czwartek, listopad 21, 2024
czwartek, 16 luty 2012 13:34

Oświadczenie Polskiej Akcji Humanitarnej

W związku z wyburzeniem cysterny w wiosce Rahava na terenach Autonomii Palestyńskiej dokonanym przez wojska izraelskie dnia 13 lutego 2012 ukazało się wiele komentarzy zawierających nieprecyzyjne informacje. Oświadczenie ma na celu ich sprostowanie oraz wyjaśnienie stanowiska PAH w tej sprawie.
Celem Polskiej Akcji Humanitarnej jest niesienie pomocy. Uważamy, że niszczenie domów, wszelkiej infrastruktury (w tym wodno-sanitarnej) będącej własnością Palestyńczyków i niezbędnej do godnego życia jest łamaniem praw człowieka. Chcemy żeby strona izraelska przestrzegała międzynarodowego prawa humanitarnego, które narzuca na Izrael jako siłę okupacyjną zapewnienie Palestyńczykom wszelkich praw oraz odpowiednich warunków do życia.

1) Nie jest zgodne z prawdą to, co oświadczył Rzecznik Ambasady Izraela Michał Sobelman 14 lutego br., że PAH budowała studnie w strefie C. PAH nigdy nie budowała w Strefie C żadnej infrastruktury (w tym: studni, cysterny, itp.), a jedynie czyściła i remontowała cysterny istniejące od 2000 lat.

2) Natomiast wszystkie nowo powstałe konstrukcje wodno-sanitarne PAH budowała w Strefach A lub B zgodnie z obowiązującym prawem dla danej strefy, w porozumieniu z Władzami Palestyńskimi po uzyskaniu wszystkich zezwoleń.

3) W odpowiedzi na zarzut przedstawiony przez Rzecznika Ambasady Izraela dotyczący braku wymaganych pozwoleń władz izraelskich na czyszczenie i remont cystern w Strefie C, informujemy, że PAH przyjęła wspólne stanowisko z innymi organizacjami międzynarodowymi działającymi w regionie, które mówi, że w świetle międzynarodowego prawa humanitarnego nakaz uzyskania tych pozwoleń jest niezgodny z prawem.

4) W przypadku ubiegania się o jakiekolwiek pozwolenia na budowę lub remont w Strefie C ze strony izraelskiej, praktyka pokazuje, że otrzymanie ich jest nierealne. Od 2000 roku wydano tylko 2 % pozwoleń na budowę studni w strefie C.

5) Nieprawdą jest, że woda znajdująca się w rolniczych cysternach wodnych stanowi zagrożenie dla zdrowia ludzi i zwierząt. Jej jakość jest regularnie badana przez Ministerstwo Rolnictwa Autonomii Palestyńskiej oraz inne organizacje remontujące cysterny, np. ACF.


6) Zgodnie z opinią międzynarodową wyburzenia jakichkolwiek palestyńskich obiektów cywilnych są bezprawne w świetle prawa międzynarodowego. Artykuł 54 IV Konwencji Genewskiej mówi wyraźnie o zakazie niszczenia infrastruktury niezbędnej do życia, w tym wodnej, chyba, że istnieje ku temu wyraźna przesłanka. Izrael powołuje się jedynie na względy bezpieczeństwa, ale nigdy nie precyzuje jakie.

Dane na temat wyburzeń i zużycia wody:

7) W Strefie C na Zachodnim Brzegu od czerwca 2009  wyburzono  44 cysterny wodne, które powstały za czasów Cesarstwa Rzymskiego, powołując się na brak zezwolenia na ich remont, a w efekcie na bezprawność działania. Porównując, na całym Zachodnim Brzegu istnieje 150 osiedli żydowskich nielegalnych w świetle prawa międzynarodowego.

8) Od czerwca 2009 wyburzono 113 struktur wodno-sanitarnych, w tym 5 źródeł wody, 36 studni. 3 sieci wodociągowe, 23 obiekty sanitarne. Skutkami tych wyburzeń zostało dotkniętych 14 167 osób, przesiedlono 344 osoby.1

9) Wyburzenie polskiej cysterny nie jest odosobnionym przypadkiem wyburzeń, które trwają od 1980 roku. Wyburzeniom towarzyszą siłowe przesiedlenia lokalnej ludności. Tylko w 2011 roku wyburzono  622 obiekty, przesiedlono 1 100 osób, o 80% więcej niż w roku  2010.

10)  Średnie dzienne zużycie wody na jednego Palestyńczyka wynosi około 70 litrów (poniżej normy 100 litrów rekomendowanej przez WTO). Dla porównania średnie zużycie na jednego Izraelczyka wynosi około 300 litrów.