Skąd bierze się ten strach?
Aby skutecznie przełamać jakąś blokadę, trzeba najpierw poznać jej przyczyny. Zastanów się więc, skąd w ogóle wzięły się u ciebie tego rodzaju problemy. Potencjalnych powodów może być kilka. Bardzo często to po prostu brak pewności siebie, wynikający z porównywania się z innymi. Warto jednak mieć świadomość, że niedoskonałości językowe po prostu się zdarzają. Ludzie popełniają błędy nawet na gruncie mowy ojczystej, co wcale nie sprawia, że ich wypowiedź staje się pozbawiona sensu.
Płynność i pewność siebie warto jednak ćwiczyć. Obawa, która towarzyszy rozmowom po angielsku, bardzo często stanowi prostą konsekwencję braku wprawy i nieskutecznych metod nauczania. Nauka języka w tradycyjnej szkole niejednokrotnie sprowadza się do analizowania składni zdań i nauki regułek, a na swobodne rozmowy brakuje już czas. Wiele kursów internetowych oferuje z kolei tak zwaną bierną znajomość angielskiego: osoby uczące się w ten sposób potrafią rozwiązywać zadania językowe, a nadal mają trudność z wysłowieniem się.
Można inaczej – język angielski online
Na szczęście można inaczej, decydując się na angielski online. Podstawę stanowi wybór kursu opartego na odpowiednich metodach nauczania. Rzecz w tym, aby wszystkie działania nakierowane były na praktyczną znajomość języka i umiejętność swobodnego porozumiewania. Przykładem może być szkoła noProblem. Udostępnia ona specjalną platformę e-learningową, dzięki której uczestnicy zajęć widzą i słyszą zarówno prowadzącego, jak i siebie nawzajem. Dzięki temu komunikacja staje się znacznie swobodniejsza.
Paradoksalnie, formuła oferowana przez angielski online sprzyja wielu osobom. Dotyczy to w szczególności tych mniej śmiałych i niepewnych własnych umiejętności. Z jednej strony nauka na odległość daje komfort wynikający z przebywania we własnym mieszkaniu, z drugiej – kontakt z grupą i nauczycielem gwarantuje możliwość obcowania z językiem, stałego poszerzania zasobu słownictwa i osłuchiwania się z przydatnymi zwrotami.
Aby lepiej przyswajać angielski online, warto te działania dodatkowo wesprzeć. Sposobów jest kilka. Można słuchać podcastów, czytać artykuły w obcym języku, tłumaczyć teksty piosenek. Kolejny dobry pomysł to sięganie po filmy i seriale z oryginalnymi dialogami: na początku można włączyć angielskie napisy, później zaś zrezygnować z podpowiedzi zupełnie. Takie dodatkowe działania będą stanowić będą cenne wsparcie.