niedziela, wrzesień 08, 2024
wtorek, 21 wrzesień 2021 17:45

Pęknięcie krocza podczas porodu

leczenie pękniętego krocza po porodzie Wrocław leczenie pękniętego krocza po porodzie Wrocław pixabay

Pęknięcie krocza podczas porodu naturalnego to jedno z najczęstszych powikłań, które mogą przydarzyć się pacjentkom rodzącym. Pęknięcie krocza może doprowadzić do powikłań, takich jak uszkodzenie mięśni w okolicach odbytu.

Samo leczenie rany przysparza ryzyka pojawienia się zakażenia.

Pękniecie krocza – co to takiego?

Do pęknięcia krocza dochodzi, gdy uszkodzone zostają zarówno mięśnie dna miednicy, jak i rozerwanie skóry oraz mięśni samego krocza. Dodatkowym elementem może być rozerwanie ścian pochwy. W najgorszym wypadku, pękniecie jest tak rozległe, że dochodzi do uszkodzenia mięśni odbytu.

Jak zapobiegać pęknięciu krocza podczas porodu?

Standardową procedurą, często wykonywaną podczas porodu, jest nacinanie krocza w odpowiednim momencie. Po porodzie nakładane są szwy, o które należy następnie dbać i zdjąć po naturalnym zagojeniu się skóry. W Polsce nacięcie krocza jest standardową procedurą, na którą niekiedy pacjentki zżymają się, nie rozumiejąc sensu przeprowadzenia operacji. Dla porównania, w krajach, w których nacięcie krocza nie tak często stosowane podczas porodu (np. w Wielkiej Brytanii), do uszkodzeń mięśni krocza dochodzi aż u 80 procent pacjentek rodzących. Większość tych przypadków wymaga po czasie interwencji chirurgicznej.

Leczenie pękniętego krocza

Tymczasem, leczenie pękniętego krocza po porodzie Wrocław należy do jednych z najtrudniejszych i najbardziej nieprzyjemnych dla samych pacjentek.

Pęknięcie krocza przy porodzie – czynniki ryzyka

Pęknięcie krocza przy porodzie najczęściej zdarza się kobietom, które nie zostały odpowiednio wcześnie nacięte i które rodzą po raz pierwszy, a także rodzącym dzieci o dużej masie oraz rodzącym dzieci, których główki mają niestandardowe ułożenie podczas porodu. Wszelkim powikłaniom sprzyja również późny wiek matki w momencie porodu, a także użycie kleszczy lub próżnociągu w czasie akcji porodowej.

Jak zapobiegać pęknięciu krocza?

W wielu przypadkach nacięciu oraz pęknięciu krocza można uniknąć. Jeśli matka regularnie ćwiczyła mięśnie dna miednicy w czasie ciąży oraz jeśli bezpośrednio przy porodzie krocze było fachowo masowane oraz jeśli podczas porodu używano żelu łagodzącego tarcia, wówczas możliwość wystąpienia pęknięcia maleje. Zdecydowanie też zapobieganiu pęknięcia krocza sprzyja nacięcie krocza boczne (zamiast dolnego, w kierunku odbytu). Nie istnieją badania, które dowiodłyby, że urodzenie dziecka w wodzie lub pomoc w rodzeniu się barków malucha miało pozytywne działanie w profilaktyce uszkodzeń mięśni krocza podczas porodu.