czwartek, listopad 21, 2024
czwartek, 03 wrzesień 2020 14:22

Na czym polega terapia uzależnień?

 terapia uzależnień terapia uzależnień

Uzależnienie kojarzy się zazwyczaj z nadużywaniem alkoholu bądź narkotyków. W praktyce lista uzależnień jest o wiele dłuższa. Coraz więcej osób nie radzi sobie z obecnym tempem życia. Wszechobecny stres, pogoń za pieniędzmi sprawia, iż bardzo łatwo popaść w uzależnienie, z którego samemu bardzo trudno wyjść. W poniższym tekście postaramy się przybliżyć temat terapii uzależnień.



Kto najczęściej trafia na terapię uzależnień?
Na czym polega terapia?
Jak długo trwa terapia uzależnień?
Czy terapia musi odbywać w modelu stacjonarnym, w specjalnym ośrodku?

 

Kto najczęściej trafia na terapię uzależnień?

Odpowiedź na to pytanie jest tylko jedna. Każdy, kto czuje, iż samodzielnie nie jest w stanie sobie poradzić. Bywa, iż uzależniony trafia na terapię za sprawą swoich najbliższych np. małżonka, który cierpi w wyniku uzależnienia męża lub żony. Terapia uzależnień w równym stopniu kierowana jest do osób uzależnionych od alkoholu, narkotyków, leków, dopalaczy, hazardu, zakupów czy seksu. Bywa, iż u jeden pacjent zmaga się równolegle z dwoma uzależnieniami.

Na czym polega terapia?

Leczenie różnego rodzaju uzależnień ma zwykle dość podobny przebieg. Regularne spotkania z psychoterapeutą, wsparte w razie potrzeby farmakologią mają na celu wyeliminowanie u pacjenta dotychczasowych zachowań np. spożywania alkoholu. Terapia może odbywać w różnej formie, z których najczęściej spotykane to:
- uczenie pacjenta nowych, zdrowych nawyków,
- terapia indywidualna,
- terapia grupowa,
- trening konkretnych umiejętności.

Program terapii dostosowywany jest każdorazowo do pacjenta oraz stopnia nasilenia uzależnienia.

Jak długo trwa terapia uzależnień?

Trudno o jednoznaczną odpowiedź na to pytanie. Każdy pacjent jest inny i może zmagać się nie tylko z jednym problemem. Bywa, iż na terapię trafiają osoby, u których występują równolegle dwa uzależnienia.
W terapii nie liczy się czas, a efekt ostateczny. Jej celem jest trwała zmiana zachowań pacjenta. W przypadku zbyt krótkiej terapii istnieje ryzyko, iż pacjent w niedługim czasie po jej zakończeniu wróci do nałogu.

Czy terapia musi odbywać w modelu stacjonarnym, w specjalnym ośrodku?

Jest to zalecana forma zważywszy, iż proces terapii trwa zwykle minimum 4 tygodnie dla osób uzależnionych jedynie od alkoholu. W przypadku uzależnień od narkotyków okres ten jest jeszcze dłuższy. Wiele osób może być tak długim terminem wręcz przerażonych.

Pamiętajmy jednak o celu terapii. Jeśli takie są zalecenia naszego lekarza, należy uznać je za niezbędne dla naszego zdrowia. Tak naprawdę wiele zależy od pacjenta i jego stanu. W niektórych przypadkach dopuszcza się terapię polegającą na stałych, zwykle kilkugodzinnych spotkaniach z terapeutą. Bez wątpienia jest to forma łatwiejsza zarówno dla samego uzależnionego, jak również jego rodziny. Jednym z ośrodków wyspecjalizowanych w terapii różnych uzależnień jest m.in. http://medjol.pl/terapia

Reasumując, terapii uzależnień nie należy się bać, ani wstydzić. Jeśli tylko czujemy, że nie możemy sobie z czymś poradzić, należy skorzystać z pomocy specjalisty. Szybko postawione rozpoznanie i właściwa terapia dają bardzo duszą szansę na trwałe pozbycie się problemu.