środa, styczeń 22, 2025
poniedziałek, 25 listopad 2013 15:02

Co to jest łuszczyca?

 Jeszcze około 10 lat temu klasyczna definicja łuszczycy opisywała ją jako przewlekłą, nawrotową, zapalną, niezakaźną chorobę skóry. Obecnie coraz częściej określa się ją jako skórny wyraz uogólnionego procesu zapalnego. Wynika to z coraz lepszego poznawania zjawisk, jakie nie zachodzą tylko w skórze, lecz w całym organizmie chorych na łuszczycę.

Czy można zarazić się łuszczycą?
Łuszczyca nie jest chorobą zakaźną. Nie należy obawiać się uścisku dłoni na powitanie osoby chorej. Nie trzeba też zachowywać środków ostrożności, jeśli chodzi o naczynia kuchenne, z których korzysta osoba cierpiąca na łuszczycę.

 Warto o tym pamiętać i w codziennych kontaktach z chorym nie tworzyć dystansu, który może pogłębić jego frustrację. Dolegliwość tak uporczywa i mająca tak wyraźnie widoczne objawy wywiera ogromny wpływ na sytuację społeczną dotkniętej nią osoby. W tym wypadku niewiedza (także niewiedza otoczenia!) może pociągać za sobą duże i zbędne koszty psychiczne, ponoszone przez osobę chorą.

U kogo występuje łuszczyca?
Po pierwsze, równie często u kobiet i u mężczyzn. Jak często? Zakłada się, że u około 2% naszej populacji, ale tak naprawdę nie ma dokładnych danych dotyczących populacji polskiej. Jak już wspomniano, występują dwa szczyty zapadalności (najczęstszego występowania choroby) – okres dojrzewania i, rzadziej, okres przekwitania. Obecnie obserwuje się jednak coraz częściej pierwszy wysiew łuszczycy nawet po 70 r.ż. Należy pamiętać również o tym, że łuszczyca może pojawić się u dzieci, i to nawet niemowląt!

Fragmenty pochodzą z publikacji: P-PSORIASIS Łuszczyca: odpowiedzi na najważniejsze pytania, Hanna Wolska Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2013

Marka Pharmaceris, dostępna wyłącznie w aptekach, jako pierwsza w Polsce wprowadziła dermokosmetyki pielęgnacyjne do skóry z problemem łuszczycy. Ta specjalistyczna seria oparta na jasnym ichtiolu polecana jest zarówno w okresie zmian aktywnych, jak i w czasie remisji choroby. Preparaty Pharmaceris P łagodzą podrażnienia i normalizują proces odnowy naskórka, zmniejszając uczucie swędzenia skóry. Jasny ichtiol posiada działanie antybakteryjne i antygrzybiczne.

W tej hipoalergicznej, przebadanej klinicznie serii znajdują się:

 

 

Kojąco-natłuszczający krem do ciała BODY-ICHTILIUM ( 51,50 zł/ 175 ml),

 

 

Żel do mycia ciała i skóry głowy PURI-ICHTILIUM ( 31,50 zł/ 225 ml) i

 

Natłuszczająco-łagodzący krem do twarzy ICHTILIUM ( 39,90 zł/ 50 ml).

www.pharmaceris.com