niedziela, wrzesień 08, 2024
środa, 19 sierpień 2020 18:14

Najlepsze naturalne sposoby na oparzenia słoneczne

Aloes Forever Aloes Forever

Okres wakacyjnego wypoczynku to czas, gdy większość czasu spędzamy poza domem. Piesze wędrówki po górach, wygrzewanie się w promieniach słońca na plaży lub długie spacery – sposobów na relaks na łonie natury jest naprawdę wiele. Niestety wyjście w plenerze to nie tylko same przyjemności i zdrowie.

Często zbyt długa ekspozycja ciała na promienie słoneczne prowadzi do dotkliwych poparzeń. Jak się przed nimi bronić? Jakich naturalnych środków używać, jeśli już się pojawią? O tym opowiemy poniżej.

 Oparzenia słoneczne – co to takiego?

 Czym w ogóle jest oparzenie słoneczne? Pojawia się wtedy, gdy dawka promieniowania UV, które dociera do skóry, jest większa niż możliwości ochronne znajdującego się w jej komórkach pigmentu, czyli melaniny.

Z tego powodu na oparzenia słoneczne bardziej narażone są osoby o jasnej karnacji. Najczęściej pojawiają się one na częściach ciała najmocniej wyeksponowanych, gdzie skóra jest szczególnie delikatna, jak choćby na twarzy, ramionach i dekolcie.

Jakie są stopnie oparzeń słonecznych?

 Oparzenie słoneczne występuje w trzech stopniach intensywności. Każdy z nich charakteryzuje się innymi objawami.

Najmniej dotkliwe są oparzenia pierwszego stopnia. W tym przypadku uszkodzeniu ulegają tylko zewnętrzne warstwy naskórka. Oparzenie objawia się zaczerwienieniem, obrzękiem, dolegliwościami bólowymi i nadmierną wrażliwością na dotyk. Aby sobie z nimi poradzić, zazwyczaj wystarczy zastosować domowe kuracje, o których opowiemy poniżej. Konsultacja lekarska jest niezbędna tylko wtedy, gdy objawy utrzymują się przez długi czas.

Zdecydowanie poważniejsze są oparzenia słonecznie drugiego stopnia. Wówczas podrażnienie dotyczy nie tylko naskórka, ale także skóry właściwej. Jeszcze rozleglejsze są oparzenia stopnia trzeciego, gdy uszkodzeniu ulegają wszystkie warstwy skóry oraz znajdujące się w nich zakończenia nerwowe. W tym przypadku oprócz opisanych wcześniej objawów występują również pęcherze oraz obfite wysięki z ran, gorączka, nudności, omdlenia. W razie wystąpienia oparzeń drugiego i trzeciego stopnia konsultacja lekarska jest niezbędna.

Narażenie skóry na regularne poparzenia prowadzi do szeregu problemów zdrowotnych. Przede wszystkim przyspiesza to proces starzenia skóry, ale także bywa przyczyną wielu chorób nowotworowych.

Jak zapobiegać oparzeniom słonecznym?

Podstawową formą ochrony przed oparzeniami słonecznymi jest stosowanie kremów z filtrem. Powinno się je nakładać na oczyszczoną, suchą skórę, przynajmniej 15-20 minut przed wyjściem w plener.

Pamiętajmy, że należy ich używać również w dni pochmurne, nawet bowiem wtedy docierają do nas promienie słoneczne.

Ochronę przed słońcem stanowią też właściwie dobrane ubrania i kapelusze. Dzięki nim skutecznie osłaniamy skórę.

Co stosować na oparzenia słoneczne?

Istnieje wiele tradycyjnych sposobów radzenia sobie z delikatnymi oparzeniami słonecznymi. Gdy tylko pojawiają się pierwsze objawy, jak ból, pieczenie i zaczerwienienie, warto sięgnąć po odpowiednie środki, które przynoszą ulgę i przyspieszają leczenie skóry.

Najpopularniejszym sposobem są zimne okłady. Choć nie mają właściwości leczniczych, to jednak przyjemnie chłodzą oparzenie i przynoszą wymierną ulgę.

Innym rozwiązaniem jest stosowanie środków z aloesem. Miąższ z liści tej rośliny ma właściwości przeciwzapalne, antywirusowe i antybakteryjne. Dzięki temu skutecznie wspiera regenerację podrażnionej skóry. Żel aloesowy bez trudu można przygotować samodzielnie albo wybrać certyfikowane, gotowe produkty, jak choćby te, które oferuje Aloes Forever na NajlepszyAloes.pl.

Czy istnieją inne naturalne środki? Jest ich naprawdę sporo. Wiele osób wykorzystuje na przykład okłady z octu jabłkowego, które zmniejszają obrzęk i przyspieszają leczenie stanu zapalnego.

Okłady z kefiru lub jogurtu naturalnego przynoszą ulgę, przywracają naturalne pH i przyjemnie chłodzą zaognioną skórę, sprawiając, że niemal natychmiast czujemy się lepiej, a ból przestaje być aż tak dotkliwy.

Niewiele osób wie o tym, że świetnym sposobem na walkę z oparzeniami słonecznymi są płatki owsiane. Należy tylko namoczyć je w niewielkiej ilości wody, a następnie przyłożyć do zaczerwienionego fragmentu skóry. Mają one właściwości przeciwzapalne i skutecznie łagodzą ból.

Kąpiele słoneczne – wychodźmy w plener z głową

W okresie wakacyjnym wiele osób pragnie aktywnie spędzać czas. Trudno się dziwić – piękna pogoda zachęca do korzystania ze świeżego powietrza oraz promieni słonecznych, które wpływają korzystnie na poprawę nastroju.

Ze wszystkiego trzeba oczywiście korzystać z dużą dozą ostrożności. Z jednej strony bowiem promienie słoneczne aktywują wytwarzanie witaminy D, z drugiej zbyt długofalowe eksponowanie ciała na ich działanie potrafi doprowadzić do poparzeń.

Warto zatem wcześniej zadbać o odpowiednią pielęgnację i ochronę, a w razie wystąpienia oparzenia skóry, trzeba szybko skorzystać ze skutecznych środków. Dzięki temu nic już nie przeszkodzi w przyjemnym spędzaniu wakacyjnego czas poza czterema, domowymi ścianami.

Media

artykuły sponsorowane copywriting