czwartek, listopad 21, 2024
wtorek, 01 wrzesień 2020 14:32

Ugryzienie meszki – co zrobić? Sprawdź 5 sposobów

Bite Away Bite Away

Większość z nas marzy o przyjemnym wypoczywaniu w okresie wakacyjnych wyjazdów. Często wybieramy się w plener i tam pragniemy zregenerować siły.

Niejednokrotnie na drodze do szczęścia stają jednak nieprzyjemne, małe insekty. Jednymi z najmniej przyjaznych dla człowieka są meszki i to na nich dziś pragniemy się skupić.

Co najlepiej pomaga na ukąszenia meszki? Jak sobie poradzić z tymi męczącymi owadami?

 

Czym są meszki i kiedy gryzą?

Zacznijmy zatem od tego, czym w ogóle są meszki. Są to maleńkie owady, u których długość ciała nie przekracza 6 milimetrów. Mają krótkie skrzydła i krępe ciało. Ich wygląd może się jednak różnić w zależności od gatunku. W Polsce występuje ich ponad 50 odmian.

Larwy tych owadów są zupełnie niepodobne do dorosłych osobników. Żywią się martwymi szczątkami roślinnymi i zwierzęcymi, dzięki czemu oczyszczają wodę. Można wręcz stwierdzić, że larwy są naprawdę pożyteczne.

Po 2-3 tygodniach larwy przepoczwarczają się w owady. Spotyka się je w pobliżu zbiorników wodnych, na wilgotnych terenach.

Ukąszenia meszek potrafią być bardzo nieprzyjemne. Warto wiedzieć, że gryzą wyłącznie samice. Okres ich wzmożonej aktywności przypada na późne popołudnie i wieczór. Wówczas trzeba się liczyć z tym, że ugryzienia meszek będą pojawiać się zdecydowanie częściej.

 

Ugryzienie meszek – czy jest groźne?

Ukąszenie meszki wygląda nieco inaczej niż ugryzienie komara. Owady te rozcinają bowiem skórę, a następnie rozrywają ją niewielkimi haczykowatymi włoskami. Ich ślina jest silnie toksyczna. Zawarte w niej enzymy spowalniają krzepnięcie krwi, którą owady chętnie wysysają z rany.

Ugryzienie meszek u zdrowych osób powoduje nieprzyjemny ból, swędzenie oraz mocne zaczerwienienie skóry. Objawy te jednak w większości przypadków ustępują całkowicie maksymalnie po kilku dniach.

 

Alergia na ugryzienie meszki

Wspomniana wcześniej toksyczna ślina meszek potrafi uczulić. U wielu osób powoduje wystąpienie silnych reakcji uczuleniowych. Wówczas objawy ukąszenia meszki są znacznie mocniejsze i utrzymują się dłużej.

Często dochodzi do rozwinięcia się stanów zapalnych w rankach. Wówczas niezbędna jest konsultacja medyczna. W niektórych przypadkach ugryzienie owada potrafi prowadzić do wstrząsu anafilaktycznego, a nawet śmierci.

 

Najlepsze sposoby na złagodzenie bólu po ugryzieniu

Ugryzienie meszki bywa bardzo nieprzyjemne i bolesne. Dlatego warto wykorzystać skuteczne sposoby na łagodzenie objawów po ukąszeniu tego owada.

Istnieje wiele praktycznych rozwiązań. Najczęściej dzieli się je na metody:

  • naturalne,

  • farmakologiczne.

Co sprawdza się najlepiej i który ze środków wybrać?

 

  1. Bite Away – naturalnie i nowocześnie przeciw meszkom

Ciekawym rozwiązaniem, które łączy metody naturalne z medycznymi jest Bite Away – certyfikowane urządzenie, pozwalające szybko uśmierzyć ból, zmniejszyć obrzęk i zaczerwienienie wywołane przez ukąszenie owada.

Bite Away działa w oparciu o skoncentrowane ciepło. Urządzenie nagrzewa się do ok. 51 stopni Celsjusza. Przykłada się je do miejsca ugryzienia, a temperatura szybko aktywuje procesy lecznicze w skórze, przynosząc wyraźną ulgę.

Ponieważ w urządzeniu nie wykorzystuje się środków farmakologicznych, może być bezpiecznie stosowane u alergików, dzieci oraz kobiet w ciąży.

Więcej informacji na temat leczenia ukąszeń owadów ciepłem można znaleźć tutaj.

  1. Okłady z cebuli

Miłośnicy naturalnych preparatów na ukąszenia owadów chętnie wybierają okłady z cebuli. Skąd tak duże zainteresowanie akurat tym warzywem? Jest ono znane z silnych właściwości antybakteryjnych.

Wystarczy pokroić cebulę w plasterki lub zetrzeć na papkę i nałożyć na rankę. Pomaga to zmniejszyć obrzęk oraz przeciwdziała powiększeniu stanu zapalnego.

  1. Soda oczyszczona

Powszechnie znanym sposobem na walkę z przykrymi objawami ugryzienia owada jest soda oczyszczona. Szybko przynosi ulgę oraz pomaga zmniejszyć stan zapalny i opuchliznę.

Wystarczy rozpuścić łyżkę sody w szklance zimnej wody. Tak przygotowanym roztworem nasącza się gazę, którą przykłada się następnie na ranę.

 

  1. Octenisept

Ponieważ w ranie po ukąszeniu owada często rozwija się stan zapalny, warto dokładnie oczyścić ją i zastosować Octenisept.

Jest to lek sprzedawany najczęściej w formie płynu, którym polewa się i dezynfekuje ranę. Ma on działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Niszczy także pierwotniaki, drożdżaki i grzyby.

 

  1. Fenistil

Za szczególnie popularny środek na ugryzienia meszek uznaje się Fenistil żel. Należy on do leków przeciwhistaminowych, które zmniejszają objawy ukąszenia owada i przynoszą niemal natychmiastową ulgę.

 

Jak chronić się przed meszkami?

Oczywiście zdecydowanie łatwiej zapobiegać niż później leczyć. Dlatego, gdy wybieramy się w plener, warto zabrać ze sobą sprawdzone repelenty w formie kremów, aerozoli i maści. Zmniejszają one prawdopodobieństwo ugryzienia przez meszki. Skutecznie działają także olejki: lawendowy, goździkowy lub miętowy.

Na tarasach i balkonach można wykorzystać specjalne spirale, które po zapaleniu odstraszają komary, meszki oraz inne owady.

Jeśli jednak do ugryzienia dojdzie, wówczas przydają się sprawdzone środki. Ich wybór jest spory, a działanie skuteczne i niemal natychmiastowe, jak w przypadku Bite Away. Dzięki takim rozwiązaniom można bez przeszkód spędzać czas w plenerze, nie martwiąc się ugryzieniami.