niedziela, grudzień 22, 2024
poniedziałek, 05 lipiec 2021 17:54

Olej jojoba – właściwości i zastosowanie

olej jojoba olej jojoba pixabay

Olejek jojoba to uniwersalna substancja bogata w witaminy A, E, i F, która działa odżywczo, regeneracyjnie i przeciwstarzeniowo stanowiąc doskonałe uzupełnienie kosmetyków do skóry i włosów.

Określany jako płynne złoto całkowicie naturalny, tłoczony na zimno olej, który posiada certyfikat uprawy ekologicznej to najlepsza gwarancja, że olej jojoba posiada wszystkie swoje właściwości i może być stosowany nie tylko u dorosłych, ale również u niemowląt i małych dzieci. Dlaczego warto wybierać kosmetyki z olejkiem jojoba? Sprawdź, jak w pełni wykorzystać właściwości tego składnika!

 

Czym jest olejek jojoba?

Olejek jojoba to substancja wytwarzana z nasion rośliny simondsja kalifornijska (Simmondsia chinensis) pierwotnie pochodzącej z Ameryki Północnej, a obecnie uprawianej w Azji, Afryce oraz Ameryce Południowej. Co ciekawe, początkowy produkt powstały w wyniku tłoczenia na zimno ma formę wosku, dopiero w temperaturze pokojowej przybiera płynną konsystencję stając się tym, co znamy jako drogocenny olej jojoba.

Pozyskiwany z nasion, które zawierają aż 50% tłuszczu olej jojoba wyróżnia się delikatnym, słabo wyczuwalnym zapachem oraz jasnożółtym kolorem, który może być nawet niemal przezroczysty. Ze względu na fakt, że budowa chemiczna substancji znacząco odbiega od innych olejów roślinnych jojoba zaliczany jest do płynnych wosków – jego skład chemiczny można porównać do ludzkiego serum, czyli ochronnej warstwy lipidowej.

Co wchodzi w skład tej substancji? Naturalny olej jojoba to nasycone i nienasycone kwasy tłuszczowe oraz alkohole, a także fitosterole (stymulują syntezę kolagenu), skwalan (wygładza, nawilża i zmiękcza skórę) i witaminy: A (przyspiesza odnowę naskórka, wygładza i uelastycznia skórę), E (neutralizuje wolne rodniki, odżywia i regeneruje skórę), F (regeneruje skórę i hamuje procesy starzenia).

Olej jojoba, czyli płynne złoto

Olejek jojoba to drogocenna substancja przez wiele osób określana nawet jako „płynne złoto”. Popularność tej substancji wynika zarówno z jej dobroczynnych właściwości, jak i uniwersalnego zastosowania.

Jako doskonała substancja nośnikowa olej jojoba może pełnić funkcję oleju bazowego dla różnorodnych kosmetyków do pielęgnacji skóry, a dzięki temu, że nie zawiera trójglicerydów jest odporny na działanie wysokich temperatur i nie jełczeje, co zapewnia długą przydatność do użytku. Zawarte w jego składzie witaminy działają odżywczo, regenerująco i przeciwstarzeniowo dogłębnie nawilżając skórę i wyłapując wolne rodniki odpowiedzialne za procesy starzenia się skóry. Dodatkowo obecność witaminy E wpływa na spowolnienie utleniania się komórek, co pozwala przywrócić skórze młodzieńczy wygląd.

Olej jojoba można wykorzystywać jako krem lub serum do nawilżania skóry albo nakładać go pod właściwy krem. Jako krem jojoba to najlepszy sposób na wygładzenie skóry pod oczami i regeneracja skóry ust, a jako olejek do ciała stanowi niezastąpiony element profilaktyki antycellulitowej. Może być również stosowany do oczyszczania twarzy oraz masażu całego ciała, a nawet jako dodatek do relaksującej kąpieli, która nawilży skórę i złagodzi podrażnienia dodatkowo wzmacniając paznokcie i zmiękczając naskórek.

Olejek idealny do codziennej pielęgnacji

Olej jojoba to idealny element codziennej pielęgnacji włosów i skóry. Ten lekki olejek dobrze się wchłania przenikając w głąb skóry, a jednocześnie nie pozostawiając na jej powierzchni nieprzyjemnej tłustej powłoki i tym samym nie zatykając porów. Dzięki temu sam olej, jak i zawierające go kosmetyki pielęgnacyjne świetnie sprawdzają się niezależnie od typu skóry.

Dlaczego olejek jojoba jest tak chętnie wybierany? Ten naturalny składnik dla wielu z nas stanowi nieodłączny element domowych zabiegów pielęgnacyjnych dla włosów i skóry. Pomaga nawilżyć i zmiękczyć przesuszoną skórę chroniąc ją przed utratą wilgoci, co pozwala zlikwidować nieestetyczne suche skórki. Regularnie stosowany dostarcza cennych składników odżywczych, które regulują poziom serum i wspomagają regenerację naskórka zabezpieczając skórę przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych, a w przypadku podrażnień słonecznych i stanów zapalnych wywołanych między innymi atopowym zapaleniem skóry, egzemą czy łuszczycą skutecznie łagodzi ich objawy.

Zastanawiasz się, jaki olejek wybrać, żeby prawidłowo zadbać o swoją skórę? Sprawdź, olej jojoba komedogenność i dowiedz się więcej na temat komedogenności olejów i kosmetyków!

Co ważne, olejek jojoba dobroczynnie działa nie tylko na skórę twarzy, ale również na całe ciało wspomagając nierówną walkę z cellulitem i rozstępami – ujędrnia skórę pobudzając redukcję cellulitu oraz zapobiegając powstawaniu nowych rozstępów. Jako antyoksydant substancja chroni przed niekorzystnym dla skóry działaniem wolnych rodników spowalniając naturalne procesy starzenia się skóry.

Olej jojoba – kiedy lepiej go unikać?

Olejek jojoba to jedna z substancji stosunkowo uniwersalnych, której wszechstronne właściwości pozwalają na stosowanie go przez większość osób. Właściwie jedyne przeciwwskazanie to alergia, której objawy mogą obejmować wysypkę i inne rzadziej pojawiające się reakcje alergiczne. Podstawowe efekty uboczne związane z alergią to swędzenie i pokrzywka, których pojawienie się wyraźnie wskazuje na konieczność zaprzestania stosowania olejku.

Warto pamiętać, że chociaż olej jojoba zasadniczo jest jadalny, jest jednocześnie mdły i ciężkostrawny oraz słabo wchłaniany przez nasz układ pokarmowy, dlatego spożywanie go w jakiejkolwiek formie może spowodować wystąpienie niestrawności, wymiotów i biegunki.