Objawy świadczące o chorobie trzustki
Trudno jest przypisać konkretne objawy, które sygnalizowałyby problemy z trzustką. Wiele z nich bez problemu można przydzielić do innych chorób jak, chociażby zatrucie pokarmowe. Jednakże chora trzustka jest na tyle poważnym problemem, że należy ją traktować bardzo poważnie i pod żadnym pozorem nie lekceważyć żadnych objawów. Jakie są zatem symptomy, które mogą świadczyć o problemach z trzustką? Poniższe objawy bardzo często towarzyszą chorobie trzustki:
- Ból brzucha – jest najczęściej występującym objawem, towarzyszącym chorej trzustce. Pojawia się zazwyczaj po spożyciu pełnego posiłku i można go zlokalizować po lewej stronie brzucha, a konkretnie pod lewym podżebrzem. Ból jest bardzo silny i dotkliwy. Jeśli utrzymuje się przez kilka dni, może to być znak, że doszło do przewlekłego zapalenia trzustki. Ludzie, którzy spożywają ogromne ilości alkoholu i dostrzegają u siebie powyższe objawy, powinni wiedzieć, że prawdopodobnie doszło u nich do ostrego zapalenia trzustki.
- Nieuzasadnione chudnięcie – to kolejna wskazówka, która może świadczyć o chorobie trzustki i może być sygnałem, że doszło do ostrego bądź przewlekłego zapalenia trzustki lub organizm danej osoby został zaatakowany przez raka trzustki.
- Swędzenie skóry – jest również objawem, który występuje w przypadku chorej trzustki. Ów swąd nie jest zwykle zbyt dokuczliwy i trudno jest go potraktować jako coś utrudniającego specjalnie życie, ale nie wolno go lekceważyć, bo gdy utrzymuje się on przez wiele tygodni, może być to znak, że organizm został zaatakowany przez bardzo groźną chorobę, jaką jest bez wątpienia rak trzustki.
- Ból kręgosłupa – występujący w miejscu zlokalizowania trzustki, czyli na środkowym odcinku kręgosłupa. Pojawia się on podobnie jak ból brzucha, czyli kilkadziesiąt minut po spożyciu posiłku. U osób, pijących alkohol również ma on miejsce, około pół godziny po jego wypiciu.
To tylko niektóre objawy, bo jest ich więcej. Chora trzustka może przejawiać się również biegunką tłuszczową, żółtawą skórę, a także plamistą wysypką, występującą na całym ciele. Nie warto czekać, tylko udać się do specjalisty, który potwierdzi dokładny rodzaj choroby i przepisze leki na trzustkę bądź też zaleci inne metody leczenia.
Leczenie chorej trzustki
Przede wszystkim jest ono zależne od rodzaju chorej trzustki. Istnieją sprawdzone leki na trzustki, które można dostać w dobrej aptece internetowej. Wybierać należy jednak rozsądnie, gdyż prawidłowy wybór zależy od zdrowia, a nawet życia danej osoby. Nie każda apteka internetowa może być warta zaufania, dlatego lepiej nie wybierać pierwszej lepszej z brzega, tylko postawić na sprawdzone i pewne rozwiązanie.
Obok diety to właśnie farmakologia ma największe znaczenie w skutecznym leczeniu trzustki. Szczególnie dotyczy to przewlekłego zapalenia trzustki. W przypadku choroby trzustki stosowane są również zabiegi endoskopowe takie jak usuwanie torbieli bądź poszerzanie przewodu trzustkowego. U pacjentów, których dotknęła cięższa choroba, związana z trzustką przeprowadzane są operacje chirurgiczne, pod warunkiem, że leki na trzustkę i inne metody nie sprawdzają się w tym przypadku.