czwartek, listopad 21, 2024
wtorek, 25 sierpień 2020 18:58

Karma dla psa i najważniejsze składniki

Karma dla psa Karma dla psa

Czym najlepiej karmić psa? Wszystko zależy od jego indywidualnych potrzeb, ponieważ każdy czworonóg może mieć inne wymagania względem karmy. Często zdarza się nawet, że będziemy musieli gotować naszemu zwierzakowi, ponieważ np. będzie mieć alergie na popularne składniki karmy. Na szczęście na rynku mamy coraz więcej możliwości.

Jak zatem wybrać produkt i ile czasu to zajmuje? Czy karma dla psa może pochodzić z marketu? Kiedy lepiej gotować? Są to pytania, które niemal zawsze pojawiają się na forach lub w grupach dyskusyjnych. Młodzi posiadacze czworonogów zawsze mają mnóstwo pytań i często brakuje im odpowiedzi. Przygotowaliśmy więc krótki materiał, w którym zawarliśmy wiele najważniejszych informacji dotyczących najpopularniejszego asortymentu. Jeśli jesteś ciekaw, co znajdziesz w dalszej części, zapraszamy serdecznie do lektury.

Czy karma hipoalergiczna to dobry wybór?

Ciężko powiedzieć o jakiejś karmie, że jest ona hipoalergiczna. Jeśli pies będzie miał alergię na dany składnik, który będzie znajdować się w takim produkcie, w dalszym ciągu będzie źle reagować na nią i wciąż nie będzie ona hipoalergiczna. Najczęściej sklepy i producenci reklamują w ten sposób propozycje typu karma dla psa z rybami zamiast mięsa, lecz gdy zwierzak będzie mieć uczulenie na ryby, to dla niego ta karma nie będzie hipoalergiczna. Pamiętaj więc, by zwracać uwagę na skład, a nie na hasła marketingowe.

Ryby i mięso

Standardowa informacja, która znajduje się na takich produktach jak karma dla psa, to rodzaj wykorzystanego surowca. Sucha wiadomość na temat tego, czy w składzie znajduje się drób, wołowina lub wieprzowina, niewiele nam powie, ponieważ jeśli jest to mięso oddzielane mechaniczne, istnieje ogromne ryzyko, że są tam zmielone kości i ogromna ilość tłuszczu, który jest odrzutem produkcyjnym. Warto więc zwrócić uwagę na podział makroskładników, czyli białek, tłuszczy i węglowodanów, chociaż o tym również nie wszyscy producenci informują. Najbezpieczniejszą alternatywą są za to ryby, które są lekkostrawne – nawet dla małych ras.

Źródła węglowodanów kontra warzywa

Psy bardzo często źle reagują na makaron lub ryż – zwłaszcza jeśli są to małe rasy, które mają bardzo szybki metabolizm. Karma dla psa powinna więc posiadać jak najmniej tych wypełniaczy, na rzecz warzyw. Jednym z zamienników standardowych i najtańszych produktów węglowodanowych, mogą być bataty. Są one doskonałą alternatywą, lecz pojawiają się w większości przypadków w produktach z najwyższych półek jakościowych, których na próżno szukać w marketach.