Okazuje się również, że wybrana aktywność, która sprawia nam radość, może być też świetnym czynnikiem odstresowującym. Nie ma wątpliwości, że życie w ciągłym biegu, pod presją czasu i stresu wymaga również czynności, dzięki którym zachowamy psychiczną równowagę i harmonię. Jednymi ze skutecznych sposobów na odpoczynek od obowiązków, są zajęcia artystyczne, dopasowane wedle indywidualnych preferencji i zainteresowań. Poznaj te, które wybierane są najczęściej.
Warsztaty stolarskie
Trzeba przyznać, że warsztaty stolarskie od lat cieszą się niesłabnącą popularnością, ponieważ naturalne drewno od dawna jest podstawowym budulcem i chętnie wyposażamy nasze “cztery kąty” meblami czy akcesoriami właśnie z tego materiału. Zajęcia, podczas których kursanci uczą się tworzyć z drewna, stały się też hitem zgodnie z obowiązującymi od kilku sezonów trendami w zakresie aranżacji wnętrz. Na fali ogromnej popularności stylu skandynawskiego czy loftowego, to właśnie drewno zyskuje “drugie życie” i jest najbardziej preferowane. Warto również dodać, że jest doceniane ze względu na aspekty ekologiczne, a sam materiał jest niezwykle trwały i można poddawać go licznym renowacjom i modyfikacjom.
Odpoczynkiem od codziennych zmagań mogą być zajęcia, podczas których uczestnicy uczą się nie tylko tworzenia mebli czy dekorów z drewna. Na warsztatach można poznawać rozmaite techniki renowacji drewna, dzięki czemu samodzielne odnawianie czy zmiana wizerunku drewnianego wyposażenia salonu nie będzie stanowić żadnego problemu. Należy przy tym dodać, że zajęcia artystyczne tego rodzaju są doskonale praktyczne, jeśli pod uwagę weźmiemy powszechność wykorzystywania mebli z tzw. drugiej ręki.
Warsztaty tkackie
Tkactwo w Polsce ma wieloletnie tradycje, a powrót do korzeni może naprawdę zrelaksować. Obcowanie z miękkimi włóczkami, tworzenie precyzyjnych haftów, zabawa nitką, wszystko to czeka na chętnych, którzy zdecydują się na warsztaty tkackie. Podczas zajęć uczestnicy poznają dawne metody tego rodzaju rękodzieła od strony teoretycznej, ale i praktycznej, tworząc własne dzieła. Trzeba przyznać, że tkactwo znowu wraca do łask, świetnie sprawdza się we wnętrzach w stylu retro czy boho. Tworzenie makram czy rozmaitych wyszywanek w ciszy i spokoju, bez pośpiechu i presji działa jak najlepsza psychoterapia.
Warsztaty ceramiczne
Tworzenie naczyń z gliny nie tylko usprawnia tzw. małą motorykę w zakresie sprawności dłoni. Takie warsztaty wymagają nienagannej koncentracji uwagi i skupienia. Uczestniczenie w zajęciach ceramicznych sprawia, że wszystkie zmartwienia dnia codziennego zostają za drzwiami pracowni. Osoby, które decydują się na tego rodzaju warsztaty artystyczne, potwierdzają, że praca z gliną koi nerwy, odpręża, odrzuca złe emocje i dodaje energii do działania. Sam efekt w postaci autorskich naczyń jest zaś powodem do dumy i ogromnej satysfakcji.