niedziela, wrzesień 08, 2024
środa, 30 czerwiec 2021 23:21

Sauna – zadbaj o swoje ciało

sauna parowa sauna parowa

Po dniu pełnym obowiązków rodacy poszukują rozwiązań, które pozwolą zrelaksować ciało i umysł.

Poza tradycyjnymi metodami w grę coraz częściej wchodzi korzystanie z sauny, która ma wiele właściwości prozdrowotnych. Jak prawidłowo z niej korzystać, aby efekty przyniosły oczekiwane rezultaty?

 

Zbawienny wpływ na organizm

Regularnie odwiedzana sauna parowa skutecznie wzmocni organizm i poprawi cyrkulację krwi. Taka forma regeneracji cieszy się coraz większym zainteresowaniem, ponieważ znakomicie odpręża i odgania uporczywe myśli. Aby korzystanie z sauny było jeszcze przyjemniejsze, warto skonsultować się z lekarzem, który oceni ogólny stan zdrowia orzekając, że nie ma przeciwwskazań do zażywania tej formy relaksu.

Inwestycja w zdrowie

Wizyta w saunie wymaga odpowiedniego przygotowania. Systematyczne korzystanie z sauny przyniesie wiele korzyści dla zdrowia, dlatego należy zawczasu zadbać o prawidłową dietę i nawodnienie organizmu. Jeśli natomiast wizyta w saunie ma charakter jednorazowy, nie wymaga specjalnych przygotowań.

Kluczowym elementem całego rytuału jest higiena osobista. Niezależnie od pory dnia, należy skorzystać z prysznica przed wejściem do sauny. Równie ważny jest system żywienia. Trzeba pamiętać, aby nie wchodzić do sauny przejedzonym, ponieważ podnosi się ciśnienie krwi, co może wywołać niepożądane skutki. Korzystanie z sauny na pusty żołądek również nie jest dobrym pomysłem. Absolutnie zabronione jest wejście do pomieszczenia pod wpływem alkoholu.

Po opuszczeniu obiektu warto pamiętać o nawodnieniu. Nawet krótkie przebywanie w saunie powoduje utratę sporej ilości wody. Uzupełnienie płynów jest niezbędne po każdorazowej wizycie.

Kiedy najlepiej korzystać z sauny?

Sauna parowa charakteryzuje się wilgotnością, osiągającą poziom nawet 100%. Panuje w niej wysoka temperatura (45-55 stopni). Seans w saunie usprawnia krążenie krwi, wzmacnia serce i oczyszcza organizm, pozbywając się z niego toksyn. Kolejną zaletą jest przyspieszenie przemiany materii. Nic dziwnego, że z tej formy odpoczynku korzystają także sportowcy.

Warto wiedzieć, że rytuał - choć bardzo przyjemny - solidnie męczy organizm. Po wyjściu z sauny nie należy wykonywać ćwiczeń fizycznych, stąd zaleca się wizyty porą wieczorową. Do łaźni wchodzi się po uprzednim zdjęciu odzieży oraz biżuterii. Jedynym elementem jest ręcznik, którym można się okryć lub wykorzystać jako siedzisko.

Pobyt w saunie powinien składać się z cyklu 2-3 sesji, podczas których należy naprzemiennie ogrzewać ciało parą i chłodzić pod prysznicem. Wizytę kończy się obmyciem ciała wodą bez dodatku żelu pod prysznic czy mydła.

Przeciwwskazania

Choć korzystanie z sauny uchodzi za jedną ze zdrowszych form relaksu, istnieją pewne przeciwwskazania. Do pomieszczenia nie mogą wchodzić osoby zmagające się z nadciśnieniem, tarczycą, wrzodami żołądka, żylakami i chorobami serca. Niewskazane jest też korzystanie z sauny kobietom w ciąży i osobom, u których zdiagnozowano chorobę nowotworową.

Pozostali mogą oddawać się przyjemności w saunie, czerpiąc liczne korzyści zdrowotne.