Tegoroczne obchody Dnia Uchodźcy, oprócz zachęcenia społeczeństwa do refleksji nad sytuacją uchodźców w Polsce i na świecie, mają zwrócić uwagę na problem detencji dzieci cudzoziemskich w zamkniętych ośrodkach w celu wydalenia. Tego typu praktyka, stosowana przez państwo polskie w celu zapewnienia sprawnej deportacji obcokrajowców do kraju ich pochodzenia, stanowi naruszenie Konwencji Praw Dziecka. Detencja, w szczególności w przypadku dzieci pozostających bez opieki, ma negatywny wpływ na ich zdrowie fizyczne i psychiczne. W wielu państwach, w tym także należących do Unii Europejskiej, wprowadza się alternatywne środki zapobiegawcze.
Uroczysta inauguracja Przeglądu Refugee Review odbędzie się 22 czerwca w Kinie KC w Warszawie (budynek Giełdy Warszawskiej). Tegorocznym filmem otwarcia jest „Kolor Oceanu” w reżyserii Maggie Peren, pokazywany podczas Berlinale 2011, a w Polsce na ostatnim festiwalu Plus Camerimage w Bydgoszczy.
Film pokazuje problematykę uchodźstwa z trzech stron: samego uchodźcy, policji a także turystów, którzy nie zawsze gotowi są na spotkania z uchodźcami, szczególnie podczas urlopu. W ramach przeglądu będzie można obejrzeć również niewyświetlany dotąd w Polsce dokument „Plac Tahrir” w reżyserii Stefano Savony, który realizował zdjęcia na ogarniętym rewolucją placu.
avona w sposób niezwykle bezpośredni, poruszający i poetycki filmuje naocznych świadków powstania w Egipcie.
W programie Refugee Review znajdzie się również animowany dokument „Droga na drugą stronę” reż. Ancy Damiana, opowiadający historię życia Crulica, 33-letniego Rumuna, który umarł w polskim więzieniu w czasie strajku głodowego w 2007 roku. Mocny styl wizualny, będący wynikiem mieszanki pięknych technik animacji, tworzy uderzający, zadziwiająco spójny i niezapomniany film.
Poprzez organizację obchodów Dnia Uchodźcy, w tym przeglądu Refugee Review, Polska Akcja Humanitarna, która od dwóch dekad pomaga potrzebującym w Polsce i na świecie przyczynić się do zwiększenia otwartości w społeczeństwie polskim wobec osób wywodzących się z innych kultur.
Jak powiedziała Janina Ochojska w filmie dokumentalnym „Good bye and be happy”, stanowiącym część programu Refugee Review: „My, Polacy, byliśmy uchodźcami w wielu krajach i otrzymywaliśmy taką pomoc. Dzisiaj żyjemy w demokratycznym kraju, który niestety broni się rękami i nogami przed uchodźcami”.
Wstęp na pokazy w Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Toruniu i Lublinie jest wolny.
W Warszawie (Kino KC) bilet kosztuje 5 zł. Szczegółowy program przeglądu we wszystkich miastach oraz wydarzeń mu towarzyszących dostępny jest na stronie: www.pah.org.pl oraz www.refugee.pl