czwartek, listopad 21, 2024
wtorek, 25 styczeń 2022 20:25

Kiedy warto wybrać się na wizytę do uroginekologa?

Elly Elly pexels

Uroginekolog to lekarz, którego przedmiotem zainteresowania są dysfunkcje żeńskiego układu moczowo-płciowego. Specjalista ten zajmuje się więc leczeniem nieprawidłowości dna miednicy, na które cierpi dziś mnóstwo kobiet.

Do najczęstszych problemów należy tu nietrzymanie moczu. Problemy tego typu mogą mieć różne podłoże i powodować ogromny dyskomfort w codziennym życiu. Na szczęście nieprzyjemne objawy da się wyeliminować dzięki uroginekologii. W jakich sytuacjach warto odwiedzić specjalistę?

 

Pomoc uroginekologa przy nietrzymaniu moczu

Nietrzymanie moczu to jeden z głównych powodów wizyt w gabinecie uroginekologa. Osłabione mięśnie i niedomykanie się cewki moczowej  powodują mniejsze czucie parcia na pęcherz, a tym samym mimowolny wyciek moczu. Zazwyczaj dzieje się to podczas wysiłku, gdy w jamie brzusznej dochodzi do wzrostu ciśnienia. Również zwykłe odruchy fizjologiczne, jak kaszel czy kichanie, mogą wywołać niekontrolowane wydostawanie moczu. 

Przyczyną tej nieprawidłowości jest m.in. trudny poród siłami natury, przebyte zabiegi podbrzusza, otyłość, zmiany hormonalne po okresie przekwitania i dodatkowe problemy zdrowotne (np. udar, choroby płuc). Do uroginekologa często zgłaszają się więc pacjentki w ciąży, po porodzie lub operacji, a także kobiety, które mają za sobą menopauzę

Nadreaktywny pęcherz – niezbędna terapia uroginekologiczna 

Problemem, z którym warto pójść do uroginekologa, jest również naglące parcie oraz zespół nadreaktywnego pęcherza. Dolegliwości te wywołane są nieprawidłowościami nerwów układu moczowego. Pacjentka odczuwa wtedy częstą i nagłą potrzebę oddania moczu nawet przy niewielkim wypełnieniu pęcherza. 

Wiele kobiet próbuje radzić sobie na co dzień z nietrzymaniem moczu i parciem naglącym, używając odpowiednich środków higienicznych, np. wkładek i bielizny chłonnej Elly. Choć zapewniają one uczucie suchości i komfortu, powinny być stosowane jako element dodatkowy obok terapii uroginekologicznej. Z pewnością jednak produkty Elly to skuteczne wsparcie kobiet podczas leczenia, umożliwiające normalne funkcjonowanie mimo przykrych objawów. 

Kiedy do uroginekologa? Obniżenie narządów rodnych

Powodem wizyty u uroginekologa jest opadanie ścian dna miednicy powstałe w wyniku osłabienia i utraty elastyczności mięśni m.in. po ciąży czy zmniejszeniu poziomu estrogenu wskutek przekwitania. Obniżeniu i wypadaniu ulec może m.in. macica, szyjka macicy, ściany pochwy, pęcherz i odbyt. 

Zaburzenia te powodują dyskomfort związany z odczuwaniem ucisku w miednicy. Problem objawia się także wyciekaniem moczu, kłopotami z wypróżnianiem, bólem podczas współżycia oraz trudnościami przy aplikacji tamponów w czasie menstruacji. Konsultacja uroginekologiczna jest więc bardzo wskazana. 

Wizyta u uroginekologa po porodzie

Jak wspominaliśmy, u wielu kobiet dysfunkcje dna miednicy powoduje poród. Warto więc po urodzeniu dziecka – zarówno siłami natury, jak i przez cięcie cesarskie – udać się kontrolnie do uroginekologa. Jest to niezbędne zwłaszcza w sytuacji, gdy pojawią się dolegliwości bólowe podbrzusza lub dolnych partii kręgosłupa, widoczne wybrzuszenia oraz problemy z utrzymaniem moczu.  

Na terapię uroginekologiczną często trafiają pacjentki, u których zdiagnozowany jest poporodowy zespół rozluźnienia pochwy. Warto pamiętać, że nieleczone zaburzenie tego rodzaju może wywołać szereg późniejszych problemów, m.in. nawracające infekcje stref intymnych, wypadanie pochwy czy osłabienie satysfakcji ze stosunków seksualnych.