czwartek, listopad 21, 2024
piątek, 24 lipiec 2020 18:50

Co to jest cera naczynkowa? Kremy i kosmetyki na naczynka - skład, właściwości, działanie

 Krem do cery naczynkowej Krem do cery naczynkowej

Cera naczynkowa to skóra z widocznymi naczyniami krwionośnymi. Jest ona skłonna do podrażnień i zaczerwienienia. Kremy do cery naczynkowej powinny wzmacniać naczynka, a także koić i łagodzić wszelkie podrażnienia. Co powinien zawierać i jak działać dobry krem na naczynka na dzień, krem do cery naczynkowej na noc?

Cera naczynkowa - charakterystyka, czynniki zaostrzające.

Cera naczynkowa to skóra wrażliwa, charakteryzuje się widocznymi, rozszerzonymi naczynkami krwionośnymi. Wśród objawów występuje rumień, teleangiektazje (tzw. pajączki naczyniowe). Zaczerwienienie występuje najczęściej w okolicy nosa, brody i policzków.

Skóra z rozszerzonymi naczynkami jest wrażliwa na wiele czynników zewnętrznych, które mogą zaostrzyć podrażnienia czy widoczność naczynek. Należy wymienić tutaj: silne promieniowanie słoneczne (na plaży czy w solarium), nagła zmiana temperatury (bardzo ciepłe kąpiele, sauna), stres i emocje, niewłaściwa dieta (bogata w ostre przyprawy), używki jak papierosy i alkohol.

Predyspozycja do jej występowania jest większa u kobiet, m.in. w okresie menopauzy, której towarzyszą uderzenia gorąca czy zlewne poty.

Krem do cery naczynkowej - jakie składniki zawiera? Krem na naczynka — z filtrem czy bez?

Krem na dzień na naczynka powinien zawierać filtr SPF. Jest to obowiązkowy element przez cały rok. W okresie jesienno-zimowym można pozwolić sobie na kremy z mniejszym SPF 15-30. Okres wiosna-lato to zdecydowanie kremy SPF 50.

Składniki kremów na naczynka wspierają krążenie w obrębie naczyń krwionośnych - wzmacniają je, zmniejszają ich przepuszczalność. Za takie działanie odpowiadają takie rośliny jak arnika, kasztanowiec, nagietek, krwawnik, ruszczyk. Rośliny wspierające krążenie (arnika, ruszczyk) zawierają związki z grupy flawonoidów, które są odpowiedzialne za uszczelnianie naczyń krwionośnych. Niektóre związki roślinne odpowiadają za efekt przeciwzapalny (nagietek, krwawnik). Pomagają w usunięciu obrzęku dzięki takim składnikom jak escyna z kasztanowca.

Elementem uzupełniającym są witaminy m.in. kwas askorbinowy, witamina PP, witamina K.Wiele kremów na naczynka zawiera substancje łagodzące, kojące skórę jak alantoina, pantenol. 

Kremy na pękające naczynka na dzień i noc - właściwości i działanie kremów do cery naczynkowej

Wspólną cechą takich kremów jest to, że wspierają krążenie, wzmacniają siatkę naczyniową skóry, zapobiegają dalszemu rozszerzaniu się naczyń, mimo iż są oparte na różnych składnikach. Wymienione wcześniej składniki odpowiadają za takie właściwości jak przepuszczalność naczyń, obrzęk, podrażnienia, zaczerwienienia. Krem do cery naczynkowej na dzień do cery naczynkowej powinien zawierać filtr przeciwsłoneczny. Niektóre z nich posiadają barwny pigment - zwykle zielony, który niweluje widoczność rozszerzonych naczynek i zaczerwienienia. Część kremów na dzień na naczynka posiada beżową barwę, która częściowo spełnia rolę podkładu wyrównującego koloryt. Istotne jest również, że stosując pielęgnację przeciwstarzeniową nie trzeba rezygnować z kremów na naczynka - wiele dermokosmetyków do cery naczynkowej posiada właściwości poprawiające kontur twarzy, liftingujące i redukujące zmarszczki. Cerze naczynkowej mogą towarzyszyć uczucie pieczenia czy świądu - przydatne okażą się kremy do cery naczynkowej o nawilżających i przeciwzapalnych właściwościach. Warto wspomnieć, że kremy na naczynka na noc posiadają właściwości odżywcze i regenerujące; pod względem konsystencji są bardziej “bogate” i “cięższe” od lekkich kremów na dzień. Skóra naczynkowa jest bardziej wrażliwa na działanie wolnych rodników tlenowych, warto zatem by krem wykazywał działanie antyoksydacyjne i mógł być stosowany w profilaktyce teleangiektazji. Cerze naczynkowej można przypisać łatwość powstawania podrażnień - przydadzą się zatem właściwości kojące, łagodzące i wyciszające rumień. Dobry krem na naczynka wspiera barierę naskórkową oraz chroni przed utratą wody.

Czego unikać przy cerze naczynkowej oraz jakich kosmetyków do cery naczynkowej nie wybierać?

Skóra naczynkowa jest wrażliwa na wiele czynników jak chlorowana woda, środki wysuszające, klimatyzację, mroźne powietrze. Warto pochylić się nad dotychczasową pielęgnacją, w której niekiedy zdarzają się pewne błędy. Są to:

  • stosowanie toników z alkoholem (alkohol wysusza i odwadnia skórę),
  • peelingi mechaniczne z drobinkami mogą wywołać podrażnienie, zaczerwienienie,
  • maseczki rozgrzewające mogą utrwalić rozszerzone naczynka,
  • żele silnie oczyszczające z dużą zawartością SLS.

Zdecydowanie lepszym wyborem będą: toniki bez alkoholu, łagodne żele do mycia, maseczki wzmacniające naczynka i peelingi enzymatyczne.

Media

artykuły sponsorowane copywriting