicie wyleczyć, ale można spowodować, że na jakiś czas przestanie dawać o sobie znać. Najczęściej zapadają na nią ludzie młodzi w wieku 15–30 lat, choć pierwsze objawy mogą wystąpić dopiero po piątej dekadzie życia.

 1. Nadmierne łuszczenie, ale nie tylko

Zdrowy naskórek nieustannie się regeneruje. W najniższej warstwie, tzw. podstawnej, powstają młode komórki zwane keratynocytami, które przekształcając się stopniowo tworzą warstwy: kolczystą, ziarnistą i rogową. Ten cykl naturalnej odnowy trwa ok. 4 tygodni. U chorych na łuszczycę warstwa podstawna produkuje więcej keratynocytów, a proces rogowacenia trwa zaledwie 3–4 dni. Jednocześnie nadmierne pobudzenie komórek powoduje, że wydzielają one szereg czynników, które wyzwalają i podtrzymują proces zapalny w skórze.

2. Grudki i łuski

Łuszczyca objawia się piekącymi i swędzącymi grudkami. Pokrywają je srebrzyste łuski (efekt zbyt szybkiego rogowacenia), po których zdrapaniu może pojawić się krew. Wczesne grudki mają od kilku milimetrów do ok. 2 cm, ale mogą się zlewać ze sobą, tworząc tzw. ogniska plackowate. Zmiany pojawiają się najczęściej w okolicach łokci, kolan, pleców, na dłoniach oraz owłosionej skórze głowy, ale mogą objąć całe ciało.

3. Co pomaga, a co szkodzi?

Łuszczycę determinują czynniki genetyczne. Wiadomo także, że czynnikami prowokującymi, czyli powodującymi przejście choroby od postaci utajonej do objawowej, mogą być urazy, oparzenia, dermatozy zapalne, infekcje bakteryjne (np. angina lub próchnica) i grzybicze oraz stosowanie niektórych leków. Nasilenie zmian następuje także w sytuacjach nasilonego stresu. Dlatego dobry wpływ na terapię łuszczycy ma w niektórych przypadkach psychoterapia. Pomoc taka przydaje się także wtedy, gdy zmiany skórne są powodem depresji.

4. Choroba przewlekła

Łuszczyca jest chorobą przewlekłą. Cechuje się okresami remisji, czyli ustępowania objawów, oraz ich nagłymi nawrotami. W terapii stosuje się przede wszystkim leki zewnętrzne, działające na objawy. Najpierw złuszczające, zawierające kwas salicylowy i powodujące usunięcie łuski, która osłabia, a nawet uniemożliwia przenikanie w głąb leków przewciwłuszczycowych. Następnie wprowadza się preparaty bezpośrednio oddziałujące na nadmierną proliferację i hamujące stan zapalny. W przypadku łuszczycy krostkowej, stawowej oraz zwykłej, ale opornej na leczenie, oraz w erytrodermii łuszczycowej (gdy zmiany obejmują ponad 90% powierzchni skóry) stosuje się naświetlanie promieniami UVA i UVB, oraz laserem. W leczeniu ogólnym, ordynowanym w cięższych przypadkach, podaje się doustnie retinoidy syntetyczne, pochodne witaminy A lub leki cytostatyczne. Coraz częściej stosowane są również leki wytwarzane metodami biotechnologicznymi, z wykorzystaniem inżynierii genetycznej.

5. Arcyważna pielęgnacja
W okresie remisji należy stosować emolienty, intensywnie nawilżające skórę. Korzystnie działają też preparaty z zawartością ichtiolu, kwasu salicylowego i mocznika.

Preparaty Pharmaceris P, dostępne wyłącznie w aptekach wspomagają kuracje dermatologiczne, łagodząc objawy łuszczycy.

W serii znajdują się:

ICHTILIUM Natłuszczająco-łagodzący krem do twarzy 39,90 zł/50 ml,

 

PURI-ICHTILIUM Żel do mycia ciała i skóry głowy 31,50/225 ml 

 

BODY-ICHTILIUM Kojąco-natłuszczający krem do ciała 51,50/175 ml

 

www.pharmaceris.com

 

Media

Znajdź najtaniej w tysiącach sklepów w Polsce