niedziela, wrzesień 08, 2024
piątek, 06 listopad 2020 17:28

Skala senności Epworth

Skala senności Epworth Skala senności Epworth

Sen jest bardzo ważny w życiu człowieka. Zdrowy, efektywny wypoczynek pozwala zregenerować zarówno umysł, jak i ciało. Liczne badania przeprowadzone przez naukowców z całego świata jednoznacznie dowiodły, iż kluczową rolę odgrywa nie ilość, a jakość snu.

Jednym z najczęstszych zaburzeń snu jest niewątpliwie nadmierna senność. Objawia się ona w różnych sytuacjach - podczas czytania książki, jazdy samochodem czy po obiedzie, a w niektórych sytuacjach może stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia i życia. W zdiagnozowaniu uciążliwej dolegliwości pomoże nam skala senności Epworth. Czym dokładnie jest? Jak poprawnie interpretować wyniki? Przeczytaj poradnik i dowiedz się więcej!

 

Czym jest skala senności Epworth?

Skala senności Epworth (z ang. Epworth Sleepiness Scale) używana jest w diagnostyce zaburzeń snu oraz obturacyjnego bezdechu sennego. Na jej podstawie możemy określić swój poziom senności w ciągu dnia. Test służy do samooceny i zawiera osiem pytań z sytuacji dnia codziennego. Osoba badana musi odpowiedzieć w skali od 0 do 3 jakie jest prawdopodobieństwo, że zaśnie w danej sytuacji.

Owe sytuacje dotyczą zarówno czynności biernych, takich jak np. czytanie książki oraz czynnych - jazda samochodem. Badany powinien ze szczególną dokładnością przeanalizować miniony miesiąc, gdy miały miejsce tego typu sytuacje. Bez wątpienia umożliwi to przeprowadzenie trafnej analizy. Jeśli otrzymany wynik będzie niepokojący, jest to wskazanie do konsultacji ze specjalistą.

Sen

Sen

Skala Epworth - jak przeprowadza się test?

Osoba poddawana badaniu otrzymuje zestaw ośmiu pytań "Z jaką łatwością zapadłbyś w drzemkę lub zasnął w następującej sytuacji?"

  • Podczas siedzenia i czytania,
  • W czasie oglądania telewizji,
  • Siedząc w miejscu publicznym (kościół, zebranie, teatr),
  • Jadąc samochodem jako pasażer (bez odpoczynku),
  • Po południu, leżąc i odpoczywając,
  • W trakcie prowadzenia rozmowy, siedząc,
  • Po obiedzie bez alkoholu,
  • W samochodzie podczas kilkuminutowego oczekiwania w korku lub na czerwonym świetle.

 

Na każde z pytań należy odpowiedzieć w skali od 0 do 3. Liczba zero oznacza oczywiście małe prawdopodobieństwo zaśnięcia, liczba 1 małe, liczba 2 średnie a liczba 3 adekwatnie - duże prawdopodobieństwo snu.

Sprawdź, czy cierpisz na bezdech senny.

Interpretacja wyniku

Po sumiennym przyporządkowaniu skali względem zadawanych pytań możemy od razu poznać odpowiedź czy rzeczywiście cierpimy na nadmierną senność. Jak już zostało wspomniane, badanie służy jedynie do samooceny lub zostaje zlecone przez specjalistę do monitorowania postępów w leczeniu.

Rozpiętość wyników waha się od 0 do 24 punktów. Oczywiście najbardziej zadowalającym wynikiem jest bez wątpienia liczba 0, niemniej jednak zdecydowana większość badanych uzyskuje od 6 do 8 punktów. Wynik oscylujący w granicy 10 oznacza, że osoba jest senna w ciągu dnia, przez co powinna zwracać szczególną uwagę na jakość oraz ilość snu. Optymalny odpoczynek osoby dorosłej powinien wynosić około 8 godzin. Jeśli po zmianie trybu życia wynik nadal będzie się utrzymywał lub wzrastał warto udać się do lekarza.

Natomiast, jeśli wynik wynosi 18 lub więcej, świadczy to o nadmiernej senności, a być może i obturacyjnym bezdechu sennym. Jest to niebezpieczne, szczególnie jeśli osoba chora na co dzień jest kierowcą. Bezwzględnie należy skonsultować się ze specjalistą, który zaleci dalsze leczenie oraz monitorowanie snu.

Podsumowanie

Sen jest nieodłącznym elementem życia człowieka. Jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Efektowny sen regeneruje komórki, oczyszcza mózg z toksyn, wspomaga psychikę i ciało. Uważa się, że optymalna ilość godzin snu osoby dorosłej to 7,5-8 godzin. Oczywiście, oprócz tego bardzo ważna jest także jego jakość.

Gdy stale jesteśmy zmęczeni i niewyspani, może być to wskazaniem do zdiagnozowania pewnej dolegliwości. Na początku możemy zacząć od samodzielnej diagnozy, którą umożliwia nam test Epwortha. Nadmierną senność możemy odczuwać w wielu sytuacjach życia codziennego, jak np. siedząc lub czytając, oglądając telewizję, prowadząc samochód - w czasie kilkuminutowego postoju w korku itp. W przypadku, gdy wynik będzie niepokojący, wówczas należy niezwłocznie udać się na wizytę u specjalisty.

Media

artykuły sponsorowane copywriting