czwartek, styczeń 23, 2025
czwartek, 15 lipiec 2021 20:08

Ból gardła przy przełykaniu – o czym świadczy i jak leczyć?

Ból gardła przy przełykaniu Ból gardła przy przełykaniu pixabay

Ból gardła przy przełykaniu może mieć różne przyczyny, zwykle jednak jest wynikiem infekcji lub zapalenia błony śluzowej gardła. Przy infekcji rzadko kiedy występuje samodzielnie, raczej współistnieje z innymi objawami typu katar, kaszel czy gorączka.

Jeśli ból gardła jest ostry, utrudnia jedzenie, mówienie, a nawet przełykanie śliny, warto sięgnąć po tabletki na ból gardła, które go uśmierzą. Jakim dolegliwościom towarzyszy ból gardła przy przełykaniu? Jak rozpoznać zapalenie gardła? Jakie leki bez recepty na zapalenie gardła można zastosować na ból gardła przy przełykaniu? Sprawdź!

Stan zapalny gardła – co oznacza?

Bezpośrednią przyczyną bólu gardła przy przełykaniu jest infekcja gardła, którą w większości przypadków wywołują wirusy. Za ostre zapalenie gardła mogą być też odpowiedzialne bakterie, oraz grzyby.

Bardzo ważne jest, by trafnie rozpoznać przyczynę stanu zapalnego gardła, gdyż od tego zależy forma leczenia. Przykładowo przy bakteryjnej infekcji gardła konieczna jest antybiotykoterapia, a z uwagi na to, że antybiotyki wydawane są na receptę, nie obejdzie się bez wizyty u lekarza. Wirusowe zapalenie gardła o łagodnym przebiegu można leczyć na własną rękę, a gdy doraźne środki nie pomogą, dopiero skontaktować się z lekarzem.

Zapalenie gardła – objawy

Rozpoznanie stanu zapalnego gardła niekiedy jest bardzo trudne, jako że zarówno ten o podłożu bakteryjnym, jak i ten wywoływany przez wirusy dają podobne objawy. Gardło na ogół jest zaczerwienione, przekrwione i rozpulchnione.

Ból gardła może mieć różny charakter – chorzy mówią, że gardło ich piecze, kłuje lub drapie. Różne bywa też nasilenie bólu, często występują problemy z przełykaniem.

Przy zakażeniu wirusowym gardła mogą pojawić się dodatkowo objawy takie jak: ból głowy, ból stawów i mięśni, katar, kaszel i niewielka gorączka. Dla infekcji bakteryjnej z kolei charakterystyczna jest wysoka gorączka, nudności oraz wymioty, ból głowy i brzucha – katar i kaszel nie występują.

Leki na ból gardła – po jakie preparaty warto sięgnąć przy bólu gardła?

Ból gardła przy przełykaniu sprawia ogromny dyskomfort i jest trudny do wytrzymania. W przypadku jego wystąpienia można zastosować Chlorchinaldin, który hamuje rozwój infekcji gardła. Lek ten działa przyczynowo na szerokie spektrum bakterii i grzybów. Chlorchinaldin zawiera substancję czynną chlorochinadol, która wykazuje potrójne działanie – działa przeciwbakteryjnie, przeciwwirusowo i przeciwpierwotniakowo.

Chlorchinaldin to tabletki do ssania – zaleca się, by przyjmować 1 tabletkę co 1-2 godziny. Preparat ten można kupić w aptece bez recepty. Jednak należy pamiętać, że jest to lek, dlatego powinno się go stosować zgodnie z zaleceniami z ulotki lub tymi otrzymanymi od lekarza albo farmaceuty, gdyż lek niewłaściwie stosowany może zagrażać życiu i zdrowiu.

Domowe sposoby na zapalenie gardła – jakie mogą pomóc?

Cierpisz z powodu bólu gardła przy przełykaniu? Możesz spróbować złagodzić go, stosując domowe metody na ból gardła. Dobre efekty może przynieść:

  • spożywanie dużej ilości płynów celem nawilżenia błony śluzowej gardła (jej przesuszenie może nasilić ból),
  • regularne wietrzenie i nawilżanie powietrza w pomieszczeniach (suche powietrze może przesuszać błonę śluzową gardła),
  • płukanie gardła roztworami ziół (np. rumianku lub szałwii),
  • płukanie gardła roztworem wody i soli kuchennej lub sody,
  • spożywanie miękkich potraw w temperaturze pokojowej, najlepiej w płynnej postaci,
  • picie herbat z dodatkiem cytryny i miodu,
  • stosowanie ciepłych okładów na szyję.

Domowe sposoby na ból gardła i tabletki bez recepty w wielu przypadkach rzeczywiście mogą pomóc zniwelować dolegliwości. Jeśli jednak leczenie nie przynosi rezultatów, objawy się nasilają lub nie ustępują, konieczna jest wizyta u lekarza.