niedziela, grudzień 22, 2024
czwartek, 27 sierpień 2020 12:42

Meble tapicerowane - co musisz o nich wiedzieć?

Obicia tapicerskie Obicia tapicerskie

Bez względu na to, jakie aktualnie panują trendy, meble tapicerowane są zawsze w modzie. Ciężko jest znaleźć dom, w którym nie znajduje się co najmniej jeden mebel z tej kategorii. Powodem utrzymującej się popularności mebli tapicerowanych jest zdecydowanie bezpośrednie skojarzenie z komfortem oraz wypoczynkiem. Co jednak trzeba o nich wiedzieć?

Czym są meble tapicerskie?

Definicja mebli tapicerowanych zakłada, że są one narożnikami, fotelami, sofami, krzesłami, pufami lub kanapami pokrytymi materiałem. Meble te są pokrywane różnego rodzaju materiałem, m.in. welurem czy żakardem i dostępne w nieskończonej ilości wzorów i kolorów. Ze względu na różnorodność w tej kategorii mebli użytkowych, możesz dobrać idealny mebel do aranżacji swoich pomieszczeń. W dzisiejszych czasach meble tapicerowane można zakupić w stacjonarnym salonie meblowym, jak np. Agata Meble lub w sklepach online, takich jak Nizio Home.

Rodzaje obić tapicerskich

Na rynku meblarskim dostępnych jest wiele rodzajów obić tapicerskich, a każde z nich nadaje wnętrzu innego charakteru.

  •  Welur - stosunkowo popularny wybór mimo wysokiej ceny tkaniny welurowej; doceniany przede wszystkim za komfort i dużą wytrzymałość.
  •  Żakard - elegancka tkanina z bogatym wzornictwem, jego główną zaletą jest łatwość w czyszczeniu i wysoka odporność na ścieranie.
  •  Mikrofibra - materiał polecany dla alergików, miękka, elastyczna, stosunkowo łatwa w czyszczeniu.
  •  Szenila - materiał przypominający welur lub cienki sztruks; gruba i wytrzymała tkanina, jednak meble pokryte szenilą wymagają częstego czyszczenia.
  •  Skóra - tradycyjnie kojarzona z luksusem i dobrą jakością; wytrzymały materiał, który pasuje do wielu aranżacji, jego wadą jest konieczność regularnej pielęgnacji; na rynku można spotkać dwa rodzaje skóry, naturalną oraz ekoskórę.

Jak produkuje się meble tapicerowane?

Produkcja mebli tapicerowanych jest skomplikowanym procesem. Na mebel tapicerowany tradycyjnie składa się drewniana rama, miękkie wypełnienie oraz obicie. Proces składania takich mebli zazwyczaj kończy się na przymocowaniu nóżek, które standardowo są wykonane z drewna lub metalu i coraz częściej są elementem wymiennym. Na meble tapicerowane wykonane na zamówienie klienta zazwyczaj czeka się od kilku dni do kilku tygodni.

Jak dbać o meble tapicerowane?

Będąc właścicielem mebli tapicerowanych lub planując ich zakup, należy się zapoznać z metodami ich czyszczenia oraz konserwacji. Na szczęście, mimo iż meble tapicerowane wymagają regularnej troski, wystarczy je jedynie odkurzyć od czasu do czasu, żeby wyglądały świeżo i nadal spełniały swoją rolę. Usuwanie plan czy zabrudzeń również nie powinno sprawić użytkownikowi zbyt wiele problemów; na rynku dostępnych jest szereg detergentów przeznaczonych do czyszczenia tapicerek. Eksperci polecają, żeby co kilka lat wyprać tapicerkę, żeby mebel nią pokryty służył jak najdłużej.

Podsumowanie

Meble tapicerowane dodadzą wielu pokojom ciepła i przytulności. Wnętrza wypełnione tego rodzaju meblami to miejsca komfortowe i eleganckie. Posiadając wiedzę na temat materiałów, procesu produkcji oraz tego, w jaki sposób czyści się meble tapicerowane, wiesz już wszystko, co trzeba wiedzieć o tego rodzaju meblach.