niedziela, wrzesień 08, 2024
środa, 23 czerwiec 2021 17:09

Uzdatnianie wody w domu - na co zwrócić uwagę wybierając zmiękczacz wody

zmiękczacz wody do domu zmiękczacz wody do domu pixabay

Osad na naczyniach czy kabinie prysznicowej, kamień w czajniku, wysuszona skóra po kąpieli, zniszczone ubrania po praniu – to wszystko może świadczyć o tym, że woda w gospodarstwie domowym jest zbyt twarda. W takich sytuacjach warto pomyśleć o urządzeniu do zmiękczania wody. Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

 

Dlaczego warto uzdatniać wodę w domu?

Twarda woda zawiera dużą ilość minerałów, przede wszystkim wapnia i magnezu. Uzdatniacze do wody usuwają pierwiastki powodujące twardość i wymieniają je na jony sodu. Ten proces nazywany jest zmiękczaniem lub uzdatnianiem wody. Dlaczego warto to robić w swoim domu?

Woda twarda wpływa nie tylko na estetyczne aspekty urządzeń domowych, naczyń, ubrań czy kabiny prysznicowej. Nadmierna ilość jonów wapnia i magnezu może powodować, że sprzęt taki jaki pralka, zmywarka czy czajnik będą gorzej i krócej działały. Oprócz tego twarda woda wpływa też negatywnie na kondycję skóry. Po kąpieli staje się ona sucha, szorstka i podrażniona.

Zbyt duża ilość jonów wapnia i magnezu w wodzie domowej może zatem powodować problemy ze sprzętem i zdrowiem, przez co codzienne funkcjonowanie staje się uciążliwe i niekomfortowe. Dlatego w takich sytuacjach warto zaopatrzyć się w zmiękczacz wody do domu.

Jak wybrać urządzenie do zmiękczania wody?

Jednym z najważniejszych aspektów, na jakie warto zwrócić uwagę, jest ilość złoża w urządzeniu. Złoże to substancja, która jest odpowiedzialna za wymianę jonów. Na rynku dostępne są uzdatniacze wody różnej wielkości. Aby wybrać odpowiedni wariant, trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim liczbę domowników i zapotrzebowanie na wodę. Przyjmuje się, że dla rodziny 4- lub 5-osobowej, mieszkającej w domu średniej wielkości odpowiednie będą urządzenia mające ok. 20-25 litrów złoża.

Jednak oprócz tego, warto też wziąć pod uwagę aktualną jakość wody, czyli to jak twarda jest. Można to sprawdzić na kilka sposobów. Najdokładniejsze wyniki wykażą badania laboratoryjne. Wykonać je można w stacji sanitarno-epidemiologicznej lub w innych punktach świadczących tego typu usługi. Dokładny raport dotyczący jakości wody pozwoli dobrać zmiękczacz o odpowiednich parametrach.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Ważnym aspektem jest producent urządzenia. Warto wybierać wśród znanych i sprawdzonych marek. Dzięki temu można mieć pewność, że zakupione urządzenie będzie skuteczne. Warto pamiętać, że uzdatniacze niskiej jakości będą wymagały częstszego serwisu i wymiany poszczególnych elementów.