Postaw na gotowe projekty domów
Projektowanie wymarzonego domu od zera jest bardzo czasochłonne, a do tego niesamowicie drogie. Dlatego też lepszym rozwiązaniem staje się skorzystanie z gotowych projektów, które oferują wyspecjalizowane firmy. Bardzo często możesz wybierać pomiędzy setkami czy tysiącami projektów, więc wcale nie musisz iść na żadne kompromisy. Dokonaj najpierw wstępnej selekcji, aby brać pod uwagę jedynie najlepsze dla siebie domy. Projekty domów, które wybierzesz, musisz przeanalizować później jeszcze szczegółowiej. Wtedy właśnie zwróć uwagę na kilka naszych porad, o których napisaliśmy poniżej. Dzięki temu ostatecznie wytypujesz idealny dla siebie projekt domu, w którym Twoja rodzina spędzi wiele szczęśliwych chwil.
Projekty domów – na co zwracać uwagę?
Podczas wybierania projektu nie możesz kierować się jedynie tym, czy dom ładnie wygląda. W końcu najważniejsze jest to, aby mieszkanie tam było komfortowe i funkcjonalne. Zatem koniecznie pamiętaj o poniższych kwestiach:
Zasady narzucone przez MPZP
Jeszcze zanim dokonasz pierwszej selekcji, musisz zajrzeć do Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego (MPZP), w którym zyskasz odpowiedzi na pytania, dotyczące planu miejscowego i tego, jakie warunki musisz spełnić podczas budowy domu na tej konkretnej działce.
Bardzo często MPZP wskazuje, np. ile kondygnacji może mieć budynek, czy też, jaka może być jego maksymalna wysokość bądź też, jaki jest dopuszczalny kąt nachylenia dachu. Jeśli projekt nie będzie spełniał tych wymagań, to nie uzyskasz pozwolenia na budowę.
Wielkość działki
Poza tym zawsze konieczne jest dopasowanie projektów domów do wielkości działki. Wtedy zyskasz pewność, że nie łamiesz Prawa Budowlanego. Zastanów się, czy wystarczy Ci dom parterowy, czy może jednak piętrowy. Znajdź też miejsce na garaż czy podjazd.
Dostosowanie projektu domu do własnych potrzeb
Nadal bardzo dużo osób decyduje się na to, aby budować zbyt duże domy. Projekty wybierane „na zapas” i „w razie” czego to dość powszechny błąd. Wszystko to sprawia ostatecznie, że utrzymanie takiego budynku staje się bardzo drogie, zresztą samo wykończenie go również pochłania wiele pieniędzy. Buduj domy zgodnie z własnymi potrzebami, ewentualnie pomyśl o jednym zapasowym pokoju. Zastanów się, czy potrzebujesz kotłownię bądź strych.
Wybierz też najbardziej funkcjonalny rodzaj dachu – prosty, dwuspadowy czy nawet czterospadowy.