Sytuacja jest jednak zupełnie odmienna, a to właśnie kontrola temperatury ciała naszej pociechy jest w stanie nam powiedzieć, czy z organizmem niemowlaka dzieje się coś złego. Na co zwracać uwagę, wybierając termometr dla dziecka?
Gorączka u najmłodszych
Nie możemy zapomnieć, że gorączka u dziecka nie zawsze zwiastuje groźną infekcję. Bardzo często podwyższona temperatura ciała jest na przykład wynikiem działań hormonalnych, ząbkowania czy też niedojrzałości układu termoregulacji. Jeśli jednak towarzyszą jej takie objawy, jak kaszel, dreszcze, katar, czy wymioty, najczęściej mamy do czynienia z infekcją. W przypadku, gdy gorączka się przedłuża, dziecko może mieć do czynienia z zapaleniem ucha, pęcherza, infekcją dróg oddechowych czy poważniejszymi schorzeniami. W takich wypadkach należy jak najszybciej udać się do lekarza, który powie nam, co powinniśmy zrobić.
O czym pamiętać?
- O gorączce u dziecka mówimy, gdy przekracza 38 st. C,
- Temperatura może się różnić w zależności od miejsca, w którym dokonywany jest pomiar,
- Gorączki nie musimy od razu zwalczać, jest objawem, a nie chorobą samą w sobie,
- Gdy gorączka pojawia się u najmłodszych czy gdy zachowanie dziecka cię niepokoi - skonsultuj się z pediatrą.
W sklepach znajdziemy wiele rodzajów termometrów, przyjrzyjmy się tym najpopularniejszym.
Termometr elektroniczny
To właśnie te urządzenia wyparły jeszcze do niedawna popularne termometry rtęciowe. Takie rozwiązanie jest o wiele bezpieczniejsze, a mierzenie temperatury jest naprawdę bardzo proste. Jedyne co musimy zrobić, to umieścić termometr w ustach, pod pachą czy też w odbycie niemowlaka. Po odczekaniu chwili uzyskamy pomiar. Tego typu urządzenie jest jednak odradzane w przypadku najmłodszych dzieci, gdyż włożenie go pod pachę oraz odczekanie kilku chwil w przypadku takiego malucha, jest praktycznie niemożliwe.
Termometr dotykowy
Jest to również elektroniczny sprzęt, który wkładamy do ucha dziecka lub przykładamy go do jego czoła. Na końcówce termometru znajduje się specjalny czujnik, którego zadaniem jest wykonanie pomiaru. Wadą tego rozwiązania jest to, że końcówka ta musi zostać umieszczona pod konkretnym kątem. Niestety, jak wszyscy doskonale wiemy, w przypadku dzieci bardzo często będzie to niemożliwe.
Termometr bezdotykowy
Bardzo ciekawym rozwiązaniem może być bezdotykowy termometr na podczerwień. W jego przypadku nie dość, że nie musimy przykładać urządzenia do skóry, to pomiar zajmuje zaledwie kilka sekund. Jak to możliwe? Pomiar polega na zbliżeniu sprzętu na odpowiednią odległość od czoła maluchu, a po naciśnięciu przycisku urządzenie zacznie działać. Dokładność takiego sprzętu jest naprawdę spore, ponieważ, jeśli postawimy na jakościowe termometry od Microlife, błąd będzie wynosił zaledwie 0,01 st.C.
Termometr smoczek
Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest termometr smoczek, który na pierwszy rzut oka niczym nie różni się od klasycznego smoczka. W trakcie, gdy dziecko się relaksuje oraz uspokaja, dokonywany jest pomiar. Trwa on około trzech minut, a kiedy dobiegnie końca, ujrzymy jego wynik na wyświetlaczu.