niedziela, styczeń 05, 2025
piątek, 29 maj 2020 18:55

O czym warto pamiętać, planując oświetlenie łazienkowe?

Łazienka to jedno z najważniejszych pomieszczeń w naszym domu. Powinna być maksymalnie funkcjonalna i wygodna. Optymalna jest sytuacja, gdy oprócz komfortu, zapewnia także miłe wrażenia estetyczne. Oświetlenie łazienkowe, na jakie się zdecydujemy, będzie ważnym elementem, odpowiedzialnym za klimat tego pomieszczenia.

Jakie są najważniejsze kwestie, o których warto pamiętać, gdy planujemy zakup lamp do naszej łazienki?

 

Rozmiar łazienki

Bardzo dużo zależy od tego, jakiej wielkości jest nasza łazienka. Jeżeli jesteśmy posiadaczami domu z bardziej przestronnymi pomieszczeniami, mamy naturalnie większe pole do popisu. Właściciele kawalerek lub mieszkań, wybudowanych w czasach PRL-u  stoją zwykle przed wyzwaniem aranżacji małej łazienki, często pozbawionej okna. W małych łazienkach świetnie sprawdzają się spoty na suficie rozłożone symetrycznie – z reguły wystarczy tutaj już cztery lub sześć tego typu niewielkich lampek, by osiągnąć satysfakcjonujące efekty.

Równomierne rozmieszczenie źródeł światła

Bardzo ważną zasadą jest, by oświetlenie było rozplanowane możliwie równomiernie, ze szczególnym uwzględnieniem lustra. Zabiegi takie, jak golenie się czy nakładanie makijażu – wymagają szczególnie dobrego światła. Warto też wziąć pod uwagę fakt, że okno (o ile je posiadamy) jest źródłem naturalnego światła za dnia. Można więc pokusić się o takie zaaranżowanie ułożenia lamp, by w godzinach, gdy operuje słońce, nie było konieczności ich zapalania.

Rola barwy światła

Inną istotną kwestią jest to, jaki efekt estetyczny pragniemy osiągnąć. Będzie to miało wpływ na dobór kształtów lamp, ich stylistykę i moc. Nie do przecenienia jest barwa światła. Gdy pragniemy efektu bardziej sterylnego, w duchu laboratorium – wybierajmy raczej chłodniejsze źródła światła. Gdy należymy do grona miłośników stylu rustykalnego, i chcemy iść w stronę przytulnego klimatu – lepiej sprawdzi się światło cieplejsze.

Odpowiednia wodoszczelność lampy - stopień IP

Wskaźnik IP to jedno z podstawowych oznaczeń, które należy brać pod uwagę, gdy decydujemy o wyborze oświetlenia łazienkowego. Wartość tego parametru składa się zawsze z dwóch cyfr. Pierwsza to poziom ochrony, jaką gwarantuje klosz przed ciałami stałymi. W przypadku lamp łazienkowych kluczowa jest druga cyfra - określa poziom wodoszczelności. Jeżeli wystarczy nam lampa, która będzie odporna na wodę skraplającą się na suficie, już oznaczenie IP21 (czyli pierwszy stopień wodoszczelności, gdyż druga cyfra to 1) powinno nas usatysfakcjonować. Wartość IP może przyjmować naturalnie wyższe wartości - wtedy szczelność lampy rośnie.

Oświetlenie łazienkowe w rejonie lustra

Jak optymalnie zaaranżować oświetlenie łazienkowe w okolicy lustra? Na rynku bardzo dobrze radzą sobie kinikiety łazienkowe nad lustro. Dobrze dobrany kinkiet tego typu sprawi, że zabiegi takie, jak golenie, nakładanie makijażu czy farby na włosy (gdzie konieczna jest szczególna dokładność) nie będą zbyt dużym wyzwaniem.

Uniwersalne plafony

Obecnie bardzo wielu klientów decyduje się na inwestycję w plafony. Wynika to z ich uniwersalnej i prostej stylistyki (łatwo komponować je z innymi elementami wystroju). Nie bez znaczenia jest także fakt, że niewielki plafon można zamontować także na ścianie (nie tylko na suficie). Zaznaczmy jednak, że mocniejsze lampy łazienkowe tego typu optymalnie sprawdzają się w większych łazienkach.

Kompozycja i wybór najbardziej odpowiadającego nam oświetlenia łazienkowego może być twardym orzechem do zgryzienia. Możliwości jest mnóstwo – rynek w tej branży rozwija się bardzo dynamicznie. Przy odrobinie cierpliwości każdy z nas poradzi sobie z tym zadaniem – warto dbać o to, by każda decyzja zakupowa była poprzedzona gruntownym namysłem.

Media