niedziela, grudzień 22, 2024
poniedziałek, 31 styczeń 2022 18:11

Destylator – co warto wiedzieć zaczynając przygodę z domowymi alkoholami

destylator destylator pixabay

Wiele osób w ostatnim czasie zajmuje się szukaniem nowych pasji. Na liście przebojów ostatnich lat wciąż wysoko plasuje się szeroko pojęta produkcja domowego alkoholu.

Mamy tu różnego rodzaju nalewki, wina czy cydry. Sporo ludzi produkuje piwo na własny użytek. Nie da się zapomnieć o znacznym gronie, które czerpie przyjemność z wytwarzania nieco mocniejszych trunków. Do tego wszystkiego, poza pasją, potrzeba sporej ilości sprzętu. Balony, w których fermentuje wino, prasy do owoców, termometry, a także aparatura do bimbru to tylko część akcesoriów, które mogą się w tym temacie doskonale sprawdzić. Jednak ilość detali, jaka jest związana z tym sprzętem, może przerażać nawet pasjonata. Dlatego dziś na tapetę weźmiemy jedne z nich, czyli destylatory. Postaramy się powiedzieć kilka słów o sposobach wytwarzania mocnych alkoholi, a także o wyborze najlepszego sprzętu dla siebie.

 

Destylator do bimbru – a po co to komu?

Do czego służy destylator? Oczywiście do produkcji mocnego alkoholu, czyli bimbru. Zastanawiając się, dlaczego może być to potrzebne urządzenie domowego użytku, skupmy się na dwóch kwestiach. Po pierwsze, daje to szansę na wyprodukowanie wysokojakościowego alkoholowego trunku w rozsądnej cenie. Dzięki takiemu sprzętowi i dobrej recepturze można stworzyć bardzo dobry produkt, który będzie przewyższać to, co jest dostępne na sklepowych półkach. Druga, bardzo istotna kwestia, to satysfakcja płynąca z doskonalenia swoich umiejętności w fachu, który nie należy do łatwych.

Zasada działania aparatury do produkcji mocnego alkoholu – wbrew pozorom jest to proste urządzenie!

Jak działa destylator do bimbru? Co kryje się wśród metrów rurek i przewodów? Jak to działa? To tylko niektóre pytania nasuwające się po wstępnej analizie aparatury tego typu. Wbrew pozorom jest proste w działaniu narzędzie. Najprostszy destylator to zwykły garnek z nastawem lub innym słabszym alkoholem, umieszczony w większym naczyniu. Obydwa przed przegrzaniem chroni się arkuszem folii aluminiowej w taki sposób, żeby względnie szczelnie przykryła mniejsze naczynie, a jej krawędzie opierały się na dnie większego. Podnosząca się temperatura najpierw doprowadzi do wrzenia alkohol, który parując, skropli się na zimniejszej folii aluminiowej i spłynie do większego garnka. Jednak taki sposób jest bardzo nieefektywny. Spora część alkoholu odparowuje, a to, co zostało, jest bardzo zanieczyszczone. Dlatego dziś sięgamy po odpowiedni i profesjonalny sprzęt.

Destylator do bimbru – budowa. Dobrze wiedzieć, jak powinien wyglądać kompletny sprzęt

Każdy na pewno pamięta z dzieciństwa destylator do bimbru, trzymany na działce przez swojego wujka albo dziadka. Była to skomplikowana aparatura z wieloma kręconymi rurkami i dużym zbiornikiem u podstawy. Na końcu tego mozolnego układu znajdował się niewielki kranik, z którego skraplał się alkohol. Całość była nieco powyginana i nie wzbudzała zaufania. Na szczęście takie samoróbki to przeszłość i dziś można korzystać z aparatury do bimbru wysokich lotów. Ważne jest, żeby mieć świadomość, że taki sprzęt powinien być wykonany z dbałością o detale. Dobre destylatory wyglądają schludnie – to świadczy o wykonaniu zgodnie z projektem. Każdy destylator składa się zawsze z podobnych elementów. To duży zbiornik, w którym umieszcza się zacier. Wokół niego często stosuje się izolację, żeby zmniejszyć straty ciepła. U jego szczytu znajduje się rurka, która trafia do jednego lub kilku zbiorników, które filtrują zanieczyszczenia. Bardzo często stosuje się do tego celu węgiel aktywny. Następnie gorąca substancja trafia do chłodnicy, która jest zbudowana ze spirali, zanurzonej w zimnej cieczy. Dzięki temu na końcu skrapla się stężony alkohol. Jednak nie każdy destylator musi mieć identyczny wygląd. Często stosuje się także kolumny destylacyjne. Taka aparatura do bimbru, pomiędzy chłodnicą a zbiornikiem, ma wysoką rurę wypełnioną najczęściej miedzianymi sprężynkami i innymi pochłaniaczami ciał stałych.

Dodatkowa aparatura poprawia jakość trunku

Do skomplikowanej aparatury dodaje się wiele sprzętów, które poprawiają bezpieczeństwo produkcji i jakość alkoholu. Trzeba pamiętać, że destylator to urządzenie pracujące pod wysoką temperaturą i ciśnieniem. Zagrożeniem jest także palnik gazowy, który pod żadnym pozorem nie może znajdować się blisko gotowego alkoholu, bo to może spowodować zapłon. Dlatego stosuje się wiele zabezpieczeń takich, jak termometry kontrolujące parametry, zawory bezpieczeństwa i odpowiednie zasady pracy z takim sprzętem. Natomiast w kwestii jakości warto zaznaczyć, że kluczowe są tu filtry i dbałość o czystość całości. Warto sięgnąć po węglowe mechanizmy oczyszczania. Należy także regularnie kontrolować jakość łączeń i spawów. Każda nieszczelność to szansa na skażenie alkoholu jakimś osadem.

Destylator do bimbru – jaki kupić? Tu mamy więcej pytań niż odpowiedzi

O ile o budowa aparatury do bimbru to jasna sprawa, o tyle wybór odpowiedniego sprzętu dla siebie nie jest już takim prostym tematem. Wszystko zależy od twoich potrzeb i możliwości lokalowych. Jeżeli posiadasz własną piwnicę, dom na wsi czy zabezpieczoną odpowiednio komórkę, to możesz pokusić się o nieco większy destylator. Jeśli jednak wiesz, że tak duży sprzęt będzie dla ciebie problematyczny, warto zastanowić się nad prostszym modelem. Najpierw jednak sprawdź, jakie modele masz do wyboru.